Skip to main content

Kiedy i na jakich warunkach można wypłacić pieniądze z OFE?

| tekst sponosowany | Finanse

Polski system emerytalny jest dość skomplikowany – wiele osób nie wie, że ich składka emerytalna może trafiać nie tylko do ZUS-u. Osoby, które zdecydowały się na OFE, często zastanawiają się, czy i w jakich sytuacjach jest możliwa wypłata środków.

Kiedy pieniądze są przekazywane do OFE?

System emerytalny działający w Polsce pozwala wszystkim osobom aktywnym zawodowo częściowo wybrać, jak będą oszczędzać z myślą o przyszłej emeryturze. O ile w przypadku I filaru wszystkie środki są przekazywane wyłącznie do ZUS-u, o tyle, gdy mowa o II filarze, składka emerytalna może być dzielona. Wówczas część – poza subkontem w ZUS-ie – może trafić również na konto w OFE.

Aby część składki emerytalnej była przekazywana na konto w OFE, zainteresowany musi podpisać umowę z reprezentującym OFE towarzystwem emerytalnym. Ma na to cztery miesiące po podjęciu pierwszej pracy, może również skorzystać z tzw. okienek transferowych. Najbliższe okienko będzie otwarte w 2020 r.

Czy możliwa jest wypłata środków zgromadzonych w OFE?

Czy można wypłacić pieniądze z OFE? Tak, środki zgromadzone na rachunku OFE są dziedziczone.

Wypłata z konta OFE należącego do zmarłego

Jak wygląda procedura?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zarówno środki zgromadzone na koncie OFE, jak i subkoncie w ZUS-ie podlegają dziedziczeniu. Oznacza to, że ich wypłata po śmierci właściciela rachunku emerytalnego jest możliwa. Jak to się odbywa?

Jeżeli zmarły miał małżonka, a w trakcie małżeństwa trwała ustawowa wspólność majątkowa, to ma on prawo do połowy środków zgromadzonych na koncie OFE. Pieniądze te nie są wypłacane w formie gotówkowej, ale przekazywane na rachunek emerytalny małżonka w OFE. Co z pozostałą częścią?

Do pozostałej części środków zgromadzonych na rachunku OFE prawo mają uposażeni albo spadkobiercy zmarłego (przy czym spadkobiercą albo uposażonym może być również małżonek zmarłego). W tym przypadku środki nie są przekazywane do OFE poszczególnych uposażonych czy spadkobierców, ale wypłacane w formie pieniężnej – przelewem lub przekazem pieniężnym.

Aby uposażeni lub spadkobiercy otrzymali środki, konieczne jest złożenie przez nich kompletu dokumentów. W tym przypadku OFE działa na podstawie złożonych wniosków, a nie – jak ma to miejsce w przypadku przekazywania środków na rachunek ZUS – z mocy ustawy.

Wypłata środków z OFE a terminy

Wypłaty z konta emerytalnego zmarłego są realizowane:

  • w ostatnim dniu roboczym miesiąca lutego, maja, sierpnia i listopada – gdy mowa o przelaniu środków z jednego konta OFE na inne,
  • w terminie od jednego do 3 miesięcy po złożeniu kompletu dokumentów niezbędnych do wypłaty środków – w przypadku osób uposażonych albo spadkobierców.

Szczegółowe informacje o terminach realizacji przelewów lub przekazów bankowych zainteresowani mogą uzyskać od doradców klientów pracujących dla poszczególnych funduszy emerytalnych.

Przekazanie środków z konta OFE na konto do ZUS-u

Warto pamiętać, że obecne przepisy przewidują obowiązek stopniowego przekazywania przez powszechne towarzystwa emerytalne środków do ZUS-u na 10 lat przed osiągnięciem przez oszczędzającego wieku emerytalnego.

Taki transfer środków odbywa się bez zgody osoby, która zdecydowała się na OFE. Towarzystwa emerytalne są po prostu zobowiązane przepisami do transferowania zgromadzonych na kontach swoich klientów oszczędności.

Jak wspomniano wyżej, transfery  środków z OFE do ZUS są realizowane w cyklach miesięcznych. Ostatnia transza jest przekazywana w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym oszczędzający uzyskuje wiek emerytalny.

Środki przekazane z konta OFE do ZUS-u są wypłacane po osiągnięciu przez oszczędzającego wieku emerytalnego w formie comiesięcznego świadczenia.

 

 

 

 

W ub.r. ZUS przeprowadził kontrole u ponad 461 tys. osób z zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ub.r. przeprowadzono o ponad 7% więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy niż w 2022 roku. Z kolei o przeszło 21% wzrosła rdr. liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego.

Rodzicu wyślij wniosek o 800 plus w kwietniu

Prawie 292 tys. wniosków o świadczenie 800 plus, na nowy okres świadczeniowy, wysłali mieszkańcy Wielkopolski. W całym kraju ZUS przyjął prawie 3 mln wniosków.

Faktoring eksportowy jako rozwiązanie finansowe dla małych i średnich firm

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, przedsiębiorstwa — bez względu na ich wielkość — mają unikalną szansę rozwijać swoją działalność na arenie międzynarodowej dzięki dostępowi do faktoringu eksportowego. Średnie i nawet małe firmy mogą teraz skorzystać z tego elastycznego narzędzia finanso...

ZUS otwiera okno transferowe

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera okno transferowe. Po raz kolejny można będzie zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE. Następne okno transferowe aktywne będzie dopiero za cztery lata. 

Raport: OFE najbardziej opłacalnym sposobem oszczędzania na emeryturę

 W ostatniej dekadzie dzięki Otwartym Funduszom Emerytalnym można było zarobić „na czysto” prawie 8 proc. rocznie. Z raportu Analiz Online wynika, że inne formy oszczędzania, np. inwestycje w fundusze akcji polskich czy globalnych, przyniosły znacznie mniejsze zyski. „Wyniki finansowe OFE na prze...

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.