Skip to main content

Jak dostać kartę kredytową?

| MP | Finanse

Jak dostać kartę kredytową?

Z perspektywy czysto wizualnej nie ma zbyt wielu różnic między kartą debetową a kredytową. I jedna, i druga jest elektronicznym środkiem zawierania transakcji. Równie znaczące są zabezpieczenia obydwu form bezgotówkowej płatności.

Jednak karta debetowa a kredytowa to w pewnym sensie dwa różne światy. Różnice między nimi dotyczą możliwości, jakie daje ta druga oraz – siłą rzeczy – obostrzeń związanych z jej uzyskaniem. O ile bowiem kartę płatniczą zwykłą mają prawie wszyscy, o tyle na kredytową, z perspektywy banku, trzeba sobie „zasłużyć”.

Zacznijmy jednak od korzyści. Dzięki karcie kredytowej uzyskujemy praktycznie darmowy, krótkoterminowy kredyt (na dowolne wydatki). Jego darmowość jest przy tym oczywiście względna: mamy ją zapewnioną, gdy spłacamy kwotę zadłużenia odpowiednio szybko. Długość okresu bezodsetkowego zależy przy tym od banku i od podpisanej z klientem, indywidualnej umowy.

Karta kredytowa to także bezpieczny sposób na dokonywanie płatności w internecie (co potwierdził raport serwisu comperia.pl). Widoczne jest to zwłaszcza podczas takich zakupów jak transakcje podróżnicze: czasami tylko dzięki karcie kredytowej możemy zarezerwować i opłacić on-line bilety samolotowe czy bilety kolejowe w innych krajach. Narzędzia te charakteryzują się bowiem globalnością i są akceptowalne praktycznie na całym świecie. Temu „przywilejowi”, jakim jest karta kredytowa, towarzyszą ponadto także pewne dodatkowe usługi, np. możliwość zbierania punktów lojalnościowych, programy rabatowe itd.

A co z obostrzeniami? Przede wszystkim karty kredytowej nie otrzyma „zwykły klient”. Musi być to osoba pełnoletnia uzyskująca (na ogół) stałe dochody, która posiada zdolność kredytową wymaganą przez bank. Niektóre banki dają jednak możliwość uzyskania jej osobom niezatrudnionym, które jednak posiadają regularne wpływy na konto osobiste – bez potrzeby udokumentowania zarobków. Trzy instytucje (BOŚ, mBank oraz Getin) akceptują ponadto wyciągi pochodzące z innych banków, nie trzeba posiadać konta w ramach ich oferty. Z brakiem zaświadczeń o zarobkach wiążą się jednak limity.

Warto zauważyć, że w ten sposób karta kredytowa przestała być w pewnym sensie luksusem, a już na pewno nie jest symbolem bogactwa.

 

 

  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 
Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową...
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali 3 osoby podejrzane o kierowanie grupą przestępczą i wyłudzanie podatku VAT.