Przejdź do głównej treści


Rata leasingowa uzależniona od przebiegu – czy to się opłaca?

| tekst sponosowany | Finanse

rata

Samochód w firmie to już raczej konieczność. Jednak przedsiębiorcy coraz częściej zależy wyłącznie na dostępie do aut niż na ich posiadaniu, dlatego oferta firm leasingowych cieszy się wzrastającą popularnością. Poza standardowo wyliczanymi ratami, kierowcy mają także szansę uzależnić wysokość opłat od przebiegu. Czy takie rozwiązanie jest faktycznie korzystne?

Standardowy leasing oznacza konieczność opłacania rat leasingowych każdego miesiąca w jednakowej wysokości. Oznacza to, że ewentualne przestoje i niekorzystanie z samochodu firmowego nie powodują zmniejszenia kwoty raty. W praktyce dla wielu firm okazuje się to być sporym problemem – skoro nie korzystają z auta firmowego, prawdopodobnie mają mniejsze dochody. W efekcie może prowadzić to do zachwiania płynności finansowej. Jest jednak na to sposób.

Leasing liczony kilometrami – na czym to polega?

Stosunkową nowością w zakresie leasingu jest oferta, która uzależnia wysokość raty leasingowej od przebiegu. Im mniej kilometrów w danym miesiącu pokona leasingowany pojazd, tym niższa będzie miesięczna rata. Dzięki takiej elastyczności, firma ma szansę zaoszczędzić wówczas, gdy pojazd nie jest użytkowany (może to wskazywać na chwilowo gorszą sytuację finansową) lub płacić optymalną ratę – gdy często korzysta z firmowego auta.

Ile to kosztuje?

Koszt leasingu uzależniony jest od wielu czynników, m.in. rodzaju wybranego samochodu oraz szacowanego przebiegu. Na przykładzie nowego Opla Astry z rocznym przebiegiem 20 tys. km symulacja kosztów będzie wyglądać następująco:

  • cena netto: 52 239,00 zł
  • rata stała: 235,22 zł
  • koszt za 1 km: 0,38 zł

Rata stała odpowiada części odsetkowej raty leasingowej, natomiast kapitał spłacany jest w ramach stawki liczonej za 1 km.

Należy przy tym podkreślić, że wartość wykupu zależy m.in. od przejechanych kilometrów. Jeżeli w ciągu roku pojazd nie przekroczy szacowanego przebiegu, wówczas kwota wykupu będzie odpowiednio wyższa. Natomiast jeśli przebieg będzie wyższy niż szacowany, kwota wykupu ulegnie obniżeniu.

Warto mieć świadomość, że leasing liczony kilometrami nie powstał po to, by obniżyć wysokość rat leasingowych. Jego ideą jest możliwość elastycznego dopasowania raty leasingowej w zależności od intensywności i częstotliwości użytkowania pojazdu oraz od aktualnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Leasing liczony kilometrami to dodatkowe korzyści

Przedsiębiorcy korzystający z takiej formy leasingu, nie tylko mogą elastycznie dopasować wysokość raty do aktualnej sytuacji finansowej. Dużym atutem jest łatwiejsze zarządzanie flotą, np. dzięki dostępowi do innowacyjnej aplikacji. Pobrana na smartfon, pozwala generować raporty drogowe, daje informacje o zużyciu paliwa, a także umożliwia wydajniejsze i sprawniejsze zarządzanie pracą kierowców (źródło: http://happymiles.pl).

Jeśli szukasz korzystnej oferty leasingowej, sprawdź szczegóły leasingu rozliczanego na podstawie przejechanych kilometrów. To szczególnie dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw działających sezonowo.

Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…
Do końca lutego emeryci i renciści otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego na formularzu PIT-11A.
Do końca lutego osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Dotyczy to między innymi wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności gosp…
Jeszcze tylko do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus. Pozwoli im to na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne.