Przejdź do głównej treści

Władze Rogoźna i Ryczywołu komentują lokalizację zjazdu z S11

| Łukasz | Lokalne

Burmistrz Rogoźna Łukasz Zaranek oraz Wójt Gminy Ryczywół Roman Trzęsimiech wypowiedzieli się w temacie lokalizacji zjazdu z S11 między Rogoźnem a Ryczywołem.

Wiosną 2024 roku podpisana została umowa na realizację długo wyczekiwanej inwestycji, jaką jest obwodnica Obornik. Oprócz niej w najbliższych latach powstanie obwodnica Ujścia i odcinki łączące oba miasta. Dla mieszkańców gmin Rogoźno i Ryczywół istotne jest usytuowania zjazdu z S11 między nimi. Pomimo zabiegów władz Rogoźna ten znajdzie się pod Owieczkami. 

Burmistrz Rogoźna Łukasz Zaranek:

W sierpniu 2026 ma zakończyć się budową obwodnicy Rogoźna w ciągu drogi wojewódzkiej 241, a w ciągu najbliższych 6/7 lat ma powstać droga S11 na odcinku Oborniki Ujście, na którą przetarg ma zostać ogłoszony w tym roku. Z naszego punktu widzenia ważne jest aby połączyć te dwie drogi. Łącznikiem jest droga powiatowa Rogozno-Ryczywół. W tym temacie odbyłem rozmowę z Ministrem Rozwoju Krzysztofem Paszykiem, który zadeklarował wsparcie aby ten ok. 7kilometrowy odcinek przystosować do standardów umożliwiających przejazd ciężkich samochodów. Rozważane są różne warianty.

Wójt Gminy Ryczywół Roman Trzęsimiech:

Gmina Ryczywół w ostatnim półroczu nie prowadziła żadnych rozmów z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, związanych z planowaniem zjazdu w ramach projektowanego odcinka trasy S11. Pojawiające się doniesienia medialne, sugerujące takie rozmowy są po prostu nieprawdziwe. Gmina Ryczywół nie lobbowała za jakimkolwiek rozwiązaniem. Widzimy oczywiście potencjalne korzyści płynące z bliskości takiego zjazdu, szczególnie te o charakterze gospodarczo – rozwojowym. Jednocześnie pragniemy podkreślić, iż w sytuacji realizacji niniejszego wariantu, niezbędna będzie budowa obwodnicy Ryczywołu, aby wyprowadzić ruch samochodowy poza granice miejscowości.

Na terenie gminy Rogoźno znajdą się aż 2 zjazdy z trasy szybkiego ruchu. Z S11 będzie bowiem można zjechać również w Parkowie.

W sobotę, 20.06.2026 r., Muzeum Młynarstwa w Jaraczu zaprasza na Dzień Młynów. Od 10:00 do 16:00 na mieszkańców czekają warsztaty, pokaz wypieku chleba, animacje, Rajd Trzech Młynów i bezpłatne zwiedzanie obiektów.
Dni Obornik 2026 rozpoczną się w sobotę, 20.06.2026 r. Mieszkańcy spotkają się na stadionie przy ul. Objezierskiej, targowisku miejskim i Obornickiej Marinie.
GPR OSP Uścikowo organizuje 20–21.06.2026 r. warsztaty „Zapach – Jak? Gdzie? Dlaczego?”. Uczestnicy będą pracować z psami w budynkach, pustostanach i terenie leśnym. Zapisy są już otwarte.
W gminie Oborniki stanęły pojemniki na odzież i tekstylia używane. Mieszkańcy mogą korzystać z 26 punktów, które obsługuje firma Wtórpol. Od 2025 r. tekstylia trzeba zbierać selektywnie.
Stare konstrukcje skateparku w Obornikach nie zostały należycie zabezpieczone. Rozpadające się elementy z wystającymi gwoździami stanowiły w weekend ogromne niebezpieczeństwo dla dzieci i młodzieży.
Po raz 14 obradowała Obornicka Rada Seniorów obecnej kadencji. Wśród omawianych tematów pojawił się Dzień Profilaktyki Zdrowia "GO po zdrowie!".
Bogdanowo zaprasza mieszkańców na Dzień Bogdanowa połączony z Dniem Dziecka. W sobotę 13.06.2026 r. na uczestników czekają koncerty, występy lokalnych artystów, atrakcje dla najmłodszych oraz niespodzianka muzyczna w postaci występu DJ Gooto.