Skip to main content

Już tylko 4 dni zostały pracodawcom na rozliczenie PIT-ów pracowników

| MP | Finanse

Do końca stycznia pracodawca ma obowiązek złożenia PIT-11 swoich pracowników za 2021 r. do urzędu skarbowego. Płatnicy muszą złożyć deklaracje elektronicznie w najnowszej wersji formularzy. Pracownicy otrzymają je najpóźniej 28 lutego.

„Przed nami kolejna kampania zeznań rocznych. Pracodawcy do końca stycznia muszą przekazać PIT-11 za rok 2021 do urzędów skarbowych. Do pracowników dokument ten powinien trafić do końca lutego” – mówi Małgorzata SpychałaSzuszczyńska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Podobnie jak w latach poprzednich, na bazie przesłanych dokumentów w usłudze Twój e-PIT będą generowane zeznania podatkowe, m.in. najbardziej popularne PIT-37. Podatnicy swoje zeznania podatkowe będą mogli rozliczyć już od 15 lutego.

Płatnicy powinni wysłać informacje drogą elektroniczną, pamiętając o wykorzystaniu ich aktualnej wersji:

- informacja PIT-11 za rok 2021 – w wersji 27,

- informacja PIT-40A/11A za rok 2021 – w wersji 20.

Interaktywne formularze są dostępne na stronie podatki.gov.pl w zakładce: Formularze elektroniczne dla płatników.

Przypominamy o stosowaniu najnowszych wersji formularzy deklaracji za dany okres. Wcześniejsze, nieobowiązujące formularze, nie uwzględniają wprowadzonych zmian. Oznaczenie wersji znajduje się w prawym dolnym rogu każdego formularza

źródło: Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu

 

W ub.r. ZUS przeprowadził kontrole u ponad 461 tys. osób z zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ub.r. przeprowadzono o ponad 7% więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy niż w 2022 roku. Z kolei o przeszło 21% wzrosła rdr. liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego.

Rodzicu wyślij wniosek o 800 plus w kwietniu

Prawie 292 tys. wniosków o świadczenie 800 plus, na nowy okres świadczeniowy, wysłali mieszkańcy Wielkopolski. W całym kraju ZUS przyjął prawie 3 mln wniosków.

Faktoring eksportowy jako rozwiązanie finansowe dla małych i średnich firm

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, przedsiębiorstwa — bez względu na ich wielkość — mają unikalną szansę rozwijać swoją działalność na arenie międzynarodowej dzięki dostępowi do faktoringu eksportowego. Średnie i nawet małe firmy mogą teraz skorzystać z tego elastycznego narzędzia finanso...

ZUS otwiera okno transferowe

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera okno transferowe. Po raz kolejny można będzie zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE. Następne okno transferowe aktywne będzie dopiero za cztery lata. 

Raport: OFE najbardziej opłacalnym sposobem oszczędzania na emeryturę

 W ostatniej dekadzie dzięki Otwartym Funduszom Emerytalnym można było zarobić „na czysto” prawie 8 proc. rocznie. Z raportu Analiz Online wynika, że inne formy oszczędzania, np. inwestycje w fundusze akcji polskich czy globalnych, przyniosły znacznie mniejsze zyski. „Wyniki finansowe OFE na prze...

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.