Skip to main content

Kredyt elastyczny dla rolnika?

| Artykuł sponsorowany | Finanse

Chcąc rozwijać w sposób efektywny własne gospodarstwo rolne, trzeba niekiedy zaciągnąć kredyt bankowy na preferencyjnych warunkach dla rolników.

Każdy bank w Polsce proponuje takie kredyty, jednak różnią się one nieraz dosyć znacznie i nie każdy będzie dla niego korzystny. I nie chodzi tu tylko o oprocentowanie, okres spłaty i rodzaj zabezpieczenia, ale również o indywidualne podejście i zrozumienie na przykład w przypadku utraty plonów czy braku zbytu wyprodukowanych płodów. Czy jest to możliwe?

Przedmiot finansowania

Branża rolnicza jest trudna i nieprzewidywalna z uwagi na niespodziewane kaprysy przyrody oraz cykliczność dochodów. Niekiedy na przychody rolnik musi czekać kilka miesięcy, gdy zostaną sprzedane wyprodukowane przez gospodarstwo plony czy żywiec. Dlatego dla rolników kredyt jest jedynym wyjściem. Przedmiotem finansowania za pomocą kredytów jest przede wszystkim bieżąca działalność, czyli zakup materiału siewnego i sadowniczego, maszyn rolniczych, środków ochrony roślin czy zwierząt i drobiu do hodowli. Do tego dochodzą wydatki związane z funkcjonowaniem gospodarstwa rolnego. Należą do nich: zapłata podatku VAT lub jego zwrotu, wynagrodzenia pracowników i ewentualne remonty zabudowań lub rozbudowa istniejących. Bank finansuje również dotychczas zaciągnięte już zobowiązania poprzez kredyty konsolidacyjne polegające na refinansowaniu zobowiązań już posiadanych.

Elastyczne warunki kredytu

Specyfika zawodu rolnika wymaga nie tylko indywidualnego podejścia, ale i zrozumienia i stworzenia takich warunków, aby kredyt pomógł w rozwoju produkcji, a nie doprowadził ją do upadku. Z takimi aspektami liczy się Expander, pośrednik w sprzedaży produktów finansowych oferowanych przez banki. Pośrednik jest w stanie znaleźć kredyty dostosowane do specyficznych potrzeb rolników. Chociażby takie, które przewidują półroczną karencję w spłacie zaciągniętego kredytu. W czasie, gdy produkcja jest w toku i nie ma regularnych dochodów, jest to jedyne wyjście dla właściciela indywidualnego gospodarstwa.

Kredyt rolniczy ma spełniać rolę pomocy, ma być środkiem napędowym przedsiębiorstwa rolniczego jak gwałtowny zastrzyk paliwa, ma pomóc ruszyć do przodu. Dlatego ważne jest także wynegocjowanie optymalnego harmonogramu spłat. Tak, aby spłata kolejnej raty była możliwa do spłacenia nawet w przypadku klęski żywiołowej czy nieszczęśliwego zdarzenia. Kredytobiorca w tym wypadku powinien mieć do wyboru możliwość spłaty rat w systemie miesięcznym, kwartalnym, półrocznym lub rocznym oraz wybór raty stałej, lub zmiennej.

Innym zagadnieniem jest zabezpieczenie kredytu, którym przeważnie jest hipoteka nieruchomości albo produkty wytworzone. Niektórzy rolnicy cenią sobie również kredyt odnawialny bez wkładu własnego. Ważna jest też dla zaciągającego kredyt rolniczy wysokość prowizji oraz okres kredytowania. Bank, który jest w stanie podejść do tego elastycznie, będzie najlepszym partnerem dla każdego kredytobiorcy, a zwłaszcza dla gospodarza zajmującego się produkcją rolną.

W ub.r. ZUS przeprowadził kontrole u ponad 461 tys. osób z zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ub.r. przeprowadzono o ponad 7% więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy niż w 2022 roku. Z kolei o przeszło 21% wzrosła rdr. liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego.

Rodzicu wyślij wniosek o 800 plus w kwietniu

Prawie 292 tys. wniosków o świadczenie 800 plus, na nowy okres świadczeniowy, wysłali mieszkańcy Wielkopolski. W całym kraju ZUS przyjął prawie 3 mln wniosków.

Faktoring eksportowy jako rozwiązanie finansowe dla małych i średnich firm

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, przedsiębiorstwa — bez względu na ich wielkość — mają unikalną szansę rozwijać swoją działalność na arenie międzynarodowej dzięki dostępowi do faktoringu eksportowego. Średnie i nawet małe firmy mogą teraz skorzystać z tego elastycznego narzędzia finanso...

ZUS otwiera okno transferowe

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera okno transferowe. Po raz kolejny można będzie zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE. Następne okno transferowe aktywne będzie dopiero za cztery lata. 

Raport: OFE najbardziej opłacalnym sposobem oszczędzania na emeryturę

 W ostatniej dekadzie dzięki Otwartym Funduszom Emerytalnym można było zarobić „na czysto” prawie 8 proc. rocznie. Z raportu Analiz Online wynika, że inne formy oszczędzania, np. inwestycje w fundusze akcji polskich czy globalnych, przyniosły znacznie mniejsze zyski. „Wyniki finansowe OFE na prze...

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.