Przejdź do głównej treści


Faktoring – sposób na nieopłacone faktury

| Artykuł sponsorowany (T) | Finanse

Obecnie funkcjonowanie niemal każdej firmy oparte jest o zewnętrzne źródła finansowania. Niewątpliwie jednym z najbardziej popularnych sposobów jest faktoring. Jeżeli do tej pory nie słyszałeś o tym rozwiązaniu, zobacz, na czym tak naprawdę polega.

Wydłużające się terminy opłacenia faktur to jedna z największych bolączek przedsiębiorców. Zachowanie płynności finansowej wymaga sprytnego zarządzania budżetem, co nie zawsze jest możliwe. Pozostaje wtedy konieczność skorzystania z zewnętrznej pomocy finansowej dla firmy. Wśród szerokiej gamy usług finansowych w tym zakresie z pewnością wybija się PragmaGO – Faktoring, który nie tylko pozwala na otrzymanie szybkiej płatności, lecz także jest dostępny dla szerokiej grupy przedsiębiorców.

Podstawy faktoringu

Poznając faktoring PragmaGO, można na pierwszy rzut oka stwierdzić, że to niezmiernie prosta forma finansowania faktur. Zagłębiając się jednak w cały proces, łatwo można pogubić się w nazewnictwie, określeniach czy terminach. Dlatego na sam początek warto wyjaśnić, kto kim jest w ramach umowy. Oto trzy najważniejsze postacie:

- faktor – to ten, co przysłowiowo wykłada pieniądze, czyli bank lub inna instytucja wyspecjalizowana w udzielaniu faktoringu,

- faktorant – to przedsiębiorca, który korzystając z usług faktoring Pragma, zbywa wierzytelność na rzecz faktora,

- dłużnik faktoringowy – to kontrahent faktoranta, który jest zobowiązany do zapłaty faktury.

Jak przebiega cały proces?

Proces korzystania z usługi faktoringu jest wieloetapowy. Przede wszystkim przedsiębiorca musi zawrzeć stosowną umowę z faktorem, gdzie ustalane są szczegóły limitu faktoringowego oraz wszelkie opłaty. Kolejnym krokiem jest poinformowanie kontrahentów o konieczności przesyłania należności do firmy faktoringowej. Teoretycznie przedsiębiorcy obawiają się negatywnego obioru tej formy egzekwowania należności. Można w tym również upatrywać pozytywnych stron. Udział trzeciego podmiotu w całej transakcji działa mocno dyscyplinująco na terminową zapłatę faktury.

Kiedy umowa jest już podpisana, faktorant wystawia fakturę po zakończeniu zlecenia lub zakupie towarów, a następnie przesyła ją do firmy faktoringowej, takiej jak PragmaGO, za pośrednictwem udostępnionego systemu. Należność za fakturę wpływa na konto przedsiębiorcy, jeszcze tego samego dnia. Bywa i tak, że środki są dostępne w ciągu kilku godzin lub kilku minut. Wysokość kwoty, jaką otrzymuje faktorant to 80-90% wartości faktury. Reszta pieniędzy zostaje uregulowana, gdy kontrahent wywiąże się z płatności.

Czy faktoring to odpowiednia forma dla Twojej firmy?

Wbrew pozorom ten rodzaj finansowania nie jest przeznaczony dla dużych spółek lub działalności gospodarczych. Najmniejsze limity faktoringowe, dostępne w Pragma, zaczynają się od kwot rzędu 500 zł. Dlatego pozornie każdy może skorzystać z tej formy pomocy, spełniając jedynie warunek jakościowych relacji z kontrahentami. Ostateczna decyzja o nawiązaniu porozumienia z firmą faktoringową musi uwzględniać indywidualne potrzeby przedsiębiorcy.

Przy współpracy: Biuro rachunkowe Optimum 

 

Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…
Do końca lutego emeryci i renciści otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego na formularzu PIT-11A.
Do końca lutego osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Dotyczy to między innymi wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności gosp…
Jeszcze tylko do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus. Pozwoli im to na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne.