Skip to main content


Od 1 lutego zdrożały śmieci w Rogoźnie

| eoborniki.pl, um rogoźno | Gospodarka

W Gminie Rogoźno od 1 lutego obowiązuja nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych.

Na podstawie art. 6m ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U.2018.1454)  Burmistrz Rogoźna zawiadamia, że   od  1 lutego 2019 roku obowiązują nowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnym.  Dnia 29 grudnia 2018 roku uchwałą nr IV/48/2018 Rady Miejskiej w Rogoźnie opublikowaną w dniu 08.01.2019 roku w Dzienniku Urzędowym Województwa  Wielkopolskiego poz. 396 wprowadzono nowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i wynoszą one odpowiednio:

- 18,00 zł; miesięcznie od mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny,    

- 27,00 zł; miesięcznie od mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość jeżeli odpady  komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny. 

Zgodnie z  art. 6m ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w przypadku uchwalenia nowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wójt, burmistrz lub prezydent miasta zawiadamia właściciela nieruchomości o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyliczonej jako iloczyn nowej stawki opłaty i danych wskazanych w deklaracji. W takim przypadku właściciel nieruchomości  nie jest obowiązany do złożenia nowej deklaracji  i  uiszcza opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości określonej w zawiadomieniu.

Obowiązek zawiadomienia o nowej wysokości opłaty nie dotyczy właścicieli nieruchomości, wobec których została wydana decyzja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W takiej sytuacji właściciel nieruchomości jest obowiązany do złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.                                                                    

Znaczny wzrost wysokości opłat jest wynikiem istotnego wzrostu kosztów odbioru, przetworzenia i składowania odpadów. Przez wiele lat wysokość opłaty była utrzymywana na poziomie dużo niższym w porównaniu do sąsiednich gmin. W ostatnim czasie istotnie zmieniły się uwarunkowania rynkowe z uwagi na znaczący wzrost opłat za korzystanie ze środowiska - naliczanych do opłaty za składowanie odpadów na wysypisku oraz wzrost kosztów przetwarzania odpadów ponoszonych przez składowisko.

Podwyżka opłat jest konieczna dla zbilansowania kosztów obsługi systemu, a środki finansowe pozyskane z opłat za odpady nie mogą być wykorzystywane na inny cel niż gospodarka odpadami.

W przypadku zmiany ilości osób lub sposobu gromadzenia i odbierania odpadów komunalnych należy złożyć nową deklarację.

 

28 proc. Polaków spełnia kryteria WHO dotyczące aktywności fizycznej w czasie wolnym – wynika z badania Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wciąż najpopularniejsze aktywności to spacer i jazda na rowerze, ale dynamicznie przybywa użytkowników klubów fitness.
Polacy wciąż wolą posiadać mieszkanie lub dom na własność, niż wynajmować lokum. Wciąż jednak wielu z nich nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania, a ubiegłoroczny program Bezpieczny Kredyt 2 proc. dodatkowo wywindował ceny nieruchomości.
Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na administratorów danych osobowych obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia danych wrażliwych osób zgłaszających nieprawidłowości oraz danych, które mogą służyć ich identyfikacji. Jednak nie wszystkie obowiązki dotyczące kwestii ochrony danych zostały w ustawi...
Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C.
Przemysł drzewny dobija się do drzwi ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Na razie bezskutecznie.
 Odpady powstające przy remontach dróg czy budowie nowych, którymi w świetle prawa są m.in. gruz betonowy czy kruszywo kolejowe, to w praktyce tzw. materiały staroużyteczne, które z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane przy nowych inwestycjach. Jednak w tej chwili większość z nich ląduje po pr...
 Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń – kobiety żyją średnio siedem lat dłużej niż mężczyźni. Jeśli uwzględnić wiek emerytalny dla obu płci, emerytura pań trwa dwa razy dłużej niż panów.