Skip to main content

Leasing dla nowych firm - co musisz wiedzieć?

| Artykuł sponsorowany | Finanse

Leasing to pojęcie łączące w sobie definicję kredytu i dzierżawy. Firma korzystająca z leasingu wypożycza przedmiot umowy i użytkuje go przez dany okres na ściśle określonych warunkach. Po czasie trwania umowy leasingobiorca może wykupić przedmiot, gdyż wcześniej nie stanowi on jego własności. W leasing najczęściej brane jest auto, ale nie tylko.

Mając własną działalność gospodarczą, można wziąć na niego wszystko, począwszy od urządzeń biurowych, na nieruchomościach kończąc. Oczywiście banki oraz firmy leasingowe mają podwyższone zaufanie do przedsiębiorstw działających już kilka lat na rynku, nie oznacza to jednak, że leasing dla nowych firm jest niemożliwy. Wiąże się on po prostu z nieco innymi zobowiązaniami, często jest to np. podwyższona opłata wstępna. Wiele przedsiębiorstw trudniących się leasingiem posiada w swojej ofercie te dedykowane młodym, krótko działającym firmom.

Nowo powstała firma a leasing

Przyjęło się, że usługa leasingu jest głównie skierowana do firm, które już jakiś czas działają na rynku. Nie jest to prawdą. Fakt, trudniej uzyskać jest nowej firmie leasing, jednak jest to możliwe. Należy mieć na uwadze, że firmy leasingowe nie mają do końca określonych ram co do definicji "nowej działalności gospodarczej". Prawdą jest natomiast to, że firma posiadająca zyski i wyniki działająca na rynku od ponad pół roku szybciej dostanie daną usługę, niż działalność założona miesiąc temu. Usługodawcy mają zdefiniowaną Politykę ryzyka, na której opiera się współpraca z przedsiębiorcami. Dla pozytywnego rozpatrzenia wniosku dla nowo powstałych firm znaczenie ma:

  • rodzaj prowadzonej działalności,
  • wysokość wpłaty wstępnej,
  • przedmiot leasingu,
  • wiarygodność.

Warto nadmienić, że łatwiej wziąć w leasing nowy samochód, niż samochód używany, który generuje więcej problemów i formalności.

Procedury zawarcia umowy dla nowych firm

Leasing jest często wybieraną opcją przez młodych przedsiębiorców z racji tego, że jest łatwiej dostępny niż kredyt bankowy, a działa na podobnych zasadach. Dzięki temu mogą oni część potrzebnych akcesoriów sfinansować poprzez raty leasingowe. Drugą zaletą leasingu w odniesieniu do kredytu jest czas trwania. Kredyty zazwyczaj trwają dłużej niż umowy, o których mowa w tekście. Najbardziej popularną opcją jest leasing operacyjny, gdzie przedmiot umowy podczas jej trwania, należy do usługodawcy. Po tym okresie usługobiorca ma prawo go wykupić za dużo niższą cenę.

Umowy dotyczące leasingu mają bardzo jasne zasady: jeśli przedsiębiorca spóźnia się ze spłatami rat, wówczas naliczane są do nich odsetki, jednak ich wysokość nie może przekroczyć czterokrotności stopy kredytu lombardzkiego. Jeżeli jednak usługobiorca nie będzie wypłacalny, wtedy musi oddać leasingowany przedmiot właścicielowi. Bardzo rzadko występują takie sytuacje z tego względu, że każda firma, nawet najkrócej działająca poddawana jest ocenie wiarygodności finansowej oraz często firmy leasingowe stosują dodatkowe zabezpieczenia dotyczące przedmiotu umowy.

Czas działania firmy, a polityka ryzyka

Niestety, ale oferta leasingu często jest uzależniona od czasu działania firmy. Poniżej przedstawiono najczęściej występujące obostrzenia w polityce ryzyka przedsiębiorstw leasingowych:

  • od chwili założenia firmy - w tym przypadku bardzo trudno dostać leasing, niewiele firm jest w stanie finansować młode przedsiębiorstwa od pierwszych dni ich działalności,
  • po 3 miesiącach prowadzenia firmy - dla wielu usługodawców jest to niezbędny "okres próbny", po jego przejściu większa liczba przedsiębiorstw decyduje się na współpracę,
  • pół roku prowadzenia firmy - w Polsce dla prawie wszystkich firm jest to niezbędne minimum, posiadając zaplecze finansowe i wyniki, spokojnie można starać się o leasing.

