Skip to main content

Rejestr firm pożyczkowych KNF

| tekst sponosowany | Finanse

Od dawna różne grupy polityczne i związane z rynkiem finansowym organizacje postulowały objęcie nadzorem ze strony Komisji Nadzoru Finansowego działalności firm pożyczkowych, które działają poza sektorem bankowym. Co prawda wprowadzenie rejestru instytucji pożyczkowych nie jest z tym równoznaczne, ale jest to krok w dobrą stronę.

Rejestr KNF

Rejestr instytucji pożyczkowych prowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego powstał na mocy przepisów ustawy z dnia 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, która znowelizowała niektóre przepisy ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Znalazły się w niej art. 59aa-59ag, które nakładają na firmy pożyczkowe obowiązek uzyskania wpisu do rejestru prowadzonego przez KNF.

Warunki działania firm pożyczkowych (więcej na https://ocenbank.pl/)

Wraz ze zmianami w ustawie o kredycie konsumenckim pojawiły się nowe, zaostrzone warunki prowadzenia działalności pożyczkowej. W art. 59a wspomnianego aktu prawnego wskazano wszystkie wytyczne, które firma pożyczkowa zmuszona jest spełnić, aby móc prowadzić swoją działalność w Polsce. Wśród nich należy wymienić:

  • dozwolone formy prawne spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • posiadanie minimalnego kapitału zakładowego w wysokości 200 tys. zł, pochodzącego wyłącznie z wkładów pieniężnych wspólników,
  • członkostwo w zarządzie firmy, radzie nadzorczej, czy w komisji rewizyjnej przeznaczone wyłącznie dla osób niekaranych za przestępstwa przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi oraz za przestępstwa skarbowe,
  • uzyskanie wpisu do rejestru instytucji pożyczkowych (płatne jednorazowo 600 zł).

KNF prowadzi rejestr firm pożyczkowych i przyjmuje wpisy do niego. Jeśli dana firma będzie chciała zmienić dane we wpisie, zmiana realizowana jest na jej wniosek wystosowany do KNF, po uiszczeniu opłaty w wysokości 200 zł. Opłatę za wpis lub zmianę wpisu do rejestru należy wpłacić na rachunek KNF. Więcej na stronie https://www.hoope.io

W ub.r. ZUS przeprowadził kontrole u ponad 461 tys. osób z zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ub.r. przeprowadzono o ponad 7% więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy niż w 2022 roku. Z kolei o przeszło 21% wzrosła rdr. liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego.

Rodzicu wyślij wniosek o 800 plus w kwietniu

Prawie 292 tys. wniosków o świadczenie 800 plus, na nowy okres świadczeniowy, wysłali mieszkańcy Wielkopolski. W całym kraju ZUS przyjął prawie 3 mln wniosków.

Faktoring eksportowy jako rozwiązanie finansowe dla małych i średnich firm

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, przedsiębiorstwa — bez względu na ich wielkość — mają unikalną szansę rozwijać swoją działalność na arenie międzynarodowej dzięki dostępowi do faktoringu eksportowego. Średnie i nawet małe firmy mogą teraz skorzystać z tego elastycznego narzędzia finanso...

ZUS otwiera okno transferowe

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera okno transferowe. Po raz kolejny można będzie zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE. Następne okno transferowe aktywne będzie dopiero za cztery lata. 

Raport: OFE najbardziej opłacalnym sposobem oszczędzania na emeryturę

 W ostatniej dekadzie dzięki Otwartym Funduszom Emerytalnym można było zarobić „na czysto” prawie 8 proc. rocznie. Z raportu Analiz Online wynika, że inne formy oszczędzania, np. inwestycje w fundusze akcji polskich czy globalnych, przyniosły znacznie mniejsze zyski. „Wyniki finansowe OFE na prze...

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.