Skip to main content

Dlaczego rolnicy protestują?

| Marcin | Informacje z kraju
foto z strajku rolników z 2019 roku
foto z strajku rolników z 2019 roku

Jak piszą rolnicy z Solidarności: „Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia”

Ideologia zwolenników tzw. „Europejskiego Zielonego Ładu” bazująca w szczególny sposób na emocjach i ich manipulowaniu przez zwolenników ruchów z nazwy ekologicznych doczekała się stanowczego oporu w całej Europie. Ideolodzy i aktywiści „Zielonego Ładu” stawiając ponad wszystko swoje przekonania, wykorzystując oczywiste pragnienie każdego człowieka do życia na zielonej, czystej ziemi doprowadzili do utopijnych zmian w unijnym i krajowym prawie. Walka aktywistów w sposób szczególny dotyczy od wielu lat rolnictwa i leśnictwa. Aktywiści zyskali ogromną popularność dzięki mediom społecznościowym i populistycznym hasłom, marginalizując ludzi, którzy na co dzień pracują, żują blisko natury i chronią przyrodę.

Walka ze zmianami klimatycznymi nakierowana została w głównej mierze na mieszkańców wsi. Egoistyczne podejście w głównej mierze mieszkańców dużych miast doprowadziło już do protestów w Niemczech, Francji. Teraz czas na Polskę. Rolnicza Solidarność na swojej stronie podaje przyczyny protestu:

„Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny.

Nie ma zgody na wdrażanie „Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie. Rząd Polski, musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku. Polskie, rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik to podstawa do wyżywienia i zdrowia obywateli RP. Prezydium NSZZ RI „Solidarność” apeluje o SOLIDARNOŚĆ całej społeczności rolniczej.

Wzywamy naszych członków do wspólnego działania i wyrażenia naszego sprzeciwu wobec obecnej sytuacji. NSZZ RI „Solidarność” apeluje o jedność oraz podjęcie konstruktywnych działań dla dobra całej społeczności rolniczej. W związku z zapowiedzianymi protestami rolniczymi, NSZZ RI „Solidarność” informuje o czasowych blokadach dróg na terenie całego kraju od 9 lutego do 10 marca 2024 roku.

Prosimy rodaków o wyrozumiałość i świadomość sytuacji, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy. Walczymy o nasze wspólne dobro, jakim jest uchronienie przed upadkiem i bankructwem polskich rodzinnych, niejednokrotnie wielopokoleniowych gospodarstw rolnych.

W ramach możliwości, prosimy o unikanie podróży w każdorazowo wymienionych obszarach. NSZZ RI „Solidarność” apeluje o pokojową formę wyrażania niezadowolenia i współpracę ze związkowymi koordynatorami strajku.

Rolnicy łączmy się w działaniu.” (*)

Kolejnym środowiskiem, w jakim już zaczyna wrzeć to środowisko Leśno – Drzewne. Tutaj trudniej o tak spektakularne protesty, jak w wypadku rolników. W tym środowisku w obecnej chwili wzburzenie dotyczy głównie działania nowego rządu, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które bez żadnych społecznych konsultacji, opierając się o bardzo wąską grupę aktywistów i społeczne przekonanie bazujące na emocjonalnych hasłach, wprowadziło już moratorium na wstrzymanie pozyskania drewna w polskich lasach w 10 lokalizacjach. Wielu leśników i drzewiarzy solidaryzuje się z protestującymi rolnikami.

Działacze Solidarności rolniczej opublikowali mapę protestów, warto się z nią zapoznać, planując dalszą podróż na 9.02.2024.

(*) źródło: https://solidarnoscri.pl/komunikat-nszz-rolnikow-indywidualnych-solidarnosc-w-sprawie-strajku-generalnego/

Trwa Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Razem zrobiliśmy dobro – już po raz 23.  

 Trwa Weekend Cudów, a to oznacza, że 16-17 grudnia wolontariusze Szlachetnej Paczki przekażą rodzinom pomoc przygotowaną przez darczyńców. W tym roku Paczki dotrą do ponad 17 tys. rodzin. Podczas Weekendu Cudów potrzebujący otrzymują nie tylko wsparcie materialne, ale także odzyskują nadzieję i ...

Ruszyła 23. edycja Szlachetnej Paczki – razem stać nas na dobro

W sobotę 18 listopada o godz. 8:00 Szlachetna Paczka udostępniła internetową Bazę Rodzin, które czekają na pomoc w tym roku. Niewielkim wysiłkiem, ale działając razem, możemy odmienić życie najbardziej potrzebujących – bo razem stać nas na dobro. Wystarczy wejść na www.szlachetnapaczka.pl, wybrać...

Powołano Radę Polskich Mediów (f)

 Redaktorzy naczelni i redaktorki naczelne ponad 20 redakcji telewizyjnych, radiowych, prasowych i internetowych powołali 10.10.2023 Radę Polskich Mediów. Inicjatywa jest otwarta na kolejne redakcje.

Jak to jest z liczbą mieszkańców wsi w Polsce?

Od lat obserwowany jest odpływ mieszkańców ze wsi. W Polsce znajdziemy nawet takie miejscowości, które liczą sobie tylko jednego mieszkańca. Jednak podobne zjawisko występuje również w miastach. Okazuje się, że ludzie „miastowi” wyprowadzają się... na wieś (a przy...

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego: które polskie gminy i miasta są najbogatsze?

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce 2022 pokazuje, że choć kondycja naszych miast i gmin jest słabsza niż w ubiegłych latach, są miejsca, gdzie samorządy uzyskiwały dobre dochody.

Wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów

W niedzielę 11 czerwca wprowadzona zostanie korekta rozkładu jazdy. Po kilkudziesięciu latach znów pojedziemy pociągiem z Wieliszewa do Zegrza, z Ostrołęki do Chorzeli oraz ze Świdnicy do Jedliny - Zdroju. Skróci się czas podróży m.in. z Warszawy do Radomia i z Krakowa do Bie...

Zmiany w zasadach pobytu w Polsce obywateli Ukrainy

Od 1 kwietnia 2023 r. obywatele Ukrainy, którzy posiadają numer PESEL ze statusem UKR, będą mogli ubiegać się o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy w celu podejmowania pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej. Rozwiązanie jest opcjonalne i skierowane do osób, które ...