Przejdź do głównej treści

Po Małym ZUS plus – czas na duży ZUS

Przedsiębiorca, któremu 31 grudnia 2021 r. skończył się już okres opłacania niższych składek w ramach „Małego ZUS plus”, powinien pamiętać, aby do 10 stycznia wyrejestrować się z ubezpieczeń z aktualnym kodem tytułu ubezpieczenia i zgłosić się z kodem właściwym dla pełnego, tzw. dużego ZUS-u.

Z „Małego ZUS plus” przedsiębiorca może korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności. Po wykorzystaniu pełnego okresu ulgi przedsiębiorca powinien pamiętać, aby się z niej wyrejestrować i przystąpić do tzw. dużego ZUS-u. Ma na to 7 dni od daty utraty prawa do ulgi. Jeśli na przykład korzystał z ulgi przez ostatnie 36 miesięcy kalendarzowych, tj. od 1 stycznia 2019 r. do

31 grudnia 2021 r., to termin na dokonanie zmiany ma do 10 stycznia 2022 r. W tej sytuacji powinien najpierw wyrejestrować się z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem ubezpieczenia (druk ZUS ZWUA) i zgłosić się do ubezpieczeń z kodem właściwym dla dużego ZUS-u: 0510 albo 0512 (druk ZUS ZUA lub ZUS ZZA) – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z „Małego ZUS plus”, powinni zgłosić to w ZUS do
31 stycznia. Ci, którzy korzystali z ulgi w 2021 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.

 

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procen…
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Obornikach  zaprasza do udziału w cyklu spotkań informacyjnych dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Pierwsze spotkanie w temacie – Wprowadzenie o Krajowego Systemu e-Faktur - odbędzie się 14 lipca br., w godz. od 10:00 do 11:30, na platformie TEAMS.
– ​Polska należy do siedmiu krajów UE, które do tej pory nie wprowadziły jeszcze euro. 
Rozpoczyna się sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.
Wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że mogą znacząco obniżyć koszty swojego kredytu, a nawet odzyskać część wpłaconych pieniędzy. Wszystko dzięki instytucji prawnej znanej jako sankcja kredytu darmowego (SKD). Choć mechanizm ten istnieje w polskim prawie od lat, dopiero niedawno zaczęto z nie…
Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.