Skip to main content


Zdrożeje paliwo przez specjalny fundusz?

| eoborniki.pl / rzeczpospolita/bankier.pl/rmf fm | Finanse

Według gazety "Rzeczpospolita" Prawo i Sprawiedliwoć zamierza podnieść opłatę paliwową nawet o 25 groszy na litrze.

Taki poselski projekt ustawy ma wpłynąć do Marszałka Sejmu. Wg gazety ma zostać powołany Krajowy Fundusz Drogowy. Środki zebrane przez ten podmiot mają być przeznaczone na budowę dróg lokalnych. Tutaj bowiem potrzeby są ogromne. Nawet w naszym powiecie można znaleźć wiele odcinków, które wymagają natychmiastowych remontów. Stan dróg powiatowych jest niejednokrotnie tragiczny. Te gminne także wymagają wkładu finansowego.

Kontrowersyjne wydaje się zapisanie w projekcie wysokości opłaty paliwowej. Paliwa płynne są w Polsce obłożone już wieloma podatkami. Na cenę benzyny składają się bowiem następujące czynniki: 39,8% cena benzynyto cena paliw w rafineriach, akcyza (35,2 proc.), VAT (18,8 proc.), marża sprzedawcy (3,2 proc.) i opłata paliwowa (3 proc.). Proporcje w przypadku oleju napędowego są nieco inne: cena w rafinerii to 43,6 proc., VAT 18,8proc., akcyza 28,2 proc., marża 2,4 proc., a opłata paliwowa 7 proc. Wg projektu ma to być nawet 25 gorszy na litrze. W zależności od źródła informacji jest to kwota z podatkiem lub bez. W tym drugim wariancie oznaczałoby to nawet 31 groszy.

W przeszłości była już podejmowana jedna próba wprowadzenia wyższej opłaty. Wówczas nawet proponowano 35 groszy na litrze. Zebrane środki miały być dzielone na Krajowy Fundusz Drogowy (80%) oraz na Fundusz Kolejowy (20%).

Zespół Dordców Gospodarczych "TOR" zwraca uwagę, że wystarczającą kwotą byłoby 10 groszy. W tej sytuacji i tak państwo zebrałoby dużą kwotę, a kierowcy nie odczuliby aż tak bardzo kolejnej daniny.

Szszególnie starostwa mają olbrzymie problemy z modernizacją swoich dróg i każda pomoc przydałaby się im na pewno. Jaki kształt ewentualnie przyjmie ustawa dowiemy się podobno jeszcze w obecne wakacje.

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.

Czym jest KSeF i jakie daje możliwości?

Krajowy System e-Faktur to narzędzie, które już od dawna intryguje wielu przedsiębiorców. To ogólnopolski program informatyczny, który pozwala na wystawianie i odbierane faktur strukturalnych. Co ciekawe, jeżeli już teraz postawimy na korzystanie z systemu, będziemy mogli liczyć na korzyści podat...

Jak rozliczyć w Polsce emeryturę zagraniczna z USA?

Rozliczenie emerytury zagranicznej w Polsce jest procesem, który wymaga od emerytów i rencistów dokładnego zrozumienia obowiązujących przepisów oraz procedur. Dotyczy to w szczególności emerytur pochodzących z USA, krajów z którym Polska ma podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Pon...

Powtarzające się świadczenia niepieniężne - Nowa rzeczywistość dla spółek z o.o.

Współczesny rynek biznesowy stawia przed przedsiębiorcami szereg wyzwań, wymagając elastyczności i innowacyjnych podejść w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Od marca emerytury i renty uległy zmianie

Od 1 marca nastąpiła waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Została ona przeprowadzana z urzędu. Świadczenia wzrosły o 12,12 procenta.

Pożyczki online w sytuacjach kryzysowych

Awaria sprzętu, wypadek, problemy ze zdrowiem. Sytuacja kryzysowa skutkująca nagłą potrzebą finansową może przytrafić się każdemu. W takich chwilach pożyczki online stają się dla wielu osób jedyną dostępną opcją na szybkie finansowanie. Zanim jednak sam zdecydujesz się na to rozwiązanie, sprawdź,...