Skip to main content

Jak działa leasing zwrotny?

| Artykuł sponsorowany | Finanse

Leasing jest jedną z podstawowych i najczęściej wykorzystywanych umów cywilnoprawnych, które zawierają firmy w celu najmu lub dzierżawy ruchomości, lub nieruchomości. O ile większość funkcjonujących przedsiębiorców doskonale się z leasingiem oswoiło, to jednak w dalszym ciągu pojęcie leasingu zwrotnego stanowi dla nich niemałe wyzwanie. Czym zatem jest leasing zwrotny, na czym polega, kto może na nim zyskać, a także jakie są jego wady i zalety?

Na czym polega tradycyjny leasing?

Żeby lepiej zrozumieć istotę leasingu zwrotnego, warto najpierw przypomnieć, czym dokładnie jest zwykły leasing, z którym przedsiębiorca spotyka się każdego dnia. Klasyczny leasing polega na otrzymaniu danego dobra od leasingodawcy, najczęściej w przypadku firm jest to samochód, który przez określony czas jest spłacany określonymi w umowie ratami. Po zakończeniu okresu trwania leasingu, w zależności od tego, jak zawarta została umowa, obiekt leasingu można zwrócić leasingodawcy, lub też go przejąć. Innymi słowy, za sprawą określonej umowy i płaconych rat, stajemy się użytkownikiem danego dobra, a następnie możemy być jego właścicielem.

Na czym polega leasing zwrotny?

Klasyczny leasing jest dla większości przedsiębiorców bardzo prosty w zrozumieniu, ponieważ swoją mechanikom w dużej mierze przypomina po prostu zwykłe raty. Co jednak w sytuacji, gdy mowa jest o leasingu zwrotnym? Na czym polega taka forma umowy?
W klasycznym leasingu leasingobiorca otrzymywał dane dobro, za które płacił określone raty. W przypadku leasingu zwrotnego, role częściowo się odwracają. Zamiast stawać się posiadaczem danego dobra, określone dobro, którym może być posiadany samochód, czy też nieruchomość, odsprzedajemy leasingodawcy. Co warto jednak zauważyć, nadal z danego dobra korzystamy, płacąc co miesiąc określoną w umowie kwotę.

W jakiej sytuacji warto się zainteresować leasingiem zwrotnym?

Ale zaraz — mógłby powiedzieć przeciętny przedsiębiorca — przecież celem i istotą prowadzenia firmy jest rozwój i nabywanie nowych rzeczy, a nie wyprzedawanie się z posiadanych już aktywów. Po co zatem w ogóle stosować leasing zwrotny, skoro pozbywamy się czegoś, co już jest nasze, a następnie płacimy za możliwość korzystania z tego? To przecież nie ma najmniejszego sensu.
Logika tego myślenia jest bardzo mylna i przede wszystkim bardzo krótkowzroczna. Żeby jednak wytłumacz jej błędną optykę, warto posłużyć się przykładem. Dajmy na to, że w danej chwili nasza firma traci nieco płynność finansową. Z tego powodu grozi jej może nie bankructwo, lecz na pewno utrata klientów, być może wizerunku, lub po prostu zysku, który mogłaby osiągnąć. Z drugiej jednak strony firma posiada duży majątek w postaci floty samochodów, budynków, czy też np. ziemi. Wyprzedawanie się z nich nie wchodzi w grę, ponieważ cały czas się z nich korzysta, więc ich utrata byłaby ze szkodą dla firmy. Można jednak zastosować leasing zwrotny. Pozyskać ze sprzedaży gotówkę, która zapewni możliwość realizowania niezbędnych projektów, czy też po prostu zapewni płynność finansową, z jednoczesną możliwością dalszego korzystania z obiektu leasingu. Co bowiem bardzo interesujące dla firmy, zakończenie umowy leasingu zwrotnego nie ulega zmianie w stosunku do klasycznej wersji. W dalszym ciągu leasingobiorca może obiekt leasingu włączyć w swoje aktyw lub też przekazać go leasingodawcy. Jest to więc swego rodzaju kredyt, który gdyby przeanalizować dokładnie koszta, jest na znacznie lepszych warunkach.

Co może być przedmiotem leasingu zwrotnego?

No dobrze, lecz konkretnie co może być przedmiotem takiej formy leasingu? Czy zawsze każdy samochód będzie do tego odpowiedni? Czy zawsze każda nieruchomość będzie się do tego nadawała? Jak się okazuje, niekoniecznie.
To, co może być przedmiotem leasingu zwrotnego to oczywiście:

  • nieruchomości, których właścicielem jest dana firma,
  • samochody wchodzące w jej majątek,
  • różnego rodzaju maszyny i innego typu środki trwałe.

