Skip to main content


Rogoźno - 93. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

| UM Rogoźno | Lokalne

Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w zorganizowanej wspólnie przez Rogozińskie Centrum Kultury i harcerzy z 3 Miejskiej Drużyny Starszoharcerskiej „Brzask” uroczystości z okazji 93 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Obchody rozpoczęły się w piątek 30 grudnia w samo południe przy obelisku na placu Powstańców Wlkp.

Po odegraniu hejnału Rogoźna przez hejnalistów z Orkiestry Dętej RCK i powitaniu wszystkich przybyłych przez przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Hinza, głos zabrał komendant harcerzy i ceniony rogoziński historyk, harcmistrz Władysław Ruks, który przedstawił rys historyczny jedynego zwycięskiego powstania w dziejach naszego narodu ze szczególnym uwzględnieniem jego przebiegu w Rogoźnie. Następnie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze u stóp udekorowanego biało-czerwonymi flagami obelisku, przy którym harcerze zaciągnęli wartę honorową. Pierwsza z delegacji reprezentująca społeczeństwo gminy składała się z przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Hinza, zastępcy burmistrza Rogoźna Krzysztofa Ostrowskiego, skarbnika Gminy Rogoźno Marii Kachlickiej, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Zbigniewa Chudzickiego i prezesa Związku Kombatantów Stefana Hampla. Kolejne delegacje reprezentowały harcerzy, Rogozińskie Centrum Kultury, rodziny powstańców, Szkołę Podstawową nr 3, Klub Europejski przy Gimnazjum nr 1, PiS i "Solidarność".

Gdy ta część uroczystości dobiegła końca, jej uczestnicy udali się pod obelisk przed SP nr 3. Również tutaj złożono wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Wieloletni, emerytowany dyrektor „Trójki” i inicjator powstania obelisku Zdzisław Hinz przypomniał, że w uroczystości z okazji odsłonięcia monumentu brał udział ostatni żyjący rogoziński powstaniec Leon Kiełbasiewicz zmarły w 1995 roku.

Ostatnim, ale również bardzo ważnym punktem uroczystości było oddanie hołdu powstańcom spoczywającym na cmentarzu parafialnym. Przy znajdującej się w cieniu pamiątkowej sosny zbiorowej mogile, w której spoczywa osiemnastu uczestników powstania, uczennica „Trójki” odczytała sentymentalny wiersz, z uwagą wysłuchany przez wszystkich zgromadzonych. Również tutaj, a także na grobach dowódcy powstania w Rogoźnie majora Antoniego Biskupskiego i wieloletniego komendanta harcerzy, popularyzatora wiedzy o powstaniu harcmistrza Jana Marszała złożono znicze i kwiaty. Rogoźno po raz kolejny godnie wyraziło szacunek i wdzięczność uczestnikom wielkiego wielkopolskiego zrywu.

 

red. Błażej Cisowski

Przywrócono przejście dla pieszych na małym moście w Obornikach. Informację przekazał obornicki urząd. 
Urząd Miejski w Obornikach informuje o wprowadzeniu zmian w rozkładzie jazdy komunikacji. Powodem jest zakończenie wakacji, ale także trwający remont mostu.
Rogozińscy radni nie zajęli się na środowej sesji swoimi dietami. Przy jednym głosie wstrzymującym się przełożyli temat na kolejne posiedzenie.
Mieszkańcy Sołectwa Nienawiszcz dokonali wyboru sołtysa. Było wiele podziękowań dla pani Krystyny Pyssy za lata pracy na rzecz wsi.
Radna Edyta Mikołajczak złożyła 27 sierpnia pismo z rezygnacją z mandatu Radnej Rady Miejskiej w Obornikach z dniem 28 sierpnia 2024.
Dzisiaj w Budziszewku odbędą się Dożynki Gminny Rogoźno. Święto plonów rozpocznie się już od godziny 13.
Dożynki w Rożnowie odbywać się będą w dniu 24.08.2024. Jak zwykle święto plonów odbędzie się przy Wielskim Domu Kultury.