Skip to main content

Czy bezrobotny może dostać pożyczkę?

| tekst sponosowany | Finanse

Utrata zatrudnienia to ciężki okres, w którym traci się źródło stałego dochodu, a przede wszystkim, kondycja psychiczna ulega znacznemu pogorszeniu. Jeśli nie ma żadnych oszczędności, bezrobotni zaczynają szukać pomocy w bankach i parabankach, aby zasilić budżet na nawet podstawowe potrzeby. Ale czy faktycznie bezrobotny może liczyć na kredyt lub pożyczkę?

Banki piętrzą trudności

Pożyczka w zwykłym banku, nawet jak się ma stałą umowę o pracę oraz dobrą historię kredytową, potrafi być nie lada wyzwaniem. Banki bardzo skrupulatnie weryfikują swoich klientów przed podjęciem decyzji kredytowej i nawet osoby, które miały pewność otrzymania kredytu, spotykają się z odmową. Jeśli osoby posiadające stabilne zatrudnienie i zwyczajnie „dobrze rokujące” czasem nie dostają kredytu, to co dopiero ludzie, którzy nie mają pracy albo nagle ją tracą? Czy jest dla nich nadzieja na przetrzymanie cięższego okresu?

W przypadku zwykłych banków, raczej nie ma co liczyć na kredyt, jeśli nie ma stałego dochodu. Ze względu na brak pewności, że jest się w stanie spłacić zobowiązanie, banki nie dają kredytów bezrobotnym. O ofertę, dla osób z niepewną sytuacją finansową, zadbały instytucje pozabankowe, które chcą być wsparciem dla swoich klientów, w czasie ich niespodziewanych problemów finansowych. Wybór szybkiej pożyczki często potrafi być jedyną realną drogą podreperowania domowego budżetu.

Jaka pożyczka dla bezrobotnego?

Większość parabanków oferuje specjalne produkty, stworzone z myślą o osobach bezrobotnych, które przechodzą przez chwilowe trudności finansowe. W przeciwieństwie do zwykłych kredytów, parabanki zdecydowanie mniej restrykcyjnie podchodzą do weryfikacji potencjalnego klienta. W praktyce, analizują te same aspekty, co zwykłe banki (BIK, KRD, historię kredytową), z tą różnicą, że po prostu pewnych czynników nie biorą pod uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Ogromną zaletą pożyczki dla bezrobotnych jest oprócz łagodnej weryfikacji – szybkość w otrzymywaniu wsparcia finansowego. W niektórych parabankach, nawet w 15 minut można otrzymać decyzję kredytową wraz z pieniędzmi. Ponad to, szybkie pożyczki wymagają zdecydowanie mniej formalności. Czasem wystarczy po prostu dowód osobisty, adres mailowy i numer konta bankowego.

Wadą pożyczek jest wysokość prowizji, jaką parabanki pobierają przy sprzedaży oraz obowiązkowe ubezpieczenie, w zależności od pożyczkodawcy. Ma ono na celu zabezpieczyć parabank, jeśli pieniądze nie będą zwracane w terminie. Przed wyborem pożyczki dla bezrobotnych, warto zorientować się w cenach oraz wysokości prowizji i odsetek, aby wybrać jak najbardziej opłacalną ofertę. 

Dobra historia kredytowa                       

Historia kredytowa, która pokazuje, jak dobrze potrafimy dysponować swoim budżetem domowy, potrafi być mocnym argumentem dla parabanku. Szczególnie w sytuacji, kiedy jesteśmy na bezrobociu lub właśnie tracimy pracę, ma to ogromne znaczenie. Przede wszystkim, nie mając żadnego zatrudnienia, jedynym argumentem przemawiającym na korzyść potencjalnego pożyczkobiorcy jest pokazanie, że potrafi dobrze gospodarować pieniędzmi w dłuższym okresie czasu. Rozrzutny tryb życia, częste zakupy droższych produktów lub dóbr luksusowych, może zostać zinterpretowane, jako „lekka ręka” do wydawania pieniędzy, co w czasie bezrobocia może wiązać się z brakiem dyscypliny w ograniczaniu zbędnych wydatków. Z drugiej strony – parabanki też mają ludzkie podejście i pracownicy odpowiadający za udzielanie decyzji kredytowych, również rozumieją, że każdemu może się noga powinąć.

Będąc na bezrobociu i decydując się na szybką pożyczkę, warto zorientować się w możliwości rozłożenia zadłużenia na raty lub przedwczesnej spłaty. W ten sposób zabezpieczasz się na dwa sposoby:

  • Jeśli proces szukania pracy znacznie się wydłuży, zadłużenie rozłożone na raty daje możliwość zwracania mniejszych kwot,
  • Jeśli uda się znaleźć pracę w krótszym czasie – parabank może zgodzić się na wcześniejszą spłatę zobowiązania, bez pobierania dodatkowych prowizji.

Podsumowanie

Bezrobocie to bardzo ciężki okres w życiu każdego człowieka. W sytuacji, kiedy mamy oszczędności albo osobę, która pomoże przetrwać cięższy okres, skutki braku pracy mogą nie być tak odczuwalne. Jednak w momencie, kiedy zostajemy z dnia na dzień bez środków do życia, przychodzą do głowy najgorsze myśli i nie wiemy, gdzie szukać pomocy. Parabanki mają przygotowane specjalne produkty dla bezrobotnych, dzięki którym można poradzić sobie, jednocześnie szukając pracy. Jednak należy do takich pożyczek podejść rozsądnie i ostrożnie. Przede wszystkim, pożyczka w parabanku powinna być ostatecznością, kiedy naprawdę nie ma innego wyjścia. Kiedy już jednak zdecydujemy się na ten krok, warto pamiętać, aby pożyczać rozsądne kwoty, które będziemy w stanie oddać do momentu, aż znajdziemy nową pracę.

 

 

Ustawowego podniesienia wieku emerytalnego w Polsce nie będzie – zapowiadają politycy rządzącej koalicji. To według ekspertów oznacza jednak, że trzeba inaczej zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy.
  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 
Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową...