fbpx

W Bogdanowie będzie można skorzystać z komory normobarycznej

W Bogdanowie ma zostać wkrótce oddana do użytku komora normobaryczna.

Komory hiperbaryczne funkcjonują od lat w wielu zakładach leczniczych w Polsce i na świecie. Przeważnie są to komory przenośne, w której mieści się jedna osoba w pozycji leżącej. Istnieją też stałe komory, do których wchodzi kilka lub nawet kilkanaście osób. Hiperbaria tlenowa a w zasadzie hiperbaryczna terapia tlenowa (HBOT) polega na przebywaniu i oddychaniu w komorze w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego w zakresie 1300 do 3500 hPa w połączeniu z oddychaniem czystym tlenem - czytamy na stronie doktora Jana Pokrywki.

Taka komora dotarła już do Bogdanowa. Mieści się przy Przedszkolu Ekoraj. Została ona obudowana estetycznym konternerem. Składa się ona z kilku części. Najpierw wchodzimy do małego hallu. Stąd trafiamy do małej komory. To tutaj, za szczelnymi drzwiami, nasz organizm przyzwyczaja się do wyzszego ciśnienia. Wzrasta ono stopniowo do poziomu 1500 hPa! Towarzyszy temu procesowi znane uczucie zatykania się uszu. Po uzyskaniu właściwego poziomu ciśnienia przechodzimy do właściwej części komory. Tam możemy wygodnie się rozsiąść. Do skrzystania mamy m.in. łazienkę. Dla tych, którzy chcieliby spędzić więcej czasu, jest nawet łóżko. 

Doktor Jan Pokrywka tak opisuje swoją komorę:

Mieszkanie normobaryczne to komora ciśnieniowa złożona najczęściej z kilku pomieszczeń, również łazienkę czy aneks kuchenny i tak wyposażonych, że można w nim przebywać stale, nawet przez całą dobę. Mieszkanie takie wyposażone jest w śluzę, stwarzającą stan pośredni pomiędzy ciśnieniem wewnątrz mieszkania - 1500 hPa i na zewnątrz - 1000 hPa. Umożliwia to dowolnie częste wychodzenie i wchodzenie do normobarii o dowolnej porze doby. W takim obiekcie mieszkam z powodzeniem od końcówki 2013 roku.

We wnętrzu budynku panuje stale ciśnienie wynoszące ok. 1500 hPa, w połączeniu ze zwiększoną zawartością dwutlenku węgla w powietrzu. Atmosferę taką nazywam normobarią z normokapnią i normohydrią. Zawartość dwutlenku węgla w powietrzu w pomieszczeniu normobarycznym wynosi od 1 do 3 % (przypominam, w atmosferze na zewnątrz pomieszczenia jest hipokapnia bo zaledwie 0,03% dwutlenku węgla). Wewnątrz jest zatem od 30 do nawet 100 razy więcej tego zbawiennego dla zdrowia gazu.

Podwyższona zawartość dwutlenku węgla we krwi umożliwia lepsze przyswajanie tlenu przez komórki organizmu człowieka gdyż ułatwia odłączanie tlenu z hemoglobiny w naczyniach włosowatych gdzie jest najbardziej potrzebny (efekt Hendersona - Bohra).

Dodatkowo, w budynku normobarycznym atmosfera jest wzbogacona o cząsteczkowy wodór, którego jest około 10 tysięcy razy więcej niż na zewnątrz – to jest około 0,5%. Wodór spowalnia podziały komórek, wydłużając ich życie. Dodatkowo jest niezwykle skutecznym i w dodatku wybiórczym antyoksydantem, czyli z powodzeniem neutralizuje rodniki tlenowe bezpośrednio przyczyniające się do przyśpieszonego starzenia się wszystkich komórek ciała (rodniki hydroksylowe).

Dotychczasowe obserwacje naukowe wykazują, że tlenowa terapia podwyższonym ciśnieniem barycznym czyli Hiperbaryczna Terapia Tlenowa (HBOT) powoduje między innymi następujące pozytywne rezultaty:

  • Zmniejsza stany zapalne przez dotlenienie wszystkich komórek
  • Przyspiesza rozwój nowych naczyń krwionośnych
  • Pobudza regenerację nabłonków
  • Działa stymulująco na komórki skóry - fibroblasty. Pobudza w ten sposób produkcję kolagenu i elastyny, które zapewniają elastyczność skóry
  • Spowalnia starzenie się organizmu
  • Znacząco zmniejsza obrzęk uszkodzonych tkanek
  • Zwiększa aktywność osteoblastów i osteoklastów - komórek odpowiedzialnych za zdrowie kości
  • Poprawia dostarczanie składników odżywczych nawet do odległych i niedotlenionych komórek ciała
  • Zwiększa wydolność fizyczną i psychiczną organizmu oraz zdolność do zapamiętywania
  • Zdecydowanie poprawia dotlenienie wszystkich komórek ciała

Opuszczając mieszkanie trafiamy oczywiście do pomieszczenie przejściowego. Tam nasz organizm przyzwyczaja się do zwykłego ciśnienia.

Więcej informacji o komorze znaleźć można na stronie drpokrywka.pl

Normobaria.pdf

Woda redox.pdf

Zdjęcia dzięki uprzejmości Violetty Rychlińskiej.