Przejdź do głównej treści


Czy podatek od nieruchomości można opłacać w ratach?

Zakup działki, domu lub mieszkania rodzi nowe obowiązki. Jednym z nich jest obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości. W zależności od rodzaju gruntu czy budynku oraz sposobu jego wykorzystania, roczna kwota do zapłaty może okazać się pokaźna. Na szczęście podatki od nieruchomości można opłacać w ratach.

Kto oblicza podatki od nieruchomości?

Jeśli jesteś osobą fizyczną, podatki od nieruchomości – jak wskazano w poradniku Przyjaznych Deklaracji – oblicza za ciebie urząd miasta lub gminy. Podstawą do dokonania takich wyliczeń jest informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych składana na druku IN-1 wraz z wymaganymi załącznikami. Dokument ten należy przekazać w formie tradycyjnej lub złożyć elektronicznie do urzędu miasta lub gminy właściwej dla miejsca położenia nieruchomości.

Inaczej wygląda obliczenie podatku od nieruchomości u osób prawnych. Do 31 stycznia każdego roku podmioty takie mają obowiązek złożyć w urzędzie miasta lub gminy deklarację na podatek od nieruchomości na druku DN-1. Dokument ten służy im do samodzielnego obliczenia podatku od nieruchomości. Nie oczekują na decyzję od organu podatkowego, lecz opłacają należność według sporządzonych obliczeń.

 

Podatek od nieruchomości płatny w ratach – czy to możliwe?

Płatność podatków od nieruchomości w ratach nie jest przywilejem, lecz zasadą określoną ustawowo. W przypadku osób fizycznych obowiązują cztery proporcjonalne raty: do 15 marca, 15 maja, 15 września oraz 15 listopada. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wysokość podatku nie przekracza 100 zł – wtedy podlega płatności jednorazowej w terminie pierwszej raty.

Osoby fizyczne zarówno wysokość podatku, jak i terminy wraz z kwotami rat poznają w otrzymanej z urzędu gminy pisemnej decyzji.

W przypadku osób prawnych należność podlega zapłacie w 12 ratach proporcjonalnych – do 15. dnia każdego miesiąca. Wysokość rat podmioty te obliczają w deklaracji DN-1.

 

W jakim terminie złożyć informację IN-1?

Na złożenie informacji IN-1 osoby fizyczne mają 14 dni licząc od dnia, w którym nastały okoliczności powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Okolicznością taką jest w szczególności zakup nieruchomości – gruntu, mieszkania czy domu, a także przyjęcie nieruchomości w użytkowanie wieczyste, posiadanie samoistne itp.

Osoby fizyczne również mają 14 dni na złożenie deklaracji DN-1, licząc od zaistnienia powyższych okoliczności. Dotyczy to przypadków, gdy nabycie itp. nieruchomości nastąpiło po 31 stycznia. W późniejszym czasie osoby prawne składają deklarację każdego roku.

 

Co grozi za spóźnienie z podatkiem od nieruchomości?

Brak zapłaty podatku od nieruchomości wiąże się z konsekwencjami. To przede wszystkim odsetki za zwłokę. Im większa nieruchomość i wyższa stawka podatkowa, tym poważniejsze sankcje za spóźnienie z uregulowaniem zobowiązania. Po dłuższym czasie od przeoczonego terminu płatności pojawia się też groźba wszczęcia egzekucji.

Jeżeli zadłużenie przerasta możliwości finansowe podatnika, może on wystąpić do urzędu o odroczenie bądź rozłożenie na raty należnego podatku wraz z odsetkami. Ustawa przewiduje też możliwość wnioskowania o całościowe lub częściowe umorzenie zaległości wraz z odsetkami, choć w praktyce organy podatkowe rzadko przychylają się tego typu próśb.

Kredyty we frankach szwajcarskich przez lata były wyborem wielu Polaków ze względu na atrakcyjne warunki finansowe. Jednak wraz z upływem czasu i wzrostem kursu walutowego, wiele osób zaczęło borykać się z problemami, jakie wynikają z klauzul abuzywnych w umowach kredytowych.
Inflacja, choć pozostaje powyżej dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego, wydaje się już opanowana.
Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami.
Jedną z trudniejszych pod względem konkurencyjności branż jest branża finansów i ubezpieczeń. Na rynku funkcjonują firmy z wyrobionymi markami, działające w wielu krajach, przez co start pod własnym, indywidualnym szyldem jest skomplikowany.
W listopadzie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. W Wielkopolsce takich wniosków wpłynęło prawie 142 tys. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenia wniosku do końca listopada.
Od 1 grudnia emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści, będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia niż dotychczas.
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Renta ta jest przeznaczone dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić okre...