Przejdź do głównej treści

Oborniki stawiają na nowoczesność – nowa kanalizacja sanitarna na Kowanowskiej!

| PWIK Oborniki | Lokalne
fot. PWIK Oborniki

W minionym tygodniu Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach, Krzysztof Nowacki, podpisał umowę na budowę nowej nitki kanalizacji sanitarnej na ulicy Kowanowskiej. To inwestycja, na którą dział spółki odpowiedzialny za system kanalizacyjny czekał z niecierpliwością. 

Dlaczego to takie ważne? Otóż nowa kanalizacja pomoże spółce odciążyć przepompownię ścieków przy ulicy Towarowej, która już od 2017 roku ma pełne ręce roboty. Trafiają tam ścieki z trzech dużych zakładów produkcyjnych, zajmujących się produkcją towarów płynnych. Te ścieki są przepompowywane dwoma rurociągami do modernizowanej obecnie przepompowni pod rzeką Wełną w Kowanówku. Nowa nitka kanalizacji na Kowanowskiej pozwoli przekierować część ścieków do przepompowni na ulicy Spacerowej, co znacznie odciąży system i poprawi jego efektywność. 

Jak sfinansuje tę inwestycję?  PWiK złożyło wniosek o preferencyjną pożyczkę z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Dzięki funduszom z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), można zainwestować nie tylko w infrastrukturę, ale także w zieloną transformację miasta, co jest jednym z głównych celów Europejskiego Zielonego Ładu. 

Przetarg na budowę tej nowej kanalizacji wygrała firma Transport Drogowy Ślusarstwo Instalatorstwo Sanitarne i Ogrzewanie Dariusz Bromber z Pniew. Ich oferta była najkorzystniejsza, a wartość całej inwestycji wynosi blisko 850 tys. zł. W podpisaniu umowy wzięli udział także Kierownik Działu Inwestycji, Sławomir Orlik oraz inspektor nadzoru, Władysław Michalak. 

To nie koniec niespodzianek! Inwestycja będzie realizowana metodą bezwykopową, co oznacza, że unikniemy rozległych rozkopów i zniszczeń niedawno remontowanej ulicy Kowanowskiej. Do wykonania prac użyte zostaną specjalne maszyn przeciskowych, zwanych „kretami”. Te nowoczesne urządzenia precyzyjnie wykonują odwierty, pozwalając na instalację rur bez konieczności kopania głębokich wykopów. Dzięki temu nie tylko oszczędzamy czas, ale także minimalizujemy wpływ na środowisko i otoczenie. 

Jak działa "kret"? Maszyna ta tworzy precyzyjne otwory w ziemi, przez które następnie wprowadzane są rury. Jednak prace te wymagają dużej dokładności, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie odpowiedniego spadku kanalizacji. Dlatego kluczowa jest wiedza i doświadczenie wykonawcy, oraz Działu Inwestycji spółki,  którzy dopilnują, by wszystko było zrobione perfekcyjnie.

Współczesne technologie bezwykopowe to nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale także mniejszy wpływ na nasze środowisko. Dzięki nim można budować trwałe i niezawodne systemy, które będą służyć mieszkańcom Gmina Oborniki przez lata.

Jak powiedział tuż po podpisaniu umowy burmistrz Obornik, Tomasz Szrama, dla obornickiej gminy, która dba o środowisko, oraz kąpielisko miejskie Żwirki, w okolicy którego zlokalizowana jest przepompownia przy ulicy Towarowej - ta inwestycja ma ogromne znaczenie.

 

Podczas obchodów Dni Obornik,  27 czerwca 2025, odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Ceremonia składała się z czterech części, w trakcie których wręczono wyróżnienia dla firm, instytucji i osób szczególnie zasłużonych dla Gminy Oborniki.
W tym roku ponownie w ramach Dni Obornik w piątek, 27 czerwca, odbędzie się Dzień Profilaktyki Zdrowia, pod hasłem „GO po zdrowie!”. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z różnych darmowych badań.
Przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej w Obornikach ruszyła kolejna inwestycja wodociągowo-kanalizacyjna realizowana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. To część szerszego programu obsługi prywatnych inwestorów, który z powodzeniem funkcjonuje na terenie gminy.
Od 2018 roku w Polsce obowiązuje prawo, nakładające na władze samorządowe obowiązek sporządzania raportu o stanie gminy. Regulacje te mają zastosowanie zarówno do gmin, powiatów, jak i województw.
Zgodnie z wnioskiem podpisanym przez Burmistrza Zaranka zwołana jest w dniu 18.06.2025 w trybie nadzwyczajnym sesja Rady Miejskiej w Rogoźnie.
Podczas XIII Sesji IX Kadencji Rady Gminy Ryczywół, radni nie udzielili wotum zaufania Wójtowi Romanowi Trzęsimiechowi za rok 2024.
W sobotnie, słoneczne południe – 14 czerwca 2025 roku – do Ryczywołu przybyła grupa zaprzyjaźnionych wolontariuszy Zakonu Joannitów z Niemiec. Julius Bardt, Moritz Hollmann, Friedrich Kippenberg oraz Fabian Reischauer przyjechali z kolejnym transportem sprzętu medycznego i pomocniczego, który zasil…