Przejdź do głównej treści

Intensywne opady deszczu

| MP | Komunikaty
wysychająca Wełna lipiec 2022
wysychająca Wełna lipiec 2022

IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych wydało dla powiatu obornickiego ostrzeżenie o intensywnych opadach deszczu.

Dotychczasowa suma opadów wyniosła miejscami od 20 mm do 25 mm. W dalszym ciągu prognozowane są opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym od 30 mm do 50 mm. Całkowita suma opadów w czasie obowiązywania ostrzeżenia wyniesie od 40 mm do 70 mm. Ostrzeżenie wydano na czas od godz.10:11 dnia 06.08.2023 do godz. 06:00 dnia 07.08.20.

Intensywne opady znacznie utrudniają zbiór plonów z pól, wg długoterminowej prognozy opublikowanej przez IMGW na przejaśnienia możemy liczyć dopiero we wtorek, słoneczna aura powrócić może do nas dopiero w połowie sierpnia.

Tak intensywne opady są dobrą okazją do przypomnienia o konieczności przydomowego magazynowania i retencjonowania wody w przestrzeni publicznej. Brak wody odczuwalny jest zwłaszcza w Wielkopolsce, każda dobrze zagospodarowana kropla wody jest na wagę złota. Na początku września odbędzie się w Jaraczu III edycja konferencji poświęconej ochronie wód (lik do artykułu->). Przez dwa dni będzie można dowiedzieć wielu bardzo istotnych rzeczy na temat ochrony wód w naszym regionie. Zachęcamy do udziału i gromadzenia wody! 

Zrób zdjęcia rozpoznawalnych zdjęć Gminy Rogoźno i wygraj nagrody. Od 12 stycznia rusza konkurs "Gmina Rogoźno w obiektywie – Kalendarz 2027".
Powiat obornicki znalazł się na zachodniej granicy strefy, w której IMGW prognozuje silniejsze opady śniegu i zamiecie. Ostrzeżenie obowiązuje w niedzielę, 11 stycznia 2026 r.
13 stycznia przy Targowisku Miejskim w Rogoźnie będzie można skorzystać z bezpłatnego badania piersi. Darmowa usługa oferowana jest kobietom w wieku 45-74 lat.
Do godz. 15:00 ma potrwać przerwa w dostawie wody dla mieszkańców Obornik z ul. Betoniarska i Kowanowska. 
Choć IMGW ostrzega dziś przed intensywnymi opadami śniegu, w powiecie obornickim nie spodziewamy się tak dużych ilości białego puchu jak na północnym wschodzie Polski. Meteorolodzy przewidują jednak trudne warunki wieczorem – deszcz, śnieg i  przymrozek to wszytsko może nas spotkać dzisiaj w nocy.
Na noc z piątku na sobotę (2/3 stycznia 2026 r.) oraz poranek w sobotę 3 stycznia wydano ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przed oblodzeniem dla obszaru powiat obornicki. Ostrzeżenie zostało opublikowane przez IMGW.
Przewodniczący Hubert Kuszak przedstawił plan pracy Rady Miejskiej w Rogoźnie w miesiącu styczniu.