Przejdź do głównej treści


Jak dostać kartę kredytową?

| MP | Finanse

Jak dostać kartę kredytową?

Z perspektywy czysto wizualnej nie ma zbyt wielu różnic między kartą debetową a kredytową. I jedna, i druga jest elektronicznym środkiem zawierania transakcji. Równie znaczące są zabezpieczenia obydwu form bezgotówkowej płatności.

Jednak karta debetowa a kredytowa to w pewnym sensie dwa różne światy. Różnice między nimi dotyczą możliwości, jakie daje ta druga oraz – siłą rzeczy – obostrzeń związanych z jej uzyskaniem. O ile bowiem kartę płatniczą zwykłą mają prawie wszyscy, o tyle na kredytową, z perspektywy banku, trzeba sobie „zasłużyć”.

Zacznijmy jednak od korzyści. Dzięki karcie kredytowej uzyskujemy praktycznie darmowy, krótkoterminowy kredyt (na dowolne wydatki). Jego darmowość jest przy tym oczywiście względna: mamy ją zapewnioną, gdy spłacamy kwotę zadłużenia odpowiednio szybko. Długość okresu bezodsetkowego zależy przy tym od banku i od podpisanej z klientem, indywidualnej umowy.

Karta kredytowa to także bezpieczny sposób na dokonywanie płatności w internecie (co potwierdził raport serwisu comperia.pl). Widoczne jest to zwłaszcza podczas takich zakupów jak transakcje podróżnicze: czasami tylko dzięki karcie kredytowej możemy zarezerwować i opłacić on-line bilety samolotowe czy bilety kolejowe w innych krajach. Narzędzia te charakteryzują się bowiem globalnością i są akceptowalne praktycznie na całym świecie. Temu „przywilejowi”, jakim jest karta kredytowa, towarzyszą ponadto także pewne dodatkowe usługi, np. możliwość zbierania punktów lojalnościowych, programy rabatowe itd.

A co z obostrzeniami? Przede wszystkim karty kredytowej nie otrzyma „zwykły klient”. Musi być to osoba pełnoletnia uzyskująca (na ogół) stałe dochody, która posiada zdolność kredytową wymaganą przez bank. Niektóre banki dają jednak możliwość uzyskania jej osobom niezatrudnionym, które jednak posiadają regularne wpływy na konto osobiste – bez potrzeby udokumentowania zarobków. Trzy instytucje (BOŚ, mBank oraz Getin) akceptują ponadto wyciągi pochodzące z innych banków, nie trzeba posiadać konta w ramach ich oferty. Z brakiem zaświadczeń o zarobkach wiążą się jednak limity.

Warto zauważyć, że w ten sposób karta kredytowa przestała być w pewnym sensie luksusem, a już na pewno nie jest symbolem bogactwa.

 

 

Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…
Do końca lutego emeryci i renciści otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego na formularzu PIT-11A.
Do końca lutego osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Dotyczy to między innymi wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności gosp…
Jeszcze tylko do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus. Pozwoli im to na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne.