Skip to main content

Zatrzymali ponad 890 tys. sztuk podróbek i towarów niebezpiecznych

| KAS Wielkopolska | Finanse

 W 2021 r. funkcjonariusze Oddziału Celnego w Poznaniu zatrzymali ponad 890 tys. sztuk podróbek i towarów niebezpiecznych.

Łączna wartość zajętych produktów wyniosła blisko 37,5 miliona zł

Krajowa Administracja Skarbowa dba, aby importowane produkty były bezpieczne w użytkowaniu i posiadały oryginalne znaki towarowe. W Wielkopolsce największą praktykę i doświadczenie w tym zakresie mają funkcjonariusze Oddziału Celnego w Poznaniu. W kilku ostatnich latach zatrzymali oni wiele towarów, które nie spełniały warunków przewidzianych dla produktów bezpiecznych oraz artykułów z podrobionym, zastrzeżonym znakiem towarowym znanych, światowych marek.

Nie inaczej było w roku ubiegłym. Wśród wielu zatrzymanych w 2021 roku towarów były papierosy elektroniczne, telefony, smartwatche, maski i rękawiczki medyczne, przyrządy do pomiaru ciśnienia, pamięci przenośne, monitory LCD, odkurzacze automatyczne, zabawki, głośniki, słuchawki, zasilacze i ładowarki, terminale komputerowe, laptopy, konsole do gier, lampy led, bezprzewodowe stacje pogody, urządzenia do masażu, napoje gazowane, pamięci ram, odzież, torebki damskie, urządzenia diagnostyczne, alkomaty, kontrolery do gier komputerowych, obuwie czy kable USB.

We wszystkich przypadkach organy nadzoru rynku, jak i kancelarie prawne reprezentujące właścicieli zastrzeżonych znaków towarowych, potwierdziły zasadność podjętych działań. Jak mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu – „Na rynek nie trafiły towary zagrażające bezpieczeństwu potencjalnych użytkowników oraz podróbki o łącznej wartości blisko 37,5 miliona złotych”.

W ub.r. ZUS przeprowadził kontrole u ponad 461 tys. osób z zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ub.r. przeprowadzono o ponad 7% więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy niż w 2022 roku. Z kolei o przeszło 21% wzrosła rdr. liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego.

Rodzicu wyślij wniosek o 800 plus w kwietniu

Prawie 292 tys. wniosków o świadczenie 800 plus, na nowy okres świadczeniowy, wysłali mieszkańcy Wielkopolski. W całym kraju ZUS przyjął prawie 3 mln wniosków.

Faktoring eksportowy jako rozwiązanie finansowe dla małych i średnich firm

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, przedsiębiorstwa — bez względu na ich wielkość — mają unikalną szansę rozwijać swoją działalność na arenie międzynarodowej dzięki dostępowi do faktoringu eksportowego. Średnie i nawet małe firmy mogą teraz skorzystać z tego elastycznego narzędzia finanso...

ZUS otwiera okno transferowe

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera okno transferowe. Po raz kolejny można będzie zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE. Następne okno transferowe aktywne będzie dopiero za cztery lata. 

Raport: OFE najbardziej opłacalnym sposobem oszczędzania na emeryturę

 W ostatniej dekadzie dzięki Otwartym Funduszom Emerytalnym można było zarobić „na czysto” prawie 8 proc. rocznie. Z raportu Analiz Online wynika, że inne formy oszczędzania, np. inwestycje w fundusze akcji polskich czy globalnych, przyniosły znacznie mniejsze zyski. „Wyniki finansowe OFE na prze...

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.