Przejdź do głównej treści

Dlaczego rolnicy protestują?

| Marcin | Informacje z kraju
foto z strajku rolników z 2019 roku
foto z strajku rolników z 2019 roku

Jak piszą rolnicy z Solidarności: „Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia”

Ideologia zwolenników tzw. „Europejskiego Zielonego Ładu” bazująca w szczególny sposób na emocjach i ich manipulowaniu przez zwolenników ruchów z nazwy ekologicznych doczekała się stanowczego oporu w całej Europie. Ideolodzy i aktywiści „Zielonego Ładu” stawiając ponad wszystko swoje przekonania, wykorzystując oczywiste pragnienie każdego człowieka do życia na zielonej, czystej ziemi doprowadzili do utopijnych zmian w unijnym i krajowym prawie. Walka aktywistów w sposób szczególny dotyczy od wielu lat rolnictwa i leśnictwa. Aktywiści zyskali ogromną popularność dzięki mediom społecznościowym i populistycznym hasłom, marginalizując ludzi, którzy na co dzień pracują, żują blisko natury i chronią przyrodę.

Walka ze zmianami klimatycznymi nakierowana została w głównej mierze na mieszkańców wsi. Egoistyczne podejście w głównej mierze mieszkańców dużych miast doprowadziło już do protestów w Niemczech, Francji. Teraz czas na Polskę. Rolnicza Solidarność na swojej stronie podaje przyczyny protestu:

„Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny.

Nie ma zgody na wdrażanie „Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie. Rząd Polski, musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku. Polskie, rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik to podstawa do wyżywienia i zdrowia obywateli RP. Prezydium NSZZ RI „Solidarność” apeluje o SOLIDARNOŚĆ całej społeczności rolniczej.

Wzywamy naszych członków do wspólnego działania i wyrażenia naszego sprzeciwu wobec obecnej sytuacji. NSZZ RI „Solidarność” apeluje o jedność oraz podjęcie konstruktywnych działań dla dobra całej społeczności rolniczej. W związku z zapowiedzianymi protestami rolniczymi, NSZZ RI „Solidarność” informuje o czasowych blokadach dróg na terenie całego kraju od 9 lutego do 10 marca 2024 roku.

Prosimy rodaków o wyrozumiałość i świadomość sytuacji, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy. Walczymy o nasze wspólne dobro, jakim jest uchronienie przed upadkiem i bankructwem polskich rodzinnych, niejednokrotnie wielopokoleniowych gospodarstw rolnych.

W ramach możliwości, prosimy o unikanie podróży w każdorazowo wymienionych obszarach. NSZZ RI „Solidarność” apeluje o pokojową formę wyrażania niezadowolenia i współpracę ze związkowymi koordynatorami strajku.

Rolnicy łączmy się w działaniu.” (*)

Kolejnym środowiskiem, w jakim już zaczyna wrzeć to środowisko Leśno – Drzewne. Tutaj trudniej o tak spektakularne protesty, jak w wypadku rolników. W tym środowisku w obecnej chwili wzburzenie dotyczy głównie działania nowego rządu, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które bez żadnych społecznych konsultacji, opierając się o bardzo wąską grupę aktywistów i społeczne przekonanie bazujące na emocjonalnych hasłach, wprowadziło już moratorium na wstrzymanie pozyskania drewna w polskich lasach w 10 lokalizacjach. Wielu leśników i drzewiarzy solidaryzuje się z protestującymi rolnikami.

Działacze Solidarności rolniczej opublikowali mapę protestów, warto się z nią zapoznać, planując dalszą podróż na 9.02.2024.

(*) źródło: https://solidarnoscri.pl/komunikat-nszz-rolnikow-indywidualnych-solidarnosc-w-sprawie-strajku-generalnego/

PLK SA zakończyły prace nad optymalizacją Portalu Pasażera, poprawiając jego stabilność oraz przywracając funkcje „Pociągi na mapie” i „Trasa na mapie”.
W niedzielę 15 grudnia, wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Szybciej pojedziemy m.in. z Warszawy do Szczecina i Białegostoku, z Krakowa do Zakopanego oraz z Wrocławia do Międzylesia. Lepszy dostęp do kolei zapewni 13 nowych przystanków. W rozkładzie jazdy uwzględniono najbardziej korzystne…
Zima na torach to wyzwanie, które podejmujemy z pełnym zaangażowaniem. Dzięki blisko 270 specjalistycznym pojazdom do odśnieżania torów i rozjazdów stałemu monitoringowi oraz ponad 180 zespołom gotowym do szybkiego usuwania awarii i usterek zapewniamy jak najlepsze podróże w trudnych warunkach pogo…
Druhowie z OSP Łomnica k. Jeleniej Góry proszą o wsparcie finansowe.
Kacper Czerwiński cierpi na rzadką chorobę. Na jego leczenie potrzebne jest 16 mln zł!
Jako mały lokalny portal internetowy przyłączamy się do ogólnopolskiego protestu mediów. Globalni giganci zabierają nam możliwości rozwoju, żyją z tworzonych przez nas treści. 
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę 12,5-kilometrowego odcinka S11 pomiędzy Kępnem i Siemianicami.