Przejdź do głównej treści


Lokaty bankowe, co wybrać w czasie pandemii?

Wybuch pandemii miał ogromny wpływ na sytuację gospodarczą kraju i sporo namieszał na rynku usług finansowych. Rekordowo wysoka inflacja sprawiła, że wiele osób zaczęło się zastanawiać nad rozwiązaniem, które pozwoli na bezpieczne ulokowanie zgromadzonych oszczędności. Mimo obniżek stóp procentowych wciąż najrozsądniejszym sposobem na uniknięcie skutków kryzysu ekonomicznego są lokaty bankowe. Zobacz, jak wybrać najlepszą!

Lokaty bankowe – sposób na uniknięcie strat finansowych w czasie pandemii

Rosnąca inflacja jest najbardziej odczuwalnym skutkiem pandemii. Wszystko drożeje, a stopy procentowe produktów oszczędnościowych maleją, dlatego wiele osób podjęło decyzję o wycofaniu zgromadzonych pieniędzy z banku. Przechowywanie kapitału w przysłowiowej skarpecie jest jednak najgorszym rozwiązaniem i w żaden sposób nie uchroni Cię przed skutkami inflacji. Należy bowiem pamiętać, że pieniądze, które na siebie nie pracują z każdym dniem, tracą na wartości. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem, dlatego najrozsądniejszym sposobem, aby zabezpieczyć kapitał, są lokaty bankowe. Ich działanie polega na zamrożeniu oszczędności na wybrany okres, a następnie wypłaceniu ich powiększonych o kwotę odsetek.

lokatywbankach

Lokaty bankowe – na co zwracać uwagę?

Niepewna sytuacja gospodarcza spowodowana pandemią sprawiła, że Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych. Odbiło się to nie tylko na kosztach kredytów, ale i zyskach generowanych z lokat bankowych. Nie oznacza to, że ten sposób lokowania oszczędności przestał być opłacalny. Oferty banków są zróżnicowane, a wśród nich masz szansę znaleźć produkty, które pozwolą Ci sporo zarobić na wpłaconym kapitale. Zanim więc zdecydujesz się na wybór konkretnej lokaty bankowej, zwróć uwagę na:

  • wysokość oprocentowania,
  • minimalną i maksymalną kwotę wpłaty,
  • czas trwania lokaty,
  • formę zabezpieczenia kapitału,
  • dodatkowe warunki zarządzania depozytem.

Większość instytucji umożliwia założenie lokaty bankowej już od minimalnej wpłaty 1000 zł. Warto jednak pamiętać, że im wyższy depozyt, tym korzystniejsze oprocentowanie, co przekłada się na większy zysk z odsetek.

Lokaty bankowe a pandemia – czy to bezpieczne?

Przez pandemię wiele biznesów musiało zostać zamkniętych, a to budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pieniędzy przechowywanych w bankach. Nawet w przypadku ogłoszenia upadłości przez instytucję finansową nie musisz się obawiać o utratę zgromadzonych środków. Są one zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który jest odpowiedzialny za wypłatę kapitału z lokat bankowych i kont oszczędnościowych w razie upadłości danej instytucji.

Kredyty we frankach szwajcarskich przez lata były wyborem wielu Polaków ze względu na atrakcyjne warunki finansowe. Jednak wraz z upływem czasu i wzrostem kursu walutowego, wiele osób zaczęło borykać się z problemami, jakie wynikają z klauzul abuzywnych w umowach kredytowych.
Inflacja, choć pozostaje powyżej dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego, wydaje się już opanowana.
Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami.
Jedną z trudniejszych pod względem konkurencyjności branż jest branża finansów i ubezpieczeń. Na rynku funkcjonują firmy z wyrobionymi markami, działające w wielu krajach, przez co start pod własnym, indywidualnym szyldem jest skomplikowany.
W listopadzie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. W Wielkopolsce takich wniosków wpłynęło prawie 142 tys. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenia wniosku do końca listopada.
Od 1 grudnia emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści, będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia niż dotychczas.
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Renta ta jest przeznaczone dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić okre...