Skip to main content

III edycja konferencji poświęconej ochronie wód w Jaraczu!

| MP | ECO newsy

W dniach 4-5 września odbędzie się w Jaraczu III edycja konferencji poświęconej ochronie wód. Zachęcamy do udziału w konferencji rolników, leśników, samorządowców, wędkarzy!

Konferencja odbywa się Jaraczu na terenie Muzeum Młynarstwa. Wiodącym tematem jest ochrona wody, począwszy od ochrony zbiorników, skończywszy na zwykłych śródpolnych oczkach wodnych.

Bez wody nie ma życia!

W codziennym życiu zazwyczaj nie zastanawiamy się na wodą, po prostu ona jest. Ale czy musi być zawsze? Od kilku lat coraz mocniej w wielu regionach Polski borykamy się z brakiem wody, coraz częściej słyszymy o suszy. W naszym regionie również zaczynamy doświadczać braku wody, widać to najlepiej po niskich poziomach wody w Wełnie. Brak wody to jeden problem, kolejny to czystość wód. Coraz większe zasolenie, zanieczyszczenie odpadami cywilizacyjnymi jezior powoduje, że woda nie jest zdatna do życia, kąpieli. Taka sytuacje powtarza się w Jeziorze Rogozińskim, na którego brzegu obserwujemy śnięte ryby.

Konferencja, która odbędzie się w Jaraczu nie daje wprost odpowiedzi co i jak robić, pozwala jednak na zapoznanie się z aktualnymi pracami naukowymi, poznanie procesów jakie zachodzą w naszych zbiornikach i ciekach. Możliwość wysłuchania bardzo ciekawych referatów oraz możliwość dyskusji są ogromnym atutem konferencji. Dodatkowym atutem tego wydarzenia jest miejsce i swoisty klimat, być może to bliskość Wełny powoduje, że chce się wsłuchać w problemy i choć na chwilę pomyśleć, co każdy z nas samodzielnie lub wspólnie z innymi może zrobić dla naszych jezior, rzecz, oczek wodnych i wody zgromadzonej pod ziemią.

Aby wziąć udział w konferencji wymagana jest internetowa rejestracja https://tinyurl.com/konferencja2023. Wydarzenie odbywa się w poniedziałek i wtorek, co może stanowić pewna przeszkodę, jednak warto poświęcić na nią (w wypadku osób pracujących) nawet urlop ?.

Wykłady będą podzielone na panele. Każdy panel składał się będzie z 4 lub 5 wykładów zakończonych krótką dyskusją, w trakcie której będzie możliwość zadawania pytań przez uczestników Konferencji. Poniżej prezentujemy program wydarzenia (program konferencji->):

{aridoc engine="pdfjs" width="800" height="900"}images/stories/2023/eco/2023-07/KonferencjaJaraczOchronaWod_4-5_wrzesien_2023_Zaproszenie.pdf{/aridoc}