Lokaty bankowe, co wybrać w czasie pandemii?
Wybuch pandemii miał ogromny wpływ na sytuację gospodarczą kraju i sporo namieszał na rynku usług finansowych. Rekordowo wysoka inflacja sprawiła, że wiele osób zaczęło się zastanawiać nad rozwiązaniem, które pozwoli na bezpieczne ulokowanie zgromadzonych oszczędności. Mimo obniżek stóp procentowych wciąż najrozsądniejszym sposobem na uniknięcie skutków kryzysu ekonomicznego są lokaty bankowe. Zobacz, jak wybrać najlepszą!
Lokaty bankowe – sposób na uniknięcie strat finansowych w czasie pandemii
Rosnąca inflacja jest najbardziej odczuwalnym skutkiem pandemii. Wszystko drożeje, a stopy procentowe produktów oszczędnościowych maleją, dlatego wiele osób podjęło decyzję o wycofaniu zgromadzonych pieniędzy z banku. Przechowywanie kapitału w przysłowiowej skarpecie jest jednak najgorszym rozwiązaniem i w żaden sposób nie uchroni Cię przed skutkami inflacji. Należy bowiem pamiętać, że pieniądze, które na siebie nie pracują z każdym dniem, tracą na wartości. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem, dlatego najrozsądniejszym sposobem, aby zabezpieczyć kapitał, są lokaty bankowe. Ich działanie polega na zamrożeniu oszczędności na wybrany okres, a następnie wypłaceniu ich powiększonych o kwotę odsetek.
Lokaty bankowe – na co zwracać uwagę?
Niepewna sytuacja gospodarcza spowodowana pandemią sprawiła, że Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych. Odbiło się to nie tylko na kosztach kredytów, ale i zyskach generowanych z lokat bankowych. Nie oznacza to, że ten sposób lokowania oszczędności przestał być opłacalny. Oferty banków są zróżnicowane, a wśród nich masz szansę znaleźć produkty, które pozwolą Ci sporo zarobić na wpłaconym kapitale. Zanim więc zdecydujesz się na wybór konkretnej lokaty bankowej, zwróć uwagę na:
- wysokość oprocentowania,
- minimalną i maksymalną kwotę wpłaty,
- czas trwania lokaty,
- formę zabezpieczenia kapitału,
- dodatkowe warunki zarządzania depozytem.
Większość instytucji umożliwia założenie lokaty bankowej już od minimalnej wpłaty 1000 zł. Warto jednak pamiętać, że im wyższy depozyt, tym korzystniejsze oprocentowanie, co przekłada się na większy zysk z odsetek.
Lokaty bankowe a pandemia – czy to bezpieczne?
Przez pandemię wiele biznesów musiało zostać zamkniętych, a to budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pieniędzy przechowywanych w bankach. Nawet w przypadku ogłoszenia upadłości przez instytucję finansową nie musisz się obawiać o utratę zgromadzonych środków. Są one zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który jest odpowiedzialny za wypłatę kapitału z lokat bankowych i kont oszczędnościowych w razie upadłości danej instytucji.