Skip to main content

Wysłałeś JPK_VAT? Co teraz?

| eoborniki.pl, um oborniki | Finanse

wyslales jpk vat co teraz us oborniki

Do 26 lutego przedsiębiorcy byli zobowiązani do wysłania deklaracji JPK_VAT. Co dzieje się z przesłanymi informacjami i czego mogą spodziewać się przedsiębiorcy?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i wysłałeś już plik JPK_VAT, nie zapomnij o tym, aby pobrać UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) – to Twój dowód na to, że plik JPK dotarł do urzędu. Prawidłowo wysłany dokument powinien mieć w systemie status „200”. Tylko dla tak oznaczonego pliku można pobrać UPO. W zależności od wybranej formy wysyłki różny będzie sposób uzyskania poświadczenia. Szczegóły znajdziesz w Portalu Podatkowym.

Złożony plik JPK_VAT można korygować. Taka konieczność może się pojawić, gdy w ewidencji VAT następują zmiany, np. po otrzymaniu faktury korygującej od kontrahenta za zakupy dla firmy, czy po wystawieniu klientom faktury do paragonów, z których obrót został już rozliczony i wykazany w złożonym wcześniej pliku. Na stronie jpk.mf.gov.pl znajdziesz wskazówki w jaki sposób odpowiednio oznaczać takie korekty. Nie ma ograniczeń co do ilości przesyłanych korekt.

Przesyłane dane są analizowane przez administrację skarbową. Jeśli w wysłanym pliku pojawią się niezgodności, zostaniesz powiadomiony o tym e-mailowo (z adresu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub SMS-em i poproszony o wyjaśnienie. Bez obaw – taka informacja nie wiąże się jeszcze z żadnymi negatywnymi skutkami. Jeśli ją otrzymasz, skontaktuj się ze swoim urzędem skarbowym, aby ustalić co jest przyczyną niezgodności i czy potrzebne będzie złożenie korekty.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę jpk.mf.gov.pl. W razie wątpliwości możesz też skontaktować się z ekspertem ds. JPK_VAT w swoim urzędzie skarbowym.

Urząd Skarbowy w Obornikach
ul. Rynek 4
64-600 Oborniki

Numery telefonów:
Centrala Telefoniczna: 61 29 75 400
fax. 61 29 75 401

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W ub.r. ZUS przeprowadził kontrole u ponad 461 tys. osób z zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ub.r. przeprowadzono o ponad 7% więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy niż w 2022 roku. Z kolei o przeszło 21% wzrosła rdr. liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego.

Rodzicu wyślij wniosek o 800 plus w kwietniu

Prawie 292 tys. wniosków o świadczenie 800 plus, na nowy okres świadczeniowy, wysłali mieszkańcy Wielkopolski. W całym kraju ZUS przyjął prawie 3 mln wniosków.

Faktoring eksportowy jako rozwiązanie finansowe dla małych i średnich firm

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, przedsiębiorstwa — bez względu na ich wielkość — mają unikalną szansę rozwijać swoją działalność na arenie międzynarodowej dzięki dostępowi do faktoringu eksportowego. Średnie i nawet małe firmy mogą teraz skorzystać z tego elastycznego narzędzia finanso...

ZUS otwiera okno transferowe

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera okno transferowe. Po raz kolejny można będzie zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE. Następne okno transferowe aktywne będzie dopiero za cztery lata. 

Raport: OFE najbardziej opłacalnym sposobem oszczędzania na emeryturę

 W ostatniej dekadzie dzięki Otwartym Funduszom Emerytalnym można było zarobić „na czysto” prawie 8 proc. rocznie. Z raportu Analiz Online wynika, że inne formy oszczędzania, np. inwestycje w fundusze akcji polskich czy globalnych, przyniosły znacznie mniejsze zyski. „Wyniki finansowe OFE na prze...

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.