Skip to main content

Kiedy i na jakich warunkach można wypłacić pieniądze z OFE?

| tekst sponosowany | Finanse

Polski system emerytalny jest dość skomplikowany – wiele osób nie wie, że ich składka emerytalna może trafiać nie tylko do ZUS-u. Osoby, które zdecydowały się na OFE, często zastanawiają się, czy i w jakich sytuacjach jest możliwa wypłata środków.

Kiedy pieniądze są przekazywane do OFE?

System emerytalny działający w Polsce pozwala wszystkim osobom aktywnym zawodowo częściowo wybrać, jak będą oszczędzać z myślą o przyszłej emeryturze. O ile w przypadku I filaru wszystkie środki są przekazywane wyłącznie do ZUS-u, o tyle, gdy mowa o II filarze, składka emerytalna może być dzielona. Wówczas część – poza subkontem w ZUS-ie – może trafić również na konto w OFE.

Aby część składki emerytalnej była przekazywana na konto w OFE, zainteresowany musi podpisać umowę z reprezentującym OFE towarzystwem emerytalnym. Ma na to cztery miesiące po podjęciu pierwszej pracy, może również skorzystać z tzw. okienek transferowych. Najbliższe okienko będzie otwarte w 2020 r.

Czy możliwa jest wypłata środków zgromadzonych w OFE?

Czy można wypłacić pieniądze z OFE? Tak, środki zgromadzone na rachunku OFE są dziedziczone.

Wypłata z konta OFE należącego do zmarłego

Jak wygląda procedura?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zarówno środki zgromadzone na koncie OFE, jak i subkoncie w ZUS-ie podlegają dziedziczeniu. Oznacza to, że ich wypłata po śmierci właściciela rachunku emerytalnego jest możliwa. Jak to się odbywa?

Jeżeli zmarły miał małżonka, a w trakcie małżeństwa trwała ustawowa wspólność majątkowa, to ma on prawo do połowy środków zgromadzonych na koncie OFE. Pieniądze te nie są wypłacane w formie gotówkowej, ale przekazywane na rachunek emerytalny małżonka w OFE. Co z pozostałą częścią?

Do pozostałej części środków zgromadzonych na rachunku OFE prawo mają uposażeni albo spadkobiercy zmarłego (przy czym spadkobiercą albo uposażonym może być również małżonek zmarłego). W tym przypadku środki nie są przekazywane do OFE poszczególnych uposażonych czy spadkobierców, ale wypłacane w formie pieniężnej – przelewem lub przekazem pieniężnym.

Aby uposażeni lub spadkobiercy otrzymali środki, konieczne jest złożenie przez nich kompletu dokumentów. W tym przypadku OFE działa na podstawie złożonych wniosków, a nie – jak ma to miejsce w przypadku przekazywania środków na rachunek ZUS – z mocy ustawy.

Wypłata środków z OFE a terminy

Wypłaty z konta emerytalnego zmarłego są realizowane:

  • w ostatnim dniu roboczym miesiąca lutego, maja, sierpnia i listopada – gdy mowa o przelaniu środków z jednego konta OFE na inne,
  • w terminie od jednego do 3 miesięcy po złożeniu kompletu dokumentów niezbędnych do wypłaty środków – w przypadku osób uposażonych albo spadkobierców.

Szczegółowe informacje o terminach realizacji przelewów lub przekazów bankowych zainteresowani mogą uzyskać od doradców klientów pracujących dla poszczególnych funduszy emerytalnych.

Przekazanie środków z konta OFE na konto do ZUS-u

Warto pamiętać, że obecne przepisy przewidują obowiązek stopniowego przekazywania przez powszechne towarzystwa emerytalne środków do ZUS-u na 10 lat przed osiągnięciem przez oszczędzającego wieku emerytalnego.

Taki transfer środków odbywa się bez zgody osoby, która zdecydowała się na OFE. Towarzystwa emerytalne są po prostu zobowiązane przepisami do transferowania zgromadzonych na kontach swoich klientów oszczędności.

Jak wspomniano wyżej, transfery  środków z OFE do ZUS są realizowane w cyklach miesięcznych. Ostatnia transza jest przekazywana w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym oszczędzający uzyskuje wiek emerytalny.

Środki przekazane z konta OFE do ZUS-u są wypłacane po osiągnięciu przez oszczędzającego wieku emerytalnego w formie comiesięcznego świadczenia.

 

 

 

 

Ustawowego podniesienia wieku emerytalnego w Polsce nie będzie – zapowiadają politycy rządzącej koalicji. To według ekspertów oznacza jednak, że trzeba inaczej zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy.
  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 
Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową...