Skip to main content

Kredyt elastyczny dla rolnika?

| Artykuł sponsorowany | Finanse

Chcąc rozwijać w sposób efektywny własne gospodarstwo rolne, trzeba niekiedy zaciągnąć kredyt bankowy na preferencyjnych warunkach dla rolników.

Każdy bank w Polsce proponuje takie kredyty, jednak różnią się one nieraz dosyć znacznie i nie każdy będzie dla niego korzystny. I nie chodzi tu tylko o oprocentowanie, okres spłaty i rodzaj zabezpieczenia, ale również o indywidualne podejście i zrozumienie na przykład w przypadku utraty plonów czy braku zbytu wyprodukowanych płodów. Czy jest to możliwe?

Przedmiot finansowania

Branża rolnicza jest trudna i nieprzewidywalna z uwagi na niespodziewane kaprysy przyrody oraz cykliczność dochodów. Niekiedy na przychody rolnik musi czekać kilka miesięcy, gdy zostaną sprzedane wyprodukowane przez gospodarstwo plony czy żywiec. Dlatego dla rolników kredyt jest jedynym wyjściem. Przedmiotem finansowania za pomocą kredytów jest przede wszystkim bieżąca działalność, czyli zakup materiału siewnego i sadowniczego, maszyn rolniczych, środków ochrony roślin czy zwierząt i drobiu do hodowli. Do tego dochodzą wydatki związane z funkcjonowaniem gospodarstwa rolnego. Należą do nich: zapłata podatku VAT lub jego zwrotu, wynagrodzenia pracowników i ewentualne remonty zabudowań lub rozbudowa istniejących. Bank finansuje również dotychczas zaciągnięte już zobowiązania poprzez kredyty konsolidacyjne polegające na refinansowaniu zobowiązań już posiadanych.

Elastyczne warunki kredytu

Specyfika zawodu rolnika wymaga nie tylko indywidualnego podejścia, ale i zrozumienia i stworzenia takich warunków, aby kredyt pomógł w rozwoju produkcji, a nie doprowadził ją do upadku. Z takimi aspektami liczy się Expander, pośrednik w sprzedaży produktów finansowych oferowanych przez banki. Pośrednik jest w stanie znaleźć kredyty dostosowane do specyficznych potrzeb rolników. Chociażby takie, które przewidują półroczną karencję w spłacie zaciągniętego kredytu. W czasie, gdy produkcja jest w toku i nie ma regularnych dochodów, jest to jedyne wyjście dla właściciela indywidualnego gospodarstwa.

Kredyt rolniczy ma spełniać rolę pomocy, ma być środkiem napędowym przedsiębiorstwa rolniczego jak gwałtowny zastrzyk paliwa, ma pomóc ruszyć do przodu. Dlatego ważne jest także wynegocjowanie optymalnego harmonogramu spłat. Tak, aby spłata kolejnej raty była możliwa do spłacenia nawet w przypadku klęski żywiołowej czy nieszczęśliwego zdarzenia. Kredytobiorca w tym wypadku powinien mieć do wyboru możliwość spłaty rat w systemie miesięcznym, kwartalnym, półrocznym lub rocznym oraz wybór raty stałej, lub zmiennej.

Innym zagadnieniem jest zabezpieczenie kredytu, którym przeważnie jest hipoteka nieruchomości albo produkty wytworzone. Niektórzy rolnicy cenią sobie również kredyt odnawialny bez wkładu własnego. Ważna jest też dla zaciągającego kredyt rolniczy wysokość prowizji oraz okres kredytowania. Bank, który jest w stanie podejść do tego elastycznie, będzie najlepszym partnerem dla każdego kredytobiorcy, a zwłaszcza dla gospodarza zajmującego się produkcją rolną.

Ustawowego podniesienia wieku emerytalnego w Polsce nie będzie – zapowiadają politycy rządzącej koalicji. To według ekspertów oznacza jednak, że trzeba inaczej zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy.
  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 
Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową...