Przejdź do głównej treści


Sprawdź możliwości Indywidualnego Konta Emerytalnego

| tekst sponosowany | Finanse

emerytury

Egzotyczne wycieczki, zabiegi medyczne w prywatnej placówce zdrowia. Remont domu, nowy telewizor. Kurs angielskiego czy salsy – emerytura może malować się w złotych barwach. O ile odpowiednio wcześniej się o nią zadba. Eksperci zalecają już 30-latkom oszczędzanie pieniędzy w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych. Ponieważ nie jest to jednak gotowy produkt, a konstrukcja prawna to warto znać możliwości, które oferują poszczególne instytucje finansowe.

Zalety IKE

IKE przede wszystkim umożliwia długoletnie oszczędzanie bez przymusu zapłaty podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. Nie trzeba nikogo przekonywać, że 19% ściągane regularnie z konta to spora ilość pieniędzy, która w przyszłości może się okazać bardzo potrzebna. Ponadto na IKE można regularnie odkładać nawet niewielką kwotę pieniędzy – w 2016 roku limit określony przez rządzących wynosi nie więcej niż 12 165 tys. złotych. Co więcej, IKE można mieć już od 16 roku życia.

Każdy może wybrać tylko jedno Indywidualne Konto Emerytalne. Ponieważ taką możliwość oferuje kilka rodzajów instytucji finansowej, to warto znać możliwości każdego z nich.

Różne IKE dla odmiennych potrzeb

IKE można uszeregować w piramidzie - w której fundament stanowią produkty o najniższym ryzyku, a czubek o najwyższym. W takim wypadku można powiedzieć, że najmniejsze ryzyko wiąże się z IKE lokatą. Te działają jak tradycyjne lokaty, ale oprocentowanie jest stosunkowo niskie. Warto porównywać oferty. Jednak trudno w tym przypadku oczekiwać, że wkład finansowy przyszłego emeryta będzie dodatkowo pracować.

Kolejną konstrukcją jest IKE obligacje skarbu państwa. To drugi w kolejności najmniej ryzykowny sposób oszczędzania na emeryturę. Generalnie zysk jest znany z góry, określany jest kwotowo lub w oparciu o stopień inflacji. Ponieważ obligacje emitowane są przez państwo, to właśnie ono gwarantuje wypłatę kapitału i odsetek.

W środku zestawienia znajduje się IKE w towarzystwie funduszy inwestycyjnych. To propozycja dla ludzi, którzy mają minimalną wiedzę o inwestowaniu. Wyniki zależą bowiem od zachowania na rynku kapitałowym. Można aktywnie reagować na sytuację gospodarczą. To sposób na to, by na koncie IKE zgromadzić znacznie więcej pieniędzy, niż po prostu odkładając. Nie można zapomnieć także o tym, że w przypadku nietrafionych inwestycji można na tym stracić.

Na wyższym miejscu zestawienia znajduje się IKE ubezpieczenie z funduszem kapitałowym w firmie ubezpieczeniowej. To połączenie ubezpieczenia i funduszy inwestycyjnych. Daje więc możliwość inwestowania oraz ubezpieczenie na życie i zdrowie. Obciążone jest jednak wysokimi opłatami, a ryzyko straty inwestycji jest po stronie przyszłego seniora.

Na szczycie piramidy plasują się IKE konta maklerskie w biurach maklerskich. Umożliwia całkowicie samodzielną grę na giełdzie, sprzedaż i zakup akcji. Jednak niedoświadczony inwestor niemal na pewno nie będzie w stanie tego dźwignąć. To więc opcja dla mocno zaawansowanych. Daje także perspektywę na największe zyski.

Więcej informacji na temat IKE znajdziecie pod adresem: https://www.nntfi.pl/emerytura/ike

Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…
Do końca lutego emeryci i renciści otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego na formularzu PIT-11A.
Do końca lutego osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Dotyczy to między innymi wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności gosp…
Jeszcze tylko do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus. Pozwoli im to na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne.