Skip to main content

Księgi rachunkowe i pełna księgowość

| Artykuł sponsorowany | Finanse

Kompleksowa obsługa księgowa firmy - w rękach jednego biura rachunkowego

Dynamicznie zmieniające się przepisy fiskalne, zasady wynagradzania i sprawozdawczości, w połączeniu z wieloma innymi obwarowaniami oraz potrzebami, jakich wymaga prowadzenie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wymaga ogromu wiedzy, doświadczenia, a także czasu. Szczególnie dotyczy to spółek i innych podmiotów zarejestrowanych w KRS, które zobligowane są do prowadzenia tzw. pełnej księgowości. W sytuacji, gdy przedsiębiorcy koncentrują się biznesowych, handlowych i marketingowych aspektach swojej aktywności, warto powierzyć prowadzenie swoich ksiąg rachunkowych, jak również powiązanych z tym pozostałych tematów i obowiązków - wyspecjalizowanemu podmiotowi, jakim jest biuro rachunkowe. 

Z całą pewnością korzystne jest zlecenie wszystkich tych czynności jednej firmie, która w kompleksowy sposób zajmie się wszelkimi finansowo-rozliczeniowo-prawnymi kwestiami, tak, aby w jednym biurze rachunkowym znajdowała się cała niezbędna dokumentacja. Rozdzielanie całego pakietu usług rachunkowych, kadrowych, sprawozdawczości wobec wielu instytucji itp. jest niepraktyczne i kłopotliwe, ponieważ często pewne dokumenty mają ze sobą różne powiązania. Szczególnie widoczne bywa to w razie kontroli ze strony Urzędu Skarbowego, ZUS-u czy PIP-u, kiedy do wglądu potrzebne są pełne księgi rachunkowe oraz dokumentacja towarzysząca.

Przykładem podmiotu działającego w branży szeroko rozumianej księgowości, które w profesjonalny sposób świadczy całe spektrum usług, kompleksowo obsługując kontrahenta, jest  m. in. to biuro rachunkowe - http://www.anekslublin.pl/uslugi/ksiegi-rachunkowe-pelna-ksiegowosc.

Warto pamiętać, że renomowana firma księgowa na bieżąco śledzi zmieniające się przepisy w obszarach podatkowych, prawnych czy kadrowych. Oprócz prowadzenia standardowych działań związanych z rozrachunkami firmowymi, aktywnie powinna wspierać procedury poprzedzające zatwierdzanie sprawozdań finansowych (projekty uchwał), prowadzić ewidencję środków trwałych, nadzorować prawidłowe rozliczenia podatku VAT oraz składać wszelkie wymagane w fiskusie deklaracje. Jak przystało na kompleksową obsługę, dobre biuro rachunkowe musi również współtworzyć umowy z pracownikami oraz umowy cywilnoprawne wraz ze stosownymi rachunkami, a w ramach usług kadrowych - zakładać i prowadzić osobowe akta pracownicze. Sporządzanie okresowych list płac, rozliczenia służbowych delegacji albo ryczałtów paliwowych czy wspieranie rozliczeń różnego rodzaju dotacji (np. unijnych) - to też rola profesjonalnego biura. 

Z racji posiadanej dokumentacji, wiedzy oraz współodpowiedzialności, podmiot prowadzący pełną księgowość i wszystkie księgi rachunkowe, reprezentuje też przedsiębiorcę w kontaktach z organami państwowymi. Dotyczy to Urzędu Skarbowego i innych podmiotów, takich jak m. in. ZUS, PIP, GUS, PFRON - również w czasie podejmowania przez te instytucje absorbujących czynności kontrolnych. 

 

Ustawowego podniesienia wieku emerytalnego w Polsce nie będzie – zapowiadają politycy rządzącej koalicji. To według ekspertów oznacza jednak, że trzeba inaczej zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy.
  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.
Lokaty bankowe od lat stanowią popularny sposób na lokowanie oszczędności. Choć oferują one pewne korzyści, mają również swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków na takiej inwestycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady lokat bankowych.
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. 
Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową...