Skip to main content


Nie sprzedawajcie kościoła !!!!

| Adam Maliński | Lokalne

W Ryczywole znajduje się zbudowany w roku 1896 neogotycki kościół ewangelicki. Do roku 1945 służył on miejscowej parafii ewangelickiej jako świątynia. Po II wojnie światowej pomieszczenia kościoła wykorzystywano do celów magazynowych i gospodarczych a w latach siedemdziesiątych zdemontowano charakterystyczny hełm wieży zniekształcając pierwotny wygląd zabytku.

Po zmianach w Polsce budynek kościoła znalazł się w posiadaniu Gminy Ryczywół. W ostatnich latach wykonano wiele prac zabezpieczających i konserwacyjnych a obecnie przygotowywana jest dokumentacja techniczna pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Latem 2011 Szymon Solarski wykonał wiele zdjęć tego pięknego i najstarszego zabytku architektury w Ryczywole. Budynek ten jest w Rejestrze Zabytków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Dzięki zabiegom Roberta Zimnego przed kościołem znajduje się tablica informacyjna w trzech jezykach: polskim, niemieckim i angielskim, którą często czytają przejeżdżający przez Ryczywół turyści.

Adam Maliński

List otwarty.:

Przewodniczący Rady Gminy Ryczywoł

Pan Witold Kruś

Szanowny Panie Przewodniczący,

Szanowe Panie i Panowie Radni Gminy Ryczywół , apeluję o przełożenie terminu głosowania w sprawie podjęcia decyzji o zamiarze podjęcia uchwały o odsprzedaży budynku po byłym kościele ewangelickim w Ryczywole.

Aktualnie złożony jest wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w sprawie dotacji na zabezpieczenie dokumentacji technicznej obiektu i są poważne szanse na pozytywne rozpatrzenie jesienią 2012.

Apeluję o utrzymanie tego obiektu jako historycznego w posiadaniu gminy Ryczywół.

Jest to nasze wspólne dziedzictwo kulturowe i świadectwo historii, których u nas w Gminie Ryczywół jest mało. Neogotycki budynek kościoła ewangelickiego w Ryczywole jest najstarszym zachowanym zabytkiem w tej miejscowości i pochodzi z roku 1896.

Teraz, kiedy w gminie Ryczywół zrobiono i robi się tak dużo w sprawie starych cmentarzy ewangelickich, utrzymanie tego obiektu i przekształcenie go w działający ośrodek socjalno- kulturalny , jest wprost niezbędne.

Utrzymanie takich zabytków europejskiego dziedzictwa kulturowego promuje Gminę Ryczywół i jest zgodne z kierunkiem działania na rzecz budowania normalnych, europejskich relacji sąsiedzkich pomiędzy Polakami i Nimecami, którzy przecież kiedyś tam żyli i teraz do ryczywołu przyejżdżają i mogą przyjeżdżać w większej liczbie, jezeli będzie przynajmniej co zobaczyć, spotykać się i zrealizować wspólne projekty. A możliwe jest tylko, jeżeli będzie jakaś baza materialna.Prawie na pewno ten, kto ewentualnie kupiłby ten obiekt, nie będzie w stanie z nim zrobić coś sensownego, tak jak na przykład w Niekielce przerobiony przez państwa Kareńskich , stary zbór w salę koncertowa.

Od roku 2007 rozwija się współpraca gminy Ryczywół z Joannitami i samorządem miasta Wiehl, dzięki czemu istnieje Punkt Wsparcia Socjalnego - obficie zaopatrzona wypożyczalnia sprzętu medyczno- rehabilitacyjnego i mieszkańcy gminy nie mają żadnych problemów z uzyskaniem niezbędnego do poprawy ich zdrowia sprzętu i urządzeń. Pomieszczenia wypozyczalni są wypełnione i w perspektywie możnaby przenieść magazyn do budynku kościoła ewangelickiego i przekształcić w Stację Socjalną.

Zwolnione pomieszczenia w mleczarni mogły być przebudowane na mieszkania. Wnętrze budynku posiada niezwykłą akustyką i mogłoby służyć jako sala koncertowa dla mieszkańców gminy Ryczywół.

Przygotowywana dokumentacja techniczna jest atutem w przygotowaniu i napisaniu wniosku o remont dachu i pozyskanie środków zewnętrznych, dlatego apeluję o odłożenie głosowania nad decycją i zamiarze sprzedaży budynku kościoła ewangelickiego w Ryczywole.

{gallery}2012/informacje/2012-05/30/ryczywol{/gallery}

W Obornikach ruszyła po miesięcznej przerwie Strefa Płatnego Parkowania. Kierowcy muszą przyzwyczaić się do zmian. Strefa obowiązuje już od godz. 07:00!
Przywrócono przejście dla pieszych na małym moście w Obornikach. Informację przekazał obornicki urząd. 
Urząd Miejski w Obornikach informuje o wprowadzeniu zmian w rozkładzie jazdy komunikacji. Powodem jest zakończenie wakacji, ale także trwający remont mostu.
Rogozińscy radni nie zajęli się na środowej sesji swoimi dietami. Przy jednym głosie wstrzymującym się przełożyli temat na kolejne posiedzenie.
Mieszkańcy Sołectwa Nienawiszcz dokonali wyboru sołtysa. Było wiele podziękowań dla pani Krystyny Pyssy za lata pracy na rzecz wsi.
Radna Edyta Mikołajczak złożyła 27 sierpnia pismo z rezygnacją z mandatu Radnej Rady Miejskiej w Obornikach z dniem 28 sierpnia 2024.
Dzisiaj w Budziszewku odbędą się Dożynki Gminny Rogoźno. Święto plonów rozpocznie się już od godziny 13.