Skip to main content

ZUS zaprasza na Polsko-Niemieckie Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego

Mieszkańcy Wielkopolski oraz województw zachodnich często podejmują zatrudnienie poza granicami kraju, szczególnie na terenie Niemiec. Mając to na uwadze, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspólnie Deutsche Rentenversicherung zaprasza na Międzynarodowe Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego, które odbędą się od 13 do 15 września br.

Od wielu już lat, jako obywatele Unii Europejskiej, korzystamy z prawa swobodnego przepływu pracowników. Ta podstawowa zasada Wspólnoty Europejskiej, daje nam możliwość, nie tylko podejmowania legalnej pracy na terenie państw członkowskich UE, ale również korzystania z zabezpieczenia społecznego w tych krajach – informuje Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce - Należy jednak pamiętać, iż każde państwo członkowskie indywidualnie reguluje kwestie dotyczące prawa do ochrony socjalnej, dlatego aby móc w pełni z niego skorzystać, warto poznać podstawowe zasady, wynikające z prawodawstwa kraju, w którym pracujemy.

Poradnictwo przeznaczone jest dla osób posiadających okresy aktywności zawodowej na terenie Niemiec i Polski, zarówno nadal pracujących, jak i tych, którzy już otrzymują świadczenia emerytalno-rentowe. Podczas trzydniowego spotkania osoby zainteresowane będą mogły, przy udziale tłumaczy, uzyskać bezpłatne porady dotyczące wszystkich spraw związanych ze świadczeniami emerytalno-rentowymi w Polsce i w Niemczech.

Na polsko-niemieckie dni poradnictwa w Poznaniu zaproszeni zostali eksperci z niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej Deutsche Rentenversicherung (DRV) oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z Warszawy, Opola, Elbląga, Płocka i Wałbrzycha.

Punkty informacyjne Dni Poradnictwa Międzynarodowego uruchomione zostaną
w Inspektoracie ZUS w Poznaniu, przy ul. Fabrycznej 27/28. Polscy i niemieccy eksperci, przy udziale tłumaczy, dyżurować będą od 13 do 15 września br., w godzinach od 8.30 do 16.00.

Zapisy na indywidualne, bezpłatne porady przyjmowane są do 9 września, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 15.00, pod numerem telefonu 791 340 671 oraz pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Plakat Poznań Dni poradnictwa

  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 
Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową...
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali 3 osoby podejrzane o kierowanie grupą przestępczą i wyłudzanie podatku VAT.