Warto kupić nieruchomość z rynku wtórnego z pomocą programu MdM?
W całej historii programu Mieszkanie dla Młodych już ponad pięćdziesiąt tysięcy wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie. Pieniądze dostępne w 2016 roku rozeszły się w oka mgnieniu. Skąd ten fenomen? Polacy są zdecydowani kupować mieszkania, jednak w wielu przypadkach muszą posiłkować się pomocą państwa.
Czym jest program MdM?
Pierwszym programem wspierającym zakup mieszkania była Rodzina na Swoim. Pomagał on w spłacie odsetek podczas pierwszych lat kredytowania. Później zmieniono formułę i powstało Mieszkanie dla Młodych. Na przestrzeni lat program się rozwijał i wychodził naprzeciw oczekiwaniom coraz to liczniejszej grupy odbiorców. Prawdziwym przełomem było włączenie singli i osób przebywających w związkach partnerskich. Równie ważne było dodanie rynku wtórnego do programu dopłat.
MdM jest skierowany do osób młodych, które w dniu składania wniosku nie mają więcej niż trzydzieści pięć lat. Przy czym liczy się rocznik, a nie data urodzenia. Należy pamiętać, że przyszły beneficjent nie mógł być w przeszłości właścicielem nieruchomości. Dopuszczalny jest tylko tak zwany udział ułamkowy, który w żadnym wypadku nie mógłby zapewnić godnych warunków mieszkaniowych. Wyjątkiem są osoby wychowujące trójkę dzieci, ich te ograniczenia nie obowiązują. Co więcej dla nich przewidziana jest również najwyższa dopłata – 30%. Osoby bezdzietne mogą liczyć na 10, z jednym dzieckiem na 15, a z dwójką już na 20%.
Jakie nieruchomości są objęte dopłatą
Program Mieszkanie dla Młodych oferuje dofinansowanie do mieszkań o maksymalnej powierzchni 75 metrów kwadratowych, a w przypadku domu limit wynosi 100m. Osoby cieszące się trójką dzieci mogą liczyć na nieruchomość o dziesięć metrów większą. Ustawa rozgranicza powierzchnię mieszkalną od użytkowej i przez to lokal może zyskać powierzchnię rzeczywistą. Deweloperzy już na etapie projektu planują tak obiekt, by zoptymalizować go pod MdM.
Mieszkania z rynku wtórnego są interesującą alternatywą dla nowego budownictwa. Są często ciekawe zlokalizowane, blisko centrum, a przy tym dysponują wyjątkową architekturą i otoczeniem. Co więcej są tańsze, często bardzo dobrze wykończone, a bywają również umeblowane. Przede wszystkim jest to szansa dla osób mieszkających w mniejszych miejscowościach, gdzie deweloperzy rzadziej stawiają swoje budynki. Do tej pory inwestowanie w nieruchomości dla młodych z dala od wielkich miast, a chcących skorzystać z dopłaty MdM było utrudnione. Co więcej, teraz dopłatę do takiej nieruchomości obliczysz w kalkulatorze MdM, który w czytelny sposób przedstawi korzyści wynikające z programu.
Limity cen za metr kwadratowy nie są takie same w całej Polsce. BGK co kwartał wylicza na podstawie badań nad rynkiem wartości charakterystyczne dla każdego województwa. Trzeba pamiętać, że inne będą ceny dla mniejszych miejscowości i największych miast. Powiaty najbliżej stolicy regionu też będą miały swój indywidualny wskaźnik. Oddzielnie traktowane są również lokale nowe i używane.
Zastanawiając się nad przyszłością i nowym miejscem do życia, warto rozpatrzeć wszystkie możliwości. Uroki mieszkania w centrum są nieocenione, wszędzie blisko, jest się zawsze w centrum wydarzeń. Dlatego pomysł, by przeanalizować oferty również z wtórnego rynku nieruchomości wydaje się świetny. Mieszkanie z duszą i klimatem może być strzałem w dziesiątkę.