Przejdź do głównej treści


Kiedy i na jakich warunkach można wypłacić pieniądze z OFE?

| tekst sponosowany | Finanse

Polski system emerytalny jest dość skomplikowany – wiele osób nie wie, że ich składka emerytalna może trafiać nie tylko do ZUS-u. Osoby, które zdecydowały się na OFE, często zastanawiają się, czy i w jakich sytuacjach jest możliwa wypłata środków.

Kiedy pieniądze są przekazywane do OFE?

System emerytalny działający w Polsce pozwala wszystkim osobom aktywnym zawodowo częściowo wybrać, jak będą oszczędzać z myślą o przyszłej emeryturze. O ile w przypadku I filaru wszystkie środki są przekazywane wyłącznie do ZUS-u, o tyle, gdy mowa o II filarze, składka emerytalna może być dzielona. Wówczas część – poza subkontem w ZUS-ie – może trafić również na konto w OFE.

Aby część składki emerytalnej była przekazywana na konto w OFE, zainteresowany musi podpisać umowę z reprezentującym OFE towarzystwem emerytalnym. Ma na to cztery miesiące po podjęciu pierwszej pracy, może również skorzystać z tzw. okienek transferowych. Najbliższe okienko będzie otwarte w 2020 r.

Czy możliwa jest wypłata środków zgromadzonych w OFE?

Czy można wypłacić pieniądze z OFE? Tak, środki zgromadzone na rachunku OFE są dziedziczone.

Wypłata z konta OFE należącego do zmarłego

Jak wygląda procedura?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zarówno środki zgromadzone na koncie OFE, jak i subkoncie w ZUS-ie podlegają dziedziczeniu. Oznacza to, że ich wypłata po śmierci właściciela rachunku emerytalnego jest możliwa. Jak to się odbywa?

Jeżeli zmarły miał małżonka, a w trakcie małżeństwa trwała ustawowa wspólność majątkowa, to ma on prawo do połowy środków zgromadzonych na koncie OFE. Pieniądze te nie są wypłacane w formie gotówkowej, ale przekazywane na rachunek emerytalny małżonka w OFE. Co z pozostałą częścią?

Do pozostałej części środków zgromadzonych na rachunku OFE prawo mają uposażeni albo spadkobiercy zmarłego (przy czym spadkobiercą albo uposażonym może być również małżonek zmarłego). W tym przypadku środki nie są przekazywane do OFE poszczególnych uposażonych czy spadkobierców, ale wypłacane w formie pieniężnej – przelewem lub przekazem pieniężnym.

Aby uposażeni lub spadkobiercy otrzymali środki, konieczne jest złożenie przez nich kompletu dokumentów. W tym przypadku OFE działa na podstawie złożonych wniosków, a nie – jak ma to miejsce w przypadku przekazywania środków na rachunek ZUS – z mocy ustawy.

Wypłata środków z OFE a terminy

Wypłaty z konta emerytalnego zmarłego są realizowane:

  • w ostatnim dniu roboczym miesiąca lutego, maja, sierpnia i listopada – gdy mowa o przelaniu środków z jednego konta OFE na inne,
  • w terminie od jednego do 3 miesięcy po złożeniu kompletu dokumentów niezbędnych do wypłaty środków – w przypadku osób uposażonych albo spadkobierców.

Szczegółowe informacje o terminach realizacji przelewów lub przekazów bankowych zainteresowani mogą uzyskać od doradców klientów pracujących dla poszczególnych funduszy emerytalnych.

Przekazanie środków z konta OFE na konto do ZUS-u

Warto pamiętać, że obecne przepisy przewidują obowiązek stopniowego przekazywania przez powszechne towarzystwa emerytalne środków do ZUS-u na 10 lat przed osiągnięciem przez oszczędzającego wieku emerytalnego.

Taki transfer środków odbywa się bez zgody osoby, która zdecydowała się na OFE. Towarzystwa emerytalne są po prostu zobowiązane przepisami do transferowania zgromadzonych na kontach swoich klientów oszczędności.

Jak wspomniano wyżej, transfery  środków z OFE do ZUS są realizowane w cyklach miesięcznych. Ostatnia transza jest przekazywana w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym oszczędzający uzyskuje wiek emerytalny.

Środki przekazane z konta OFE do ZUS-u są wypłacane po osiągnięciu przez oszczędzającego wieku emerytalnego w formie comiesięcznego świadczenia.

 

 

 

 

Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…
Do końca lutego emeryci i renciści otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego na formularzu PIT-11A.
Do końca lutego osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Dotyczy to między innymi wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności gosp…
Jeszcze tylko do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus. Pozwoli im to na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne.