Przejdź do głównej treści


Deklaracja PIT - jak złożyć online?

| Artykuł sponsorowany | Finanse

Każdego roku powtarza się to samo- nadchodzi nieubłaganie czas składania deklaracji PIT. Wiele osób radzi sobie z tym sobie z tym doskonale, niektórzy jednak mają z tym problemy.

Na szczęście, dzisiejsza technologia umożliwia nam szybkie złożenie pitu nawet bez wychodzenia z domu. Jak zrobić to online? Jak rozliczyć pit przy użyciu programu i jak zrobić to szybko i bezbłędnie? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, by obowiązek składania PITu nie powodował u Ciebie gęsiej skórki!

Rozliczenie PIT- jak sobie z tym poradzić?

Rozliczenie PIT to coroczny obowiązek każdej osoby, która posiada jakiekolwiek dochody. Choć obowiązek ten powtarza się co roku, wielu z nas wciąż ma z tym problem. Urząd Skarbowy jest jednak bezwględny- każdy błąd będzie skutkował wezwaniem i koniecznością złożenia korekty. Jak poradzić sobie z rozliczeniem PIT? Mówiąc najprościej, aby rozliczyć PIT, musisz znać swoje dochody ze wszystkich źródeł z poprzedniego roku kalendarzowego. Jeszcze do niedawna PIT rozliczaliśmy długopisem na papierowych drukach, które następnie osobiście zanosiliśmy do urzędu skarbowego. Na szczęście dzisiaj te czasy mamy już za sobą. Oszczędź czas, wyślij PIT online!

Rozliczenie PIT online- dlaczego warto?

Rozliczenie PIT online ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim, jest to sposób o wiele szybszy niż liczenie wszystkiego samodzielnie i odręczne wypełnianie poszczególnych rubryk PIT-u. Poza tym, w przypadku rozliczenia online jest znacznie mniejsze ryzyko popełnienia błędu w rocznym obliczeniu podatku. Rozliczając PIT elektronicznie, wiele rubryk wypełnia się właściwie automatycznie, a nasze zadanie ogranicza się jedynie do wpisania naszych danych i dochodu.

podatki 01

Rozliczanie PIT- o czym trzeba pamiętać?

Rozliczając PIT 2021, musimy wskazać ewentualne prowadzenie działalności gospodarczej. Jej prowadzenie obliguje nas do nieco innych ulg podatkowych. Poza tym, warto pamiętać o prawie do ulgi internetowej. Rozliczenie roczne najszybciej jest złożyć w wersji elektronicznej. Wówczas szybciej dostaniemy informację o ewentualnym zwrocie czy nadpłacie podatku. Terminowe rozliczenie PIT-u to nasz obowiązek, którego niedopełnienie będzie nas słono kosztować. Deklaracje PIT można składać także poprzez stronę internetową, o ile posiadamy profil zaufany. Wówczas zadanie jest jeszcze prostsze- wpisujemy jedynie swoje dane, nr pesel i jeden dochód z poprzedniego roku, a system sam wyszukuje nas w bazie i dopisuje całą resztę. Tutaj ryzyko błędu niemal nie istnieje.

Jak rozliczyć pit online?

Najszybszym sposobem na rozliczenie PIT-u online jest program PIT. Wystarczy pobrać taki program na dysk swojego komputera, a następnie przystąpić do wypełniania kolejnych rubryk. Program sam podpowiada nam, które rubryki powinny zostać wypełnione i w jaki sposób. Ryzyko błędu jest więc naprawdę niewielkie. Co więcej, wypełnionego PIT-u nie trzeba przynosić do urzędu osobiście- wystarczy wysłać go elektronicznie, z poziomu programu! To ogromna oszczędność czasu i...nerwów, bo chyba nikt nie lubi stać w kolejkach!

Obowiązek rozliczenia PIT dotyczy każdego, warto więc sobie to zadanie ułatwiać. Złożenie deklaracji PIT musi zostać dokonane w odpowiednim terminie. Jeżeli jestesmy w skomplikowanej sytuacji podatkowej, mamy wiele źródeł dochodu, w tym także źródła zagraniczne, bądź nie możemy skorzystać z aplikacji podatkowej, zawsze możemy zwrócić się o pomoc do biura rachunkowego, które specjalizuje się w udzielaniu pomocy w wypełnianiu PIT-ów. Lepiej poprosić o pomoc, niż złożyć błędną deklarację, do której konieczna będzie korekta.

Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…
Do końca lutego emeryci i renciści otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego na formularzu PIT-11A.
Do końca lutego osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Dotyczy to między innymi wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności gosp…
Jeszcze tylko do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus. Pozwoli im to na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne.