Przejdź do głównej treści


Czy podatek od nieruchomości można opłacać w ratach?

Zakup działki, domu lub mieszkania rodzi nowe obowiązki. Jednym z nich jest obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości. W zależności od rodzaju gruntu czy budynku oraz sposobu jego wykorzystania, roczna kwota do zapłaty może okazać się pokaźna. Na szczęście podatki od nieruchomości można opłacać w ratach.

Kto oblicza podatki od nieruchomości?

Jeśli jesteś osobą fizyczną, podatki od nieruchomości – jak wskazano w poradniku Przyjaznych Deklaracji – oblicza za ciebie urząd miasta lub gminy. Podstawą do dokonania takich wyliczeń jest informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych składana na druku IN-1 wraz z wymaganymi załącznikami. Dokument ten należy przekazać w formie tradycyjnej lub złożyć elektronicznie do urzędu miasta lub gminy właściwej dla miejsca położenia nieruchomości.

Inaczej wygląda obliczenie podatku od nieruchomości u osób prawnych. Do 31 stycznia każdego roku podmioty takie mają obowiązek złożyć w urzędzie miasta lub gminy deklarację na podatek od nieruchomości na druku DN-1. Dokument ten służy im do samodzielnego obliczenia podatku od nieruchomości. Nie oczekują na decyzję od organu podatkowego, lecz opłacają należność według sporządzonych obliczeń.

 

Podatek od nieruchomości płatny w ratach – czy to możliwe?

Płatność podatków od nieruchomości w ratach nie jest przywilejem, lecz zasadą określoną ustawowo. W przypadku osób fizycznych obowiązują cztery proporcjonalne raty: do 15 marca, 15 maja, 15 września oraz 15 listopada. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wysokość podatku nie przekracza 100 zł – wtedy podlega płatności jednorazowej w terminie pierwszej raty.

Osoby fizyczne zarówno wysokość podatku, jak i terminy wraz z kwotami rat poznają w otrzymanej z urzędu gminy pisemnej decyzji.

W przypadku osób prawnych należność podlega zapłacie w 12 ratach proporcjonalnych – do 15. dnia każdego miesiąca. Wysokość rat podmioty te obliczają w deklaracji DN-1.

 

W jakim terminie złożyć informację IN-1?

Na złożenie informacji IN-1 osoby fizyczne mają 14 dni licząc od dnia, w którym nastały okoliczności powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Okolicznością taką jest w szczególności zakup nieruchomości – gruntu, mieszkania czy domu, a także przyjęcie nieruchomości w użytkowanie wieczyste, posiadanie samoistne itp.

Osoby fizyczne również mają 14 dni na złożenie deklaracji DN-1, licząc od zaistnienia powyższych okoliczności. Dotyczy to przypadków, gdy nabycie itp. nieruchomości nastąpiło po 31 stycznia. W późniejszym czasie osoby prawne składają deklarację każdego roku.

 

Co grozi za spóźnienie z podatkiem od nieruchomości?

Brak zapłaty podatku od nieruchomości wiąże się z konsekwencjami. To przede wszystkim odsetki za zwłokę. Im większa nieruchomość i wyższa stawka podatkowa, tym poważniejsze sankcje za spóźnienie z uregulowaniem zobowiązania. Po dłuższym czasie od przeoczonego terminu płatności pojawia się też groźba wszczęcia egzekucji.

Jeżeli zadłużenie przerasta możliwości finansowe podatnika, może on wystąpić do urzędu o odroczenie bądź rozłożenie na raty należnego podatku wraz z odsetkami. Ustawa przewiduje też możliwość wnioskowania o całościowe lub częściowe umorzenie zaległości wraz z odsetkami, choć w praktyce organy podatkowe rzadko przychylają się tego typu próśb.

Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…
Do końca lutego emeryci i renciści otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego na formularzu PIT-11A.
Do końca lutego osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Dotyczy to między innymi wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności gosp…
Jeszcze tylko do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus. Pozwoli im to na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne.