Skip to main content

Zdrożeje paliwo przez specjalny fundusz?

| eoborniki.pl / rzeczpospolita/bankier.pl/rmf fm | Finanse

Według gazety "Rzeczpospolita" Prawo i Sprawiedliwoć zamierza podnieść opłatę paliwową nawet o 25 groszy na litrze.

Taki poselski projekt ustawy ma wpłynąć do Marszałka Sejmu. Wg gazety ma zostać powołany Krajowy Fundusz Drogowy. Środki zebrane przez ten podmiot mają być przeznaczone na budowę dróg lokalnych. Tutaj bowiem potrzeby są ogromne. Nawet w naszym powiecie można znaleźć wiele odcinków, które wymagają natychmiastowych remontów. Stan dróg powiatowych jest niejednokrotnie tragiczny. Te gminne także wymagają wkładu finansowego.

Kontrowersyjne wydaje się zapisanie w projekcie wysokości opłaty paliwowej. Paliwa płynne są w Polsce obłożone już wieloma podatkami. Na cenę benzyny składają się bowiem następujące czynniki: 39,8% cena benzynyto cena paliw w rafineriach, akcyza (35,2 proc.), VAT (18,8 proc.), marża sprzedawcy (3,2 proc.) i opłata paliwowa (3 proc.). Proporcje w przypadku oleju napędowego są nieco inne: cena w rafinerii to 43,6 proc., VAT 18,8proc., akcyza 28,2 proc., marża 2,4 proc., a opłata paliwowa 7 proc. Wg projektu ma to być nawet 25 gorszy na litrze. W zależności od źródła informacji jest to kwota z podatkiem lub bez. W tym drugim wariancie oznaczałoby to nawet 31 groszy.

W przeszłości była już podejmowana jedna próba wprowadzenia wyższej opłaty. Wówczas nawet proponowano 35 groszy na litrze. Zebrane środki miały być dzielone na Krajowy Fundusz Drogowy (80%) oraz na Fundusz Kolejowy (20%).

Zespół Dordców Gospodarczych "TOR" zwraca uwagę, że wystarczającą kwotą byłoby 10 groszy. W tej sytuacji i tak państwo zebrałoby dużą kwotę, a kierowcy nie odczuliby aż tak bardzo kolejnej daniny.

Szszególnie starostwa mają olbrzymie problemy z modernizacją swoich dróg i każda pomoc przydałaby się im na pewno. Jaki kształt ewentualnie przyjmie ustawa dowiemy się podobno jeszcze w obecne wakacje.

Ustawowego podniesienia wieku emerytalnego w Polsce nie będzie – zapowiadają politycy rządzącej koalicji. To według ekspertów oznacza jednak, że trzeba inaczej zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy.
  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 
Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową...