fbpx

Właściwe zachowanie w trakcie pożaru

Ogień to jeden z najbardziej zdradliwych żywiołów. Niewątpliwie przynosi wiele korzyści w życiu codziennym. Jednak chwila nieuwagi może spowodować nagłe rozprzestrzenienie się płomieni, co może spowodować pożar. W takiej sytuacji zagrożone są nie tylko dobra materialne, ale również zdrowie i życie człowieka. Wtedy tylko odpowiednia reakcja może nas uchronić. Dlatego tak ważne jest to, by wiedzieć, co należy robić, a także stosować się do tego.

 

Prawidłowe postępowanie w trakcie pożaru

Trzeba zwrócić uwagę na to, jak ważne jest właściwe zachowanie w trakcie pożaru. Bez wątpienia najgorsze, co możemy wtedy zrobić, to popadanie w panikę i przyglądanie się rozwojowi wypadków. Wtedy naprawdę możemy narazić się na spore niebezpieczeństwo. Jednak warto także pamiętać o tym, że takie postępowanie może też przyczynić się do śmierci innych osób, np. strażaków, którzy będą próbowali nam pomóc. Właśnie dlatego tak ważne jest to, by zapoznać się z czynnościami, np. poprzez szkolenia PPOŻ, które ułatwią nam przetrwanie w tak ekstremalnych warunkach. Jednak oprócz tego możemy również sami zwrócić uwagę na niektóre czynności.

Zaalarmuj pozostałe osoby

W trakcie pożaru bardzo trudno jest skupić myśli na działaniu. Jednak tylko właściwe podejście uratuje życie nam, a także innym zagrożonym osobom. Dlatego pomimo strachu, który jest bardzo naturalny w takiej sytuacji, powinniśmy postarać się powiadomić jak największą liczbę osób. Dzięki temu oni też będą mieli szanse na przeżycie i ucieczkę. Najlepszym sposobem będzie po prostu krzyk. W ten sposób na pewno sąsiedzi lub współpracownicy zostaną zaalarmowani. Warto także uruchomić alarm przeciwpożarowy, który zwróci uwagę osób głuchych lub niedosłyszących. Należałoby również pamiętać o tym, że taki alarm często uruchamia spryskiwacze sufitowe, ale też wysyłają powiadomienia o zaistniałej sytuacji do straży pożarnej.

Powiadom straż pożarną

W przypadku, gdy wiemy, że włączony alarm nie powiadomi właściwych służb, to powinniśmy sami o to zadbać. Ważne jest to, by działać jak najszybciej. Dzięki temu istnieją większe szanse na to, że ogień nie rozprzestrzeni się jeszcze bardziej. Należy także zwrócić uwagę na to, że strażacy będą starali się wydostać wszystkie osoby, które znajdują się w budynku. Zatem zwiększą się ich szanse na przeżycie. Ważne jest jednak to, by przez telefon przekazać konkretne informacje. Przede wszystkim należałoby podać dokładny adres, stopień zagrożenia dla życia ludzi, a także swoje dane osobowe.

Ewakuuj się!

Jeżeli wykonałeś już wszystkie poprzednie kroki, to czas na sprawną ewakuację. Niezwykle istotne jest to, by chłodno ocenić sytuację. W przypadku, gdy pojawia się coraz więcej dymu, to należy zasłonić nos i usta. Można do tego użyć chustkę, kawałek bluzki lub jakikolwiek kawałek materiału. Warto także pamiętać o tym, by poruszać się możliwie jak najbliżej podłogi. Właśnie w tych miejscach jest najwięcej powietrza, ale też łatwiej będzie nam wydostać się z pomieszczeń.