Przejdź do głównej treści


Gmina Oborniki znalazła sposób na oszczędności

| Łukasz | Lokalne

Gmina Oborniki znalazła sposób na kilkutysięczne oszczędności każdego miesiąca.

Grosz do grosza, a będzie kokosza - znane wszystkim powiedzenie stosuje w praktyce Gmina Oborniki. Wprowadzenie stanu epidemii w Polsce wymusiło zamknięcie z użytkowania wiele miejsc publicznych. Obornickie władze zamierzają przez to zaoszczędzić na części opłat.

Każdy mieszkaniec naszej gminy płaci za odbiór odpadów komunalnych - mówi Zastępca Burmistrza Obornik Piotr Woszczyk. Dotyczy to też instytucji. Z wiadomych przyczyn wiele z obiektów jest w tej chwili nieczynnych. Zabrania ich użytkowania prawo. To stało się dla nas pretekstem do zaoszczędzenia środków na niektórych opłatach.

Piotr Woszczyk wyjaśnia skąd dokładnie biorą się owe oszczędności.

Mamy w swojej gminie liczne świetlice. ZM GOAP regularnie zgodnie z umową odbiera śmieci ze znajdujących się przy nich pojemnikach. Trudno jednak, aby znajdowało się w nich cokolwiek w momencie, gdy nic się nie dzieje w tych obiektach. Dlatego też złożyliśmy stosowne deklaracje o wyłączeniu ich z systemu odbioru odpadów.

Gmina zamierza oczywiście w niektórych miesiącach i przypadkach odchodzić od tej reguły. Należy bowiem pamiętać chociażby o odpadach zielonych, które gromadzone są po koszeniu trawy. 

 

 

 

Program rewitalizacji Rogoźna to nie tylko diagnoza problemów, ale plan konkretnych działań za miliony złotych. Dokument jasno wskazuje, po co powstał i jakie efekty ma przynieść mieszkańcom.
Sześć odcinków dróg powiatowych o łącznej długości 2,7 km zostanie przebudowanych do końca sierpnia 2026 r. Umowę z wykonawcą podpisano 01.04.2026 r. 
Czy prace urzędników w Obornikach będzie wkrótce wspierała sztuczna inteligencja? Gmina zrobiła pierwszy krok i podpisała list intencyjny z wiceministrem cyfryzacji. Specjalnie dla eoborniki.pl mamy komentarz do tej współpracy.
Wysokie ceny paliw mogą pogrążyć obecnego przewoźnika. Czy Oborniczanie stracą sprawdzony środek transportu?
Od 01.04.2026 r. w gminie Rogoźno rozpoczną się kontrole dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi. Działania przeprowadzą Straż Miejska oraz pracownicy Urzędu Miejskiego.
Przejazd kolejowy na ul. Łukowskiej w Obornikach zostanie zamknięty od 7 kwietnia. To informacja nieoficjalna. Czekamy na jej potwierdzenie przez rzecznika PORR S.A.
W piątek 27.03.2026 r. po południu przywrócono ruch pociągów na odcinku Oborniki – Rogoźno. Linia była zamknięta od 8 marca z powodu prac modernizacyjnych. Zakończenie robót opóźniło się, a pasażerowie nie doczekali się oficjalnych komunikatów o zmianie terminu.