Co oczywiste wyceny danego elementu majątku nie dokonuje firma, która jest jego właścicielem. Nie jest to również cena, która widnieje na dokumentach zakupu danego sprzętu czy też nieruchomości. Wyceny dokonuje niezależny rzeczoznawca.
Warto jednak zauważyć, że leasing zwrotny nie zawsze będzie mógł dojść do skutku. Przykładowo, jeśli wiek auta, który będzie miało być obiektem takiego leasingiem, będzie zbyt wysoki, raczej umowa nie dojdzie skutku.

Czy leasing zwrotny ma jakieś wady?

Na razie leasing zwrotny przedstawiony został jako idealne narzędzie dla każdego przedsiębiorcy, który niewielkim kosztem chciałaby dopompować swój budżet przyzwoitą kwotą pieniędzy zapewniającą rozwój, lub przynajmniej stabilizację finansów. Coś jednak musi powodować to, że nie jest to mechanizm tak powszechny i chętnie wybierany przez firmy. Jakie są zatem wady leasingu zwrotnego?
Największą wadą takiego leasingu jest oczywiście kwestia podatkowa. Leasingobiorca w musi płacić należny VAT, a także podatek dochodowy, co jednak zależne jest od wyboru konkretnego rodzaju leasingu zwrotnego. Kolejną wadą jest fakt, że amortyzacja np. samolotu zależna jest od tego, jaki konkretnie rodzaj samochodu się posiada. Jeśli będzie to samochód nowy, leasing zwrotny będzie bardzo opłacalny. Wraz jednak z wiekiem auta staje się on coraz mniej korzystny, aż do momentu, gdy objęcie go leasingiem zwrotnym stanie się po prostu niemożliwe.
Na koniec zauważyć trzeba, że kwota, po której dana nieruchomość czy też środek trwały zostanie odsprzedany, nigdy nie będzie posiadał ceny rynkowej. Zawsze będzie ona nieco zaniżona przez rzeczoznawcę. A jakby tego było mało, firma leasingowa zawsze policzy sobie do całej transakcji swoją marżę, jeszcze bardziej negatywnie wpływając na opłacalność całego przedsięwzięcia dla leasingobiorcy.

Czy warto skorzystać z leasingu zwrotnego?

Powstaje więc zasadnicze pytanie, czy leasing zwrotny jest mechanizmem, z którego warto skorzystać? Nie można tego jednoznaczne ocenić, ponieważ wszystko zależy od indywidualnej sytuacji każdego przedsiębiorstwa. Nie mniej zauważyć trzeba, że gdyby był on całkowicie nieopłacalny, firmy po prostu by z niego nie korzystały. Warto więc wiedzieć, że taka możliwość istnieje i mieć ją w zanadrzu w przypadku, gdyby sytuacja posiadanej firmy miała się pogorszyć, lub potrzebne by były w szybkim czasie względnie tanie środki finansowania.

Więcej o leasingu zwrotnym oraz zasadach jego ewidencjonowania w księgach rachunkowych przeczytasz w artykule partnera wpisu: https://alpinaleasing.pl/blog/9-porady/64-jak-ewidencjonowac-leasing-zwrotny-w-ksiegach-rachunkowych

 

 

 

W ub.r. ZUS przeprowadził kontrole u ponad 461 tys. osób z zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ub.r. przeprowadzono o ponad 7% więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy niż w 2022 roku. Z kolei o przeszło 21% wzrosła rdr. liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego.

Rodzicu wyślij wniosek o 800 plus w kwietniu

Prawie 292 tys. wniosków o świadczenie 800 plus, na nowy okres świadczeniowy, wysłali mieszkańcy Wielkopolski. W całym kraju ZUS przyjął prawie 3 mln wniosków.

Faktoring eksportowy jako rozwiązanie finansowe dla małych i średnich firm

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, przedsiębiorstwa — bez względu na ich wielkość — mają unikalną szansę rozwijać swoją działalność na arenie międzynarodowej dzięki dostępowi do faktoringu eksportowego. Średnie i nawet małe firmy mogą teraz skorzystać z tego elastycznego narzędzia finanso...

ZUS otwiera okno transferowe

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera okno transferowe. Po raz kolejny można będzie zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE. Następne okno transferowe aktywne będzie dopiero za cztery lata. 

Raport: OFE najbardziej opłacalnym sposobem oszczędzania na emeryturę

 W ostatniej dekadzie dzięki Otwartym Funduszom Emerytalnym można było zarobić „na czysto” prawie 8 proc. rocznie. Z raportu Analiz Online wynika, że inne formy oszczędzania, np. inwestycje w fundusze akcji polskich czy globalnych, przyniosły znacznie mniejsze zyski. „Wyniki finansowe OFE na prze...

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.