Dodatkowe zabezpieczenie dla nowych firm

Takie zabezpieczenia najczęściej stosowane są w dwóch przypadkach: gdy firma jest bardzo młoda lub nie spełnia wszystkich kryteriów wymaganych przez usługodawcę. Wówczas firma leasingowa może prosić o przedstawienie dodatkowych dokumentów świadczących o wypłacalności i płynności finansowej danej firmy lub zastrzec w umowie warunki mające na celu jej kontrolę. Najczęściej stosowanymi zabezpieczeniami jest:

  • rozwiązanie umowy, w przypadku nieterminowego spłacania rat,
  • dostarczenie poręczenia od innego przedsiębiorstwa,
  • prawo usługodawcy do kontrolowania finansów korzystającego z usługi,
  • kontrola przedmiotu umowy i jego stanu,
  • hipoteka, w przypadku nieruchomości,
  • indywidualne zobowiązania finansowe.

Dokumenty potrzebne do zawarcia umowy

Leasing opiera się na procedurze lombardowej, co w praktyce oznacza zmniejszenie ilości wymaganych dokumentów do minimum. Aby podlegać tej opcji, na początku należy wnieść opłatę wstępną, której wartość uzależniona jest od rodzaju usługi i leasingowanego przedmiotu. Zazwyczaj wynosi ona 10% wartości netto przedmiotu umowy, lecz nie zawsze. Często dla nowych firm, w celu zabezpieczenia, ta opłata jest podwyższona. Poniżej przedstawiono wymagane dokumenty dla osób prowadzących działalność gospodarczą:

  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej,
  • w przypadku spółki należy przedstawić umowę wraz z podpisanymi aneksami,
  • kserokopie dowodów osobistych (dla przedsiębiorstw jednoosobowych - kserokopia dowodu wnioskodawcy, dla spółki - wymagane są kserokopie wszystkich wspólników),
  • w przypadku poręczenia przez osoby trzecie, potrzebna jest kserokopia dowodów osobistych osób poręczających.

Są to podstawowe dokumenty wymagane przez firmy. Mogą być one wysłane pocztą lub doręczone osobiście. Przy wysyłce ich wiarygodność oceniania jest dopiero podczas podpisywania umowy. Oprócz wyżej wymienionych podstaw usługodawca może żądać od nowych firm udokumentowania sytuacji finansowej, np. zeznania rocznego, wyciągu innych zobowiązań finansowych, czy potwierdzenia terminowości wnoszenia opłat do ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Potrzebnych dokumentów może być o wiele więcej, jednak pomimo wszystko, uzyskanie leasingu jest łatwiejsze niż kredytu w banku. Warto zapoznać się z ofertami wielu firm i wybrać tą najlepszą.

Potrzebujesz więcej informacji? Wejdź na stronę partnera artykułu: https://www.sgbleasing.pl/leasing-od-pierwszego-dnia-dzialalnosci-poradnik

W ub.r. ZUS przeprowadził kontrole u ponad 461 tys. osób z zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ub.r. przeprowadzono o ponad 7% więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy niż w 2022 roku. Z kolei o przeszło 21% wzrosła rdr. liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego.

Rodzicu wyślij wniosek o 800 plus w kwietniu

Prawie 292 tys. wniosków o świadczenie 800 plus, na nowy okres świadczeniowy, wysłali mieszkańcy Wielkopolski. W całym kraju ZUS przyjął prawie 3 mln wniosków.

Faktoring eksportowy jako rozwiązanie finansowe dla małych i średnich firm

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, przedsiębiorstwa — bez względu na ich wielkość — mają unikalną szansę rozwijać swoją działalność na arenie międzynarodowej dzięki dostępowi do faktoringu eksportowego. Średnie i nawet małe firmy mogą teraz skorzystać z tego elastycznego narzędzia finanso...

ZUS otwiera okno transferowe

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera okno transferowe. Po raz kolejny można będzie zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE. Następne okno transferowe aktywne będzie dopiero za cztery lata. 

Raport: OFE najbardziej opłacalnym sposobem oszczędzania na emeryturę

 W ostatniej dekadzie dzięki Otwartym Funduszom Emerytalnym można było zarobić „na czysto” prawie 8 proc. rocznie. Z raportu Analiz Online wynika, że inne formy oszczędzania, np. inwestycje w fundusze akcji polskich czy globalnych, przyniosły znacznie mniejsze zyski. „Wyniki finansowe OFE na prze...

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.