Skip to main content

Rata leasingowa uzależniona od przebiegu – czy to się opłaca?

| tekst sponosowany | Finanse

rata

Samochód w firmie to już raczej konieczność. Jednak przedsiębiorcy coraz częściej zależy wyłącznie na dostępie do aut niż na ich posiadaniu, dlatego oferta firm leasingowych cieszy się wzrastającą popularnością. Poza standardowo wyliczanymi ratami, kierowcy mają także szansę uzależnić wysokość opłat od przebiegu. Czy takie rozwiązanie jest faktycznie korzystne?

Standardowy leasing oznacza konieczność opłacania rat leasingowych każdego miesiąca w jednakowej wysokości. Oznacza to, że ewentualne przestoje i niekorzystanie z samochodu firmowego nie powodują zmniejszenia kwoty raty. W praktyce dla wielu firm okazuje się to być sporym problemem – skoro nie korzystają z auta firmowego, prawdopodobnie mają mniejsze dochody. W efekcie może prowadzić to do zachwiania płynności finansowej. Jest jednak na to sposób.

Leasing liczony kilometrami – na czym to polega?

Stosunkową nowością w zakresie leasingu jest oferta, która uzależnia wysokość raty leasingowej od przebiegu. Im mniej kilometrów w danym miesiącu pokona leasingowany pojazd, tym niższa będzie miesięczna rata. Dzięki takiej elastyczności, firma ma szansę zaoszczędzić wówczas, gdy pojazd nie jest użytkowany (może to wskazywać na chwilowo gorszą sytuację finansową) lub płacić optymalną ratę – gdy często korzysta z firmowego auta.

Ile to kosztuje?

Koszt leasingu uzależniony jest od wielu czynników, m.in. rodzaju wybranego samochodu oraz szacowanego przebiegu. Na przykładzie nowego Opla Astry z rocznym przebiegiem 20 tys. km symulacja kosztów będzie wyglądać następująco:

  • cena netto: 52 239,00 zł
  • rata stała: 235,22 zł
  • koszt za 1 km: 0,38 zł

Rata stała odpowiada części odsetkowej raty leasingowej, natomiast kapitał spłacany jest w ramach stawki liczonej za 1 km.

Należy przy tym podkreślić, że wartość wykupu zależy m.in. od przejechanych kilometrów. Jeżeli w ciągu roku pojazd nie przekroczy szacowanego przebiegu, wówczas kwota wykupu będzie odpowiednio wyższa. Natomiast jeśli przebieg będzie wyższy niż szacowany, kwota wykupu ulegnie obniżeniu.

Warto mieć świadomość, że leasing liczony kilometrami nie powstał po to, by obniżyć wysokość rat leasingowych. Jego ideą jest możliwość elastycznego dopasowania raty leasingowej w zależności od intensywności i częstotliwości użytkowania pojazdu oraz od aktualnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Leasing liczony kilometrami to dodatkowe korzyści

Przedsiębiorcy korzystający z takiej formy leasingu, nie tylko mogą elastycznie dopasować wysokość raty do aktualnej sytuacji finansowej. Dużym atutem jest łatwiejsze zarządzanie flotą, np. dzięki dostępowi do innowacyjnej aplikacji. Pobrana na smartfon, pozwala generować raporty drogowe, daje informacje o zużyciu paliwa, a także umożliwia wydajniejsze i sprawniejsze zarządzanie pracą kierowców (źródło: http://happymiles.pl).

Jeśli szukasz korzystnej oferty leasingowej, sprawdź szczegóły leasingu rozliczanego na podstawie przejechanych kilometrów. To szczególnie dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw działających sezonowo.

W ub.r. ZUS przeprowadził kontrole u ponad 461 tys. osób z zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ub.r. przeprowadzono o ponad 7% więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy niż w 2022 roku. Z kolei o przeszło 21% wzrosła rdr. liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego.

Rodzicu wyślij wniosek o 800 plus w kwietniu

Prawie 292 tys. wniosków o świadczenie 800 plus, na nowy okres świadczeniowy, wysłali mieszkańcy Wielkopolski. W całym kraju ZUS przyjął prawie 3 mln wniosków.

Faktoring eksportowy jako rozwiązanie finansowe dla małych i średnich firm

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, przedsiębiorstwa — bez względu na ich wielkość — mają unikalną szansę rozwijać swoją działalność na arenie międzynarodowej dzięki dostępowi do faktoringu eksportowego. Średnie i nawet małe firmy mogą teraz skorzystać z tego elastycznego narzędzia finanso...

ZUS otwiera okno transferowe

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera okno transferowe. Po raz kolejny można będzie zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE. Następne okno transferowe aktywne będzie dopiero za cztery lata. 

Raport: OFE najbardziej opłacalnym sposobem oszczędzania na emeryturę

 W ostatniej dekadzie dzięki Otwartym Funduszom Emerytalnym można było zarobić „na czysto” prawie 8 proc. rocznie. Z raportu Analiz Online wynika, że inne formy oszczędzania, np. inwestycje w fundusze akcji polskich czy globalnych, przyniosły znacznie mniejsze zyski. „Wyniki finansowe OFE na prze...

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.