Przejdź do głównej treści


Szybkość, wygoda i bezpieczeństwo, czyli jak transakcje bezgotówkowe podbijają polski rynek

| Artykuł sponsorowany | Finanse

Transakcje bezgotówkowe z wykorzystaniem urządzeń mobilnych już kilka lat temu przestały być jedynie technologiczną ciekawostką, stając się jedną ze standardowych form płatności. Sprawdźmy, co sprawia, że transakcje bezgotówkowe są tak atrakcyjne dla przedsiębiorców oraz klientów.

W naszym kraju nieustannie przybywa zwolenników tzw. transakcji mobilnych, czyli dokonywanych za pomocą aplikacji z przypisanymi do nich aplikacjami płatniczymi (np. BLIK albo Apple Pay). Na wzrost ten jasno wskazują różnego rodzaju raporty oraz badania. Jaka dokładnie jest skala tego zjawiska i co sprawia, że transakcje bezgotówkowe są tak atrakcyjnym rozwiązaniem?

Raporty specjalistów

Aby przekonać się o rosnącej popularności transakcji mobilnych, wystarczy spojrzeć na raporty opracowane na podstawie danych udostępnionych przez banki. Przykładowo raport Izby Gospodarki Elektronicznej z 2017 r. wskazywał na to, że w tamtym roku do aplikacji płatnościowych podpiętych było 800 tysięcy kart płatniczych (https://alebank.pl/platnosci-mobilne-nabieraja-w-polsce-rozpedu/). Obecnie jednak według raportu portalu Cashless.pl jest to już 2,1 miliona kart. Co więcej, eksperci zaznaczają, iż liczba ta jest prawdopodobnie do pewnego stopnia zaniżona. Wynika to z faktu, iż wspomniany raport nie brał pod uwagę między innymi osób korzystających z aplikacji Apple. Niewykluczone zatem, że na chwilę obecną jest to nawet 2,5 miliona użytkowników.

Mniej gotówki – większa wygoda

Co sprawia, że tak chętnie korzystamy z aplikacji mobilnych? Bez wątpienia jednym z głównych czynników jest wygoda. Stawiając na transakcje bezgotówkowe, nie musimy martwić się koniecznością noszenia ze sobą wypchanego portfela czy też byciem zmuszonym do nagłej wyprawy do bankomatu. Płacenie aplikacją jest też zdecydowanie szybsze niż własnoręczne odliczanie gotówki (nie wspominając już o ominięciu problemu, jakim jest notoryczny brak drobnych przy wydawaniu reszty w wielu sklepach). Warto również wspomnieć o bezpieczeństwie, które wynika między innymi z tego, iż dane transakcji przesyłane przez aplikację są zaszyfrowane. Na transakcjach bezgotówkowych korzysta też przedsiębiorca, gdyż ich implementacja ułatwia wprowadzanie różnego rodzaju programów lojalnościowych i kart podarunkowych.

Darmowy terminal w zasięgu ręki

Programy lojalnościowe to tylko jedna z kilku korzyści, jakie wprowadzenie transakcji bezgotówkowych przynosi przedsiębiorstwu. Warto mieć na uwadze również oszczędności płynące z mniejszego obrotu gotówkowego, wynikające z niższych kosztów związanych z regularnym konwojowaniem pieniędzy z kasy do banku. W jaki zatem sposób polskie firmy mogą wejść w posiadanie terminala niezbędnego do bezgotówkowych transakcji? Okazuje się, że dzięki trwającej obecnie akcji „Polska Bezgotówkowa” jest to nie tylko proste, ale również całkowicie darmowe. Przedsiębiorcy muszą tylko wypełnić formularz na stronie pep.pl, dzięki któremu dowiedzą się, czy ich firma kwalifikuje się do udziału w programie oraz zgłoszą chęć otrzymania terminala za 0 zł. Zgłaszający swoją kandydaturę na zamowterminal.pl, mogą otrzymać nawet do 3 terminali, którymi będą operować bez żadnych dodatkowych kosztów przez pierwsze 12 miesięcy (jeżeli wcześniej nie korzystali z takiego rozwiązania).

Płatności bezgotówkowe to dla klientów możliwość dokonywania szybkich i wygodnych zakupów. Nic zatem dziwnego, że – jak pokazują raporty rynkowe – liczba osób korzystająca z nich rośnie z roku na rok. Za sprawą programu „Polska Bezgotówka” przedsiębiorcy mogą teraz sprostać temu trendowi, zdobywając za darmo terminal dla swojej firmy.

 

Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…
Do końca lutego emeryci i renciści otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego na formularzu PIT-11A.
Do końca lutego osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Dotyczy to między innymi wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności gosp…
Jeszcze tylko do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus. Pozwoli im to na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne.