Skip to main content

Edukacja dla Ziemi. Ekologiczne przebudzenie wsi w Bogdanowie

| Łukasz | Lokalne

"Edukacja dla Ziemi. Ekologiczne przebudzenie wsi w Bogdanowie" to najnowszy projekt realizowany w tym sołectwie.

W Bogdanowie ruszył inspirujący projekt „Edukacja dla Ziemi. Ekologiczne przebudzenie wsi.”, który w ramach Programu Działaj Lokalnie angażuje mieszkańców do działań na rzecz ochrony środowiska. Projekt, realizowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce oraz LGD Kraina Trzech Rzek, ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród lokalnej społeczności – od najmłodszych po najstarszych.

W ramach tej inicjatywy, 5 października odbyły się warsztaty pt. „Akademia Pszczelarza”. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak istotną rolę w ekosystemie pełnią pszczoły oraz poznać tajniki hodowli tych niezwykle pożytecznych owadów. Podczas spotkania każdy mógł spróbować własnych sił w przygotowaniu miodowych ciasteczek i świeczek oraz zdobyć wiedzę na temat produkcji miodu.

19 października mieszkańcy Bogdanowa mieli szansę wziąć udział w warsztatach „Stań się EKO-Bohaterem”. Były to praktyczne zajęcia, podczas których uczestnicy nauczyli się, jak stworzyć własny kompostownik, co pozwala na efektywne przetwarzanie odpadów organicznych. W ramach warsztatów wykonano również ekologiczne woskowijki – alternatywę dla plastikowych opakowań – oraz nadruki na bawełnianych torbach wielorazowego użytku.

Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 23 listopada i nosi tytuł „Supermarket LAS”. Będzie to wyjątkowy warsztat, podczas którego uczestnicy nauczą się gotować, czerpiąc z darów natury, tak jak robili to nasi przodkowie. Zajęcia będą stanowiły nie tylko powrót do korzeni, ale też pokażą, jak można zdrowo i smacznie gotować, korzystając z tego, co oferuje nam przyroda.

Cały cykl spotkań skierowany jest do wszystkich mieszkańców – niezależnie od wieku. Dzieci, młodzież, dorośli, jak i seniorzy mogą znaleźć coś dla siebie, ucząc się, jak na co dzień dbać o środowisko. Projekt „Edukacja dla Ziemi. Ekologiczne przebudzenie wsi." to nie tylko nauka, ale także wspólna przygoda, dzięki której mieszkańcy Bogdanowa mogą stać się ambasadorami ekologicznych zmian w swojej wsi.

Źródło: Mariusz Kozłowski

Oborniki są kolejnym miastem, którego spółka komunalna, otrzyma pożyczkę wspierającą zieloną transformację miast. Będzie to możliwe dzięki podpisanej dziś umowie Banku Gospodarstwa Krajowego z Wodociągami i Kanalizacji w Obornikach. W wydarzeniu uczestniczył minister Krzysztof Paszyk.
Ks. proboszcz parafii Połajewo Henryk Mucha dokonał poświęcenia nowego krzyża w miejscowości Piotrowo.
W trakcie ostatniej Sesji Rady Miejskiej w Obornikach, w dniu 30.10.2024 radni głosowali nad uchwałą w sprawie porozumienia międzygminnego pomiędzy Gminą Oborniki a Gminą Rogoźno w zakresie komunikacji publicznej.
Pierwszego listopada 2024 zmarł Zdzisława Ratajczaka, zasłużony dla obornickiego sportu. Dla wielu sportowców, działaczy i kibiców piłki ręcznej był ikoną sportu, człowiekiem zarażający swoją pasją i oddaniem.
Na początku września doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji związanej ze zblokowaniem hamulców pociągu jadącego od strony Piły do Poznania. Iskry z zablokowanych kół doprowadziły do powstania wielu zarzewi pożarów.
Kolejny rok z rzędu Oborniccy Fanatycy będą zbierać środki na renowacje grobów walczących w Powstaniu Wielkopolskim.
Do głosowania nad Budżetem Obywatelskim w Gminie Rogoźno zgłoszono 6 projektów, na wszystkie oddano łącznie 3665 głosów.