Przejdź do głównej treści


Faktoring – sposób na nieopłacone faktury

| Artykuł sponsorowany (T) | Finanse

Obecnie funkcjonowanie niemal każdej firmy oparte jest o zewnętrzne źródła finansowania. Niewątpliwie jednym z najbardziej popularnych sposobów jest faktoring. Jeżeli do tej pory nie słyszałeś o tym rozwiązaniu, zobacz, na czym tak naprawdę polega.

Wydłużające się terminy opłacenia faktur to jedna z największych bolączek przedsiębiorców. Zachowanie płynności finansowej wymaga sprytnego zarządzania budżetem, co nie zawsze jest możliwe. Pozostaje wtedy konieczność skorzystania z zewnętrznej pomocy finansowej dla firmy. Wśród szerokiej gamy usług finansowych w tym zakresie z pewnością wybija się PragmaGO – Faktoring, który nie tylko pozwala na otrzymanie szybkiej płatności, lecz także jest dostępny dla szerokiej grupy przedsiębiorców.

Podstawy faktoringu

Poznając faktoring PragmaGO, można na pierwszy rzut oka stwierdzić, że to niezmiernie prosta forma finansowania faktur. Zagłębiając się jednak w cały proces, łatwo można pogubić się w nazewnictwie, określeniach czy terminach. Dlatego na sam początek warto wyjaśnić, kto kim jest w ramach umowy. Oto trzy najważniejsze postacie:

- faktor – to ten, co przysłowiowo wykłada pieniądze, czyli bank lub inna instytucja wyspecjalizowana w udzielaniu faktoringu,

- faktorant – to przedsiębiorca, który korzystając z usług faktoring Pragma, zbywa wierzytelność na rzecz faktora,

- dłużnik faktoringowy – to kontrahent faktoranta, który jest zobowiązany do zapłaty faktury.

Jak przebiega cały proces?

Proces korzystania z usługi faktoringu jest wieloetapowy. Przede wszystkim przedsiębiorca musi zawrzeć stosowną umowę z faktorem, gdzie ustalane są szczegóły limitu faktoringowego oraz wszelkie opłaty. Kolejnym krokiem jest poinformowanie kontrahentów o konieczności przesyłania należności do firmy faktoringowej. Teoretycznie przedsiębiorcy obawiają się negatywnego obioru tej formy egzekwowania należności. Można w tym również upatrywać pozytywnych stron. Udział trzeciego podmiotu w całej transakcji działa mocno dyscyplinująco na terminową zapłatę faktury.

Kiedy umowa jest już podpisana, faktorant wystawia fakturę po zakończeniu zlecenia lub zakupie towarów, a następnie przesyła ją do firmy faktoringowej, takiej jak PragmaGO, za pośrednictwem udostępnionego systemu. Należność za fakturę wpływa na konto przedsiębiorcy, jeszcze tego samego dnia. Bywa i tak, że środki są dostępne w ciągu kilku godzin lub kilku minut. Wysokość kwoty, jaką otrzymuje faktorant to 80-90% wartości faktury. Reszta pieniędzy zostaje uregulowana, gdy kontrahent wywiąże się z płatności.

Czy faktoring to odpowiednia forma dla Twojej firmy?

Wbrew pozorom ten rodzaj finansowania nie jest przeznaczony dla dużych spółek lub działalności gospodarczych. Najmniejsze limity faktoringowe, dostępne w Pragma, zaczynają się od kwot rzędu 500 zł. Dlatego pozornie każdy może skorzystać z tej formy pomocy, spełniając jedynie warunek jakościowych relacji z kontrahentami. Ostateczna decyzja o nawiązaniu porozumienia z firmą faktoringową musi uwzględniać indywidualne potrzeby przedsiębiorcy.

Przy współpracy: Biuro rachunkowe Optimum 

 

Kredyty we frankach szwajcarskich przez lata były wyborem wielu Polaków ze względu na atrakcyjne warunki finansowe. Jednak wraz z upływem czasu i wzrostem kursu walutowego, wiele osób zaczęło borykać się z problemami, jakie wynikają z klauzul abuzywnych w umowach kredytowych.
Inflacja, choć pozostaje powyżej dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego, wydaje się już opanowana.
Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami.
Jedną z trudniejszych pod względem konkurencyjności branż jest branża finansów i ubezpieczeń. Na rynku funkcjonują firmy z wyrobionymi markami, działające w wielu krajach, przez co start pod własnym, indywidualnym szyldem jest skomplikowany.
W listopadzie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. W Wielkopolsce takich wniosków wpłynęło prawie 142 tys. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenia wniosku do końca listopada.
Od 1 grudnia emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści, będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia niż dotychczas.
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Renta ta jest przeznaczone dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić okre...