Przejdź do głównej treści

Edukacja dla Ziemi. Ekologiczne przebudzenie wsi w Bogdanowie

| Łukasz | Lokalne

"Edukacja dla Ziemi. Ekologiczne przebudzenie wsi w Bogdanowie" to najnowszy projekt realizowany w tym sołectwie.

W Bogdanowie ruszył inspirujący projekt „Edukacja dla Ziemi. Ekologiczne przebudzenie wsi.”, który w ramach Programu Działaj Lokalnie angażuje mieszkańców do działań na rzecz ochrony środowiska. Projekt, realizowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce oraz LGD Kraina Trzech Rzek, ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród lokalnej społeczności – od najmłodszych po najstarszych.

W ramach tej inicjatywy, 5 października odbyły się warsztaty pt. „Akademia Pszczelarza”. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak istotną rolę w ekosystemie pełnią pszczoły oraz poznać tajniki hodowli tych niezwykle pożytecznych owadów. Podczas spotkania każdy mógł spróbować własnych sił w przygotowaniu miodowych ciasteczek i świeczek oraz zdobyć wiedzę na temat produkcji miodu.

19 października mieszkańcy Bogdanowa mieli szansę wziąć udział w warsztatach „Stań się EKO-Bohaterem”. Były to praktyczne zajęcia, podczas których uczestnicy nauczyli się, jak stworzyć własny kompostownik, co pozwala na efektywne przetwarzanie odpadów organicznych. W ramach warsztatów wykonano również ekologiczne woskowijki – alternatywę dla plastikowych opakowań – oraz nadruki na bawełnianych torbach wielorazowego użytku.

Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 23 listopada i nosi tytuł „Supermarket LAS”. Będzie to wyjątkowy warsztat, podczas którego uczestnicy nauczą się gotować, czerpiąc z darów natury, tak jak robili to nasi przodkowie. Zajęcia będą stanowiły nie tylko powrót do korzeni, ale też pokażą, jak można zdrowo i smacznie gotować, korzystając z tego, co oferuje nam przyroda.

Cały cykl spotkań skierowany jest do wszystkich mieszkańców – niezależnie od wieku. Dzieci, młodzież, dorośli, jak i seniorzy mogą znaleźć coś dla siebie, ucząc się, jak na co dzień dbać o środowisko. Projekt „Edukacja dla Ziemi. Ekologiczne przebudzenie wsi." to nie tylko nauka, ale także wspólna przygoda, dzięki której mieszkańcy Bogdanowa mogą stać się ambasadorami ekologicznych zmian w swojej wsi.

Źródło: Mariusz Kozłowski

Podczas obchodów Dni Obornik,  27 czerwca 2025, odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Ceremonia składała się z czterech części, w trakcie których wręczono wyróżnienia dla firm, instytucji i osób szczególnie zasłużonych dla Gminy Oborniki.
W tym roku ponownie w ramach Dni Obornik w piątek, 27 czerwca, odbędzie się Dzień Profilaktyki Zdrowia, pod hasłem „GO po zdrowie!”. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z różnych darmowych badań.
Przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej w Obornikach ruszyła kolejna inwestycja wodociągowo-kanalizacyjna realizowana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. To część szerszego programu obsługi prywatnych inwestorów, który z powodzeniem funkcjonuje na terenie gminy.
Od 2018 roku w Polsce obowiązuje prawo, nakładające na władze samorządowe obowiązek sporządzania raportu o stanie gminy. Regulacje te mają zastosowanie zarówno do gmin, powiatów, jak i województw.
Zgodnie z wnioskiem podpisanym przez Burmistrza Zaranka zwołana jest w dniu 18.06.2025 w trybie nadzwyczajnym sesja Rady Miejskiej w Rogoźnie.
Podczas XIII Sesji IX Kadencji Rady Gminy Ryczywół, radni nie udzielili wotum zaufania Wójtowi Romanowi Trzęsimiechowi za rok 2024.
W sobotnie, słoneczne południe – 14 czerwca 2025 roku – do Ryczywołu przybyła grupa zaprzyjaźnionych wolontariuszy Zakonu Joannitów z Niemiec. Julius Bardt, Moritz Hollmann, Friedrich Kippenberg oraz Fabian Reischauer przyjechali z kolejnym transportem sprzętu medycznego i pomocniczego, który zasil…