Przejdź do głównej treści


Księgi rachunkowe i pełna księgowość

| Artykuł sponsorowany | Finanse

Kompleksowa obsługa księgowa firmy - w rękach jednego biura rachunkowego

Dynamicznie zmieniające się przepisy fiskalne, zasady wynagradzania i sprawozdawczości, w połączeniu z wieloma innymi obwarowaniami oraz potrzebami, jakich wymaga prowadzenie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wymaga ogromu wiedzy, doświadczenia, a także czasu. Szczególnie dotyczy to spółek i innych podmiotów zarejestrowanych w KRS, które zobligowane są do prowadzenia tzw. pełnej księgowości. W sytuacji, gdy przedsiębiorcy koncentrują się biznesowych, handlowych i marketingowych aspektach swojej aktywności, warto powierzyć prowadzenie swoich ksiąg rachunkowych, jak również powiązanych z tym pozostałych tematów i obowiązków - wyspecjalizowanemu podmiotowi, jakim jest biuro rachunkowe. 

Z całą pewnością korzystne jest zlecenie wszystkich tych czynności jednej firmie, która w kompleksowy sposób zajmie się wszelkimi finansowo-rozliczeniowo-prawnymi kwestiami, tak, aby w jednym biurze rachunkowym znajdowała się cała niezbędna dokumentacja. Rozdzielanie całego pakietu usług rachunkowych, kadrowych, sprawozdawczości wobec wielu instytucji itp. jest niepraktyczne i kłopotliwe, ponieważ często pewne dokumenty mają ze sobą różne powiązania. Szczególnie widoczne bywa to w razie kontroli ze strony Urzędu Skarbowego, ZUS-u czy PIP-u, kiedy do wglądu potrzebne są pełne księgi rachunkowe oraz dokumentacja towarzysząca.

Przykładem podmiotu działającego w branży szeroko rozumianej księgowości, które w profesjonalny sposób świadczy całe spektrum usług, kompleksowo obsługując kontrahenta, jest  m. in. to biuro rachunkowe - http://www.anekslublin.pl/uslugi/ksiegi-rachunkowe-pelna-ksiegowosc.

Warto pamiętać, że renomowana firma księgowa na bieżąco śledzi zmieniające się przepisy w obszarach podatkowych, prawnych czy kadrowych. Oprócz prowadzenia standardowych działań związanych z rozrachunkami firmowymi, aktywnie powinna wspierać procedury poprzedzające zatwierdzanie sprawozdań finansowych (projekty uchwał), prowadzić ewidencję środków trwałych, nadzorować prawidłowe rozliczenia podatku VAT oraz składać wszelkie wymagane w fiskusie deklaracje. Jak przystało na kompleksową obsługę, dobre biuro rachunkowe musi również współtworzyć umowy z pracownikami oraz umowy cywilnoprawne wraz ze stosownymi rachunkami, a w ramach usług kadrowych - zakładać i prowadzić osobowe akta pracownicze. Sporządzanie okresowych list płac, rozliczenia służbowych delegacji albo ryczałtów paliwowych czy wspieranie rozliczeń różnego rodzaju dotacji (np. unijnych) - to też rola profesjonalnego biura. 

Z racji posiadanej dokumentacji, wiedzy oraz współodpowiedzialności, podmiot prowadzący pełną księgowość i wszystkie księgi rachunkowe, reprezentuje też przedsiębiorcę w kontaktach z organami państwowymi. Dotyczy to Urzędu Skarbowego i innych podmiotów, takich jak m. in. ZUS, PIP, GUS, PFRON - również w czasie podejmowania przez te instytucje absorbujących czynności kontrolnych. 

 

Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…
Do końca lutego emeryci i renciści otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego na formularzu PIT-11A.
Do końca lutego osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Dotyczy to między innymi wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności gosp…
Jeszcze tylko do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus. Pozwoli im to na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne.