Przejdź do głównej treści


Inflacja wyniosła 17,2%!

| GUS.gov.pl, fot. newseria.pl | Finanse

Drożyzna w Polsce galopuje! Wg ostatecznego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego inflacja CPI we wrześniu 2022 roku wyniosła 17,2%.

 

Rosnące szybko ceny stały się już naturalnym zjawiskiem w Polsce. Pomimo zapowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego inflacja ciągle rośnie. Ekonomiści zostali zaskoczeni szczególnie ostatecznym szacunkiem GUS za miesiąc wrzesień. Inflacja CPI we wrześniu 2022 roku wyniosła bowiem aż 17,2%! Takiej drożyzny nie było w Polsce od grudnia 1996 roku. Od sierpnia ceny w Polsce wzrosły średnio o aż 1,6 %.

Komunikat GUS:

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku we wrześniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 17,2% (wskaźnik cen 117,2), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,6% (wskaźnik cen 101,6).

Źródło: Gus.gov.pl

 

 

 

Kredyty we frankach szwajcarskich przez lata były wyborem wielu Polaków ze względu na atrakcyjne warunki finansowe. Jednak wraz z upływem czasu i wzrostem kursu walutowego, wiele osób zaczęło borykać się z problemami, jakie wynikają z klauzul abuzywnych w umowach kredytowych.
Inflacja, choć pozostaje powyżej dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego, wydaje się już opanowana.
Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami.
Jedną z trudniejszych pod względem konkurencyjności branż jest branża finansów i ubezpieczeń. Na rynku funkcjonują firmy z wyrobionymi markami, działające w wielu krajach, przez co start pod własnym, indywidualnym szyldem jest skomplikowany.
W listopadzie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. W Wielkopolsce takich wniosków wpłynęło prawie 142 tys. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenia wniosku do końca listopada.
Od 1 grudnia emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści, będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia niż dotychczas.
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Renta ta jest przeznaczone dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić okre...