Skip to main content

Rata leasingowa uzależniona od przebiegu – czy to się opłaca?

| tekst sponosowany | Finanse

rata

Samochód w firmie to już raczej konieczność. Jednak przedsiębiorcy coraz częściej zależy wyłącznie na dostępie do aut niż na ich posiadaniu, dlatego oferta firm leasingowych cieszy się wzrastającą popularnością. Poza standardowo wyliczanymi ratami, kierowcy mają także szansę uzależnić wysokość opłat od przebiegu. Czy takie rozwiązanie jest faktycznie korzystne?

Standardowy leasing oznacza konieczność opłacania rat leasingowych każdego miesiąca w jednakowej wysokości. Oznacza to, że ewentualne przestoje i niekorzystanie z samochodu firmowego nie powodują zmniejszenia kwoty raty. W praktyce dla wielu firm okazuje się to być sporym problemem – skoro nie korzystają z auta firmowego, prawdopodobnie mają mniejsze dochody. W efekcie może prowadzić to do zachwiania płynności finansowej. Jest jednak na to sposób.

Leasing liczony kilometrami – na czym to polega?

Stosunkową nowością w zakresie leasingu jest oferta, która uzależnia wysokość raty leasingowej od przebiegu. Im mniej kilometrów w danym miesiącu pokona leasingowany pojazd, tym niższa będzie miesięczna rata. Dzięki takiej elastyczności, firma ma szansę zaoszczędzić wówczas, gdy pojazd nie jest użytkowany (może to wskazywać na chwilowo gorszą sytuację finansową) lub płacić optymalną ratę – gdy często korzysta z firmowego auta.

Ile to kosztuje?

Koszt leasingu uzależniony jest od wielu czynników, m.in. rodzaju wybranego samochodu oraz szacowanego przebiegu. Na przykładzie nowego Opla Astry z rocznym przebiegiem 20 tys. km symulacja kosztów będzie wyglądać następująco:

  • cena netto: 52 239,00 zł
  • rata stała: 235,22 zł
  • koszt za 1 km: 0,38 zł

Rata stała odpowiada części odsetkowej raty leasingowej, natomiast kapitał spłacany jest w ramach stawki liczonej za 1 km.

Należy przy tym podkreślić, że wartość wykupu zależy m.in. od przejechanych kilometrów. Jeżeli w ciągu roku pojazd nie przekroczy szacowanego przebiegu, wówczas kwota wykupu będzie odpowiednio wyższa. Natomiast jeśli przebieg będzie wyższy niż szacowany, kwota wykupu ulegnie obniżeniu.

Warto mieć świadomość, że leasing liczony kilometrami nie powstał po to, by obniżyć wysokość rat leasingowych. Jego ideą jest możliwość elastycznego dopasowania raty leasingowej w zależności od intensywności i częstotliwości użytkowania pojazdu oraz od aktualnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Leasing liczony kilometrami to dodatkowe korzyści

Przedsiębiorcy korzystający z takiej formy leasingu, nie tylko mogą elastycznie dopasować wysokość raty do aktualnej sytuacji finansowej. Dużym atutem jest łatwiejsze zarządzanie flotą, np. dzięki dostępowi do innowacyjnej aplikacji. Pobrana na smartfon, pozwala generować raporty drogowe, daje informacje o zużyciu paliwa, a także umożliwia wydajniejsze i sprawniejsze zarządzanie pracą kierowców (źródło: http://happymiles.pl).

Jeśli szukasz korzystnej oferty leasingowej, sprawdź szczegóły leasingu rozliczanego na podstawie przejechanych kilometrów. To szczególnie dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw działających sezonowo.

Ustawowego podniesienia wieku emerytalnego w Polsce nie będzie – zapowiadają politycy rządzącej koalicji. To według ekspertów oznacza jednak, że trzeba inaczej zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy.
  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 
Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową...