Skip to main content

Debata „Laptopy dla pierwszaka?”

| Ministerstwo Infrastruktury | Informacje z kraju

Laptop dla pierwszakaJesteśmy na początkowym etapie konsultacji środowiskowych i społecznych projektu ustawy o konwersji opłat z tytułu udzielenia koncesji operatorom ruchomych publicznych sieci telekomunikacyjnych i programu „Komputer dla ucznia” - powiedziała 6 kwietnia br. podsekretarz stanu w MI Magdalena Gaj otwierając debatę „Laptopy dla pierwszaka?” zorganizowaną przez Gazetę Wyborczą.

W spotkaniu uczestniczyli również minister edukacji Katarzyna Hall, minister, szef doradców strategicznych premiera Donalda Tuska Michał Boni oraz eksperci z kraju i z zagranicy, w tym z Portugalii, Wielkiej Brytanii i ze Szwecji.

 Podczas konferencji wiceminister M. Gaj przybliżyła założenia projektu konwersji rat opłat koncesyjnych. Operatorzy, którzy w 2000 r. uzyskali koncesje na UMTS, tj. PTK Centertel, Polkomtel S.A. i PTC Sp. z o.o., mają do zapłaty do budżetu państwa po 300 mln euro, czyli w sumie 900 mln euro.

Według projektowanej regulacji, konwersja będzie polegała na umorzeniu rat opłat koncesyjnych w zamian za:

  • uiszczenie w latach 2011-2013 do budżetu państwa płatności w wysokości 90 mln euro (2/3 należnych w tym okresie rat opłat koncesyjnych),
  •  zakupienie komputerów przenośnych z funkcjonalnością dostępu do Internetu,
  • poniesienie wydatków na inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną służącą do zapewnienia dostępu do Internetu szerokopasmowego.

Program, który chcemy przedstawić społeczeństwu i nowoczesnej szkole ma za zadanie budowanie w pełni świadomego społeczeństwa cyfrowego – dodała podsekretarz stanu.

Wśród zaproszonych zagranicznych gości w debacie wziął udział także prezes Fundacji dla Mobilnej Komunikacji, koordynator programu e-Szkoła w Portugalii Marlo Franco. Polski projekt, przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury, wzorowany jest na przeprowadzonym w 2005 r. przez portugalski rząd „Technologicznym planie dla edukacji". W programie tym rozdano uczniom i nauczycielom 1,5 mln laptopów z dostępem do Internetu.

 Robocza narada przebiegała w trzech głównych panelach dyskusyjnych:

  • Wyzwania polskiej modernizacji i edukacji
  • Wyrównywanie szans czy rewolucja technologiczna w szkole? Czy laptopy to jest to?
  • Technologie informacyjno-komunikacyjne w szkole. Jak je wprowadzić? Czy na pewno dla pierwszaków? Jak przygotować nauczycieli?

źródło Ministerstwo Infrastruktury

Druhowie z OSP Łomnica k. Jeleniej Góry proszą o wsparcie finansowe.
Kacper Czerwiński cierpi na rzadką chorobę. Na jego leczenie potrzebne jest 16 mln zł!
Jako mały lokalny portal internetowy przyłączamy się do ogólnopolskiego protestu mediów. Globalni giganci zabierają nam możliwości rozwoju, żyją z tworzonych przez nas treści. 
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę 12,5-kilometrowego odcinka S11 pomiędzy Kępnem i Siemianicami.
W świąteczny weekend nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. W nocy z 30 na 31 marca wskazówki zegarów zostaną przesunięte o 60 minut do przodu, z godziny 2:00 na 3:00. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. uwzględniły zmianę czasu w rozkładzie jazdy i przygotowane są do sprawnego prowadzenia ruchu p...
Żołnierze intensywnie szkolą się podnosząc swoje umiejętności, sprawdzając przygotowanie i gotowość do działania. Ćwiczenia Dragon-24 mają na celu sprawdzanie procedur i potwierdzanie zdolności wojsk do realizacji przemieszczenia, osiągania gotowości w rejonie wskazanym do wykonywania zadań.
Jak piszą rolnicy z Solidarności: „Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia”