Skip to main content

Przedsiębiorcy korzystają z „Małego ZUS”

| Marlena Nowicka ZUS | Finanse

Do 7 stycznia, do godz. 11:00 w województwie wielkopolskim wpłynęło ok. 8,2 tys. zgłoszeń do „Małego ZUS”. Liczba ta bardzo szybko rośnie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że możliwość zgłoszenia do małego ZUS, zgodnie z przepisami, możliwa jest tylko do 8 stycznia.

Przypominamy też, że w celu przerejestrowania z dotychczasowych kodów na nowe – 05 90 lub 05 92, nie trzeba przychodzić osobiście do ZUS. Można to zrobić elektronicznie przy pomocy programów Płatnik czy e-Płatnik. Dokumenty można też przesłać pocztą. Decyduje data stempla pocztowego.

Informujemy też, że osoby, które obecnie opłacają składki preferencyjne, będą mogły skorzystać z „Małego ZUS”, czyli trzeciej już ulgi dla przedsiębiorców, po zakończeniu ulgi. Wówczas w ciągu 7 dni od zakończenia terminu korzystania ze składek preferencyjnych, należy wyrejestrować się z dotychczasowych ubezpieczeń i zgłosić się do ubezpieczeń kodami 05 90 lub 05 92.

Wpływ zgłoszeń w podziale na Oddziały i podległe im jednostki terytorialne

I Oddział ZUS w Poznaniu i podległe mu jednostki

I Oddział w Poznaniu

821

Inspektorat w Poznaniu

837

Inspektorat w Grodzisku

108

Inspektorat w Międzychodzie

193

Inspektorat w Nowym Tomyślu

186

Inspektorat w Szamotułach

165

Razem

2310

II Oddział ZUS w Poznaniu i podległe mu jednostki

II Oddział w Poznaniu

751

Inspektorat w Środzie Wlkp.

266

Inspektorat w Gnieźnie

319

Inspektorat w Koninie

478

Inspektorat w Turku

337

Inspektorat we Wrześni

419

Razem

2570

 

Oddział w Ostrowie Wlkp. i podległe mu jednostki

Oddział w Ostrowie Wlkp.

426

Inspektorat w Jarocinie

159

Inspektorat w Kępnie

129

Inspektorat w Kaliszu

367

Inspektorat w Kościanie

180

Inspektorat w Lesznie

345

Biuro Terenowe w Gostyniu

183

Biuro Terenowe w Krotoszynie

197

Biuro Terenowe w Ostrzeszowie

137

Biuro Terenowe w Pleszewie

159

Inspektorat w Rawiczu

89

Inspektorat w Wolsztynie

129

Razem

2500

Oddział ZUS w Pile i podległe mu jednostki

Oddział w Pile

272

Inspektorat w Chodzieży

105

Inspektorat w Czarnkowie

103

Inspektorat w Wągrowcu

177

Inspektorat w Złotowie

150

Razem

807

 

Ustawowego podniesienia wieku emerytalnego w Polsce nie będzie – zapowiadają politycy rządzącej koalicji. To według ekspertów oznacza jednak, że trzeba inaczej zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy.
  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 
Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową...