Przejdź do głównej treści

Stan sanitarny kąpielisk w powiecie obornickim.

| MP | Lokalne

Wszystkie kąpieliska w powiecie obornicki, wg. stanu na 22.07.2021, monitorowane przez Sanepid, dopuszczone są do kąpieli!

Po badaniu przeprowadzonym 19.07.2021 zdjęto zakaz kąpieli na kąpielisku w Nienawiszcz. Dzięki tej decyzji wszystkie kąpieliska w naszym powiecie spełniają normy sanitarne.

Kąpieliska dopuszczone do kąpieli:

- Kąpielisko Budziszewko

- Kąpielisko Miejskie Oborniki (jakość wody doskonała)

- Kąpielisko Miejskie Rogoźno

- Kąpielisko za Jeziorem

- Kąpielisko Nienawiszcz

Zakaz kąpieli w Nienawiszczu wprowadzony został w oparciu o stwierdzenie przekroczenia dopuszczalnego stężenia w wodzie kąpielowej enterokoków. Norma dopuszcza 400 jtk(NPL)/100 ml , 16.07 stwierdzono 2929 jtk(NPL)/100 ml. Badania przeprowadzone 19.07 wykazały znacznie niższe stężenie, wyniosło one 270 jtk(NPL)/100 ml.

Enterokoki to rodzaj bakterii Gram-dodatnich, względnie beztlenowych ziarniaków z typu Firmicutes. Enterokoki to ziarniaki najczęściej występujące w postaci dwoinek i trudne do odróżniania od bakterii z rodzaju Streptococcus.

Enterokoki po przedostaniu się do krwi nie tylko mogą spowodować zatrucie krwi i posocznicę, ale również prowadzą do zakażenia licznych układów i narządów:

  • infekcje w obrębie jamy brzusznej i miednicy
  • zakażenie dróg moczowych
  • zapalenie wsierdzia i infekcja wyściółki serca,
  • zapalenie płuc,
  • enterokokowe zapalenie opon mózgowych
  • zakażenia ran, szczególnie chirurgicznych i po oparzeniach,
  • zapalenie kości, stawów i szpiku,
  • zakażenia układu oddechowego,
  • zakażenia miazgi zębowej i przyzębia.

Objawy będą ściśle uzależnione od lokalizacji, w której doszło do zakażenia. Mogą obejmować między innymi zmęczenie, skurcze żołądka, wymioty, bolesne oddawanie moczu.

Badanie wody w Nienawiszczu w 2021 roku:

DATA OCENY

OCENA

E. COLI

ENTEROKOKI

DATA NASTĘPNEGO BADANIA

22/07/2021

Woda przydatna do kąpieli

30

270

26/07/2021

16/07/2021

Woda nieprzydatna do kąpieli

Przyczyna:
Enterokoki

46

2929

19/07/2021

24/06/2021

Woda przydatna do kąpieli

15

50

12/07/2021

Najwyższe dopuszczalne stężenia w wodzie w kąpielisku:
Escherichia coli: 1000 jtk(NPL)/100 ml
Enterokoków: 400 jtk(NPL)/100 ml

Źródło:

(*) - https://pl.wikipedia.org/wiki/Enterokoki

(**) - https://zdrowegeny.pl/

(***) - https://sk.gis.gov.pl/

 

Od 28 listopada do 12 grudnia 2025 r. autobusy Zastępczej Komunikacji Autobusowej zatrzymają się na dwóch dodatkowych przystankach. Zmiana dotyczy dwóch kursów obsługiwanych w formule ZKA.
Przejazd kolejowy na ul. Kowanowskiej został zgodnie z planem zamknięty 24 listopada 2025 r., a prace potrwają do 8 grudnia. Mieszkańcy pytali, czy w tym czasie możliwe będzie przejście pieszo między Kowanowem a centrum miasta. Poprosiliśmy o wyjaśnienia Urząd Miejski oraz wykonawcę robót.
Redakcja eoborniki.pl zwróciła się do Urzędu Miejskiego z sześcioma pytaniami dotyczącymi inwestycji „Budowa drogi gminnej łączącej ul. Kowanowską z drogą krajową nr 11”. Mieszkańcy chcieli wiedzieć, dlaczego ul. Kowanowska straci bezpośredni wlot do DK11, co stanie się z sygnalizacją świetlną, a t…
Przedstawiciele Komisji Infrastruktury Sejmu RP odwiedzą w środę Oborniki. W planach jest spotkanie z samorządowcami i wizytacja dworca kolejowego. 
Budowa obwodnicy Rogoźna wyraźnie przyspiesza. Na nowym odcinku drogi wojewódzkiej formuje się rondo, a ekipy prowadzą intensywne prace przy oświetleniu, kanalizacji i infrastrukturze rowerowej. Inwestycja jest gotowa już w 71%.
Przedstawiciele władz lokalnych złożyli w piątek życzenia pracownikom socjalnym. 
Bistro Kultowa wygrała przetarg na wynajem lokalu gastronomicznego w Rogozińskim Centrum Kultury.