Skip to main content


Bezpieczne wakacje.

| T.Rojna | Bezpieczeństwo

wakacje

 

Statystyki nadal porażają!!! Od początku maja do 15 lipca tego roku w Polsce utonęło 167osób, jest to o 16 osób więcej niż w  analogicznym okresie roku ubiegłego. W tym okresie /01.05 do 15.07br./ w Powiecie  Obornickim nie odnotowano utonięcia.

 

Z raportu WHO wynika, że na świecie co roku tonie 372 tysiące osób. Jest to jedna z dziesięciu najczęstszych przyczyn utraty życia. Główne przyczyny utonięć są niezmienne: brak umiejętności pływania oraz brawura którą często potęguje alkohol. Najczęstszymi miejscami gdzie dochodzi do tragedii są akweny niestrzeżone czyli bez nadzoru służb ratowniczych. Korzystanie z takich  miejsc tłumaczone jest brakiem strzeżonych kąpielisk czy pływalni w okolicy i tłokiem na zorganizowanych kąpieliskach / liczba kąpielisk w Polsce maleje/. Ponadto w miejscach strzeżonych obowiązuje zakaz kąpieli po spożyciu alkoholu, palenia tytoniu, grillowania oraz wprowadzania zwierząt. Te ograniczenia dla wielu nie są do zaakceptowania.

Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie APLAGA w odpowiedzi na bezwzględną potrzebę uświadamiania społeczeństwa a zwłaszcza młodych ludzi o zagrożeniach wynikających z kontaktu z wodą, od pięciu lat organizuje prelekcje pod hasłem „Wypoczywaj bezpiecznie nad wodą”. Spotkania te organizowane są dla młodzieży gimnazjów i szkół średnich z naszej gminy. Należy podkreślić, że organizatorzy prelekcji spotykają się z pełną akceptacją  oraz wszelką pomocą ze strony dyrekcji szkół, w zakresie organizacji tychże spotkań.

Podczas pogadanek młodzież poznaje podstawowe zasady bezpiecznego przebywania nad wodą, bezpiecznej kąpieli oraz zasady prawidłowego i bezpiecznego korzystania ze sprzętu wodnego dostępnego na kąpieliskach. Prelegent omawia zasady funkcjonowania kąpielisk, tłumaczy znaczenie i interpretację znaków znajdujących się na tychże kąpieliskach oraz wyjaśnia komunikaty i sygnały z którymi możemy mieć do czynienia na kąpieliskach.Ponadto zebrani dowiadują się jak dużym zagrożeniem może być woda i co należy zrobić w przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa. Młodzi ludzie informowani są również o konsekwencjach prawnych wynikających z nieodpowiedniego zachowania się nad wodą.Na koniec każdego spotkania chętni mogą poddać się testowi  z omawianych wcześniej zagadnień.

Dzięki bardzo dobrej współpracy z Państwową Strażą Pożarną w Obornikach i Powiatową Komendą Policji w Obornikach Stowarzyszenie może liczyć na wsparcie profesjonalistów w dziedzinie bezpieczeństwa. W tym roku prelekcję prowadził młodszy aspirant Bartosz Fabke, z zawodu strażak z zamiłowania wodniak oraz ratownik wodny z bogatym doświadczeniem w dziedzinie ratownictwa.  Należy zaznaczyć że Pan Bartosz od początku angażuje się w realizację tego projektu.

W tym roku prelekcje odbyły się w Zespole Szkół w Rożnowie i w Gimnazjum nr 3 w Obornikach, w których udział wzięło około 150 osób, a wewszystkich prelekcjach zorganizowanych w przeciągu pięciu lat około 750 osób.

Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie APLAGA,  inicjator i organizator prelekcji liczy na wsparcie lokalnego samorządu w kontynuowaniu tego projektu w następnych latach. 

 

 

 

 

 

Oborniccy policjanci zatrzymali 3 osoby, które były poszukiwane do odbycia wcześniej zasądzonej kary oraz 1 osobę do ustalenia miejsca pobytu.
Do tragedii doszło w Poznaniu, podczas akcji gaszenia pożaru kamienicy przy ul. Kraszewskiego. Dwóch strażaków zginęło w chwili wybuchu, znajdowali się oni w najniższej kondygnacji budynku.
W Zawadach piorun uderzył w budynek mieszkalny. Obyło się bez dużych strat.
Oborniccy policjanci z wydziału kryminalnego dokonali zatrzymania 29-latniego mężczyzny, podejrzanego o posiadanie znacznej ilości narkotyków.
Zastrzeżenie numeru PESEL staje się w obecnej chwili jednym z najważniejszych zasad bezpieczeństwa swojej tożsamości! Warto go mieć na stałe zastrzeżony, ale trzeba pamiętać o konsekwencjach!
Oborniccy policjanci zatrzymali mężczyznę, który przywłaszczył sobie 2 auta.
Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które tylko w ubiegłym roku były wzywane do prawie 12 tys. wypadków i pilnych, trudnych przypadków, muszą się ciągle szkolić, żeby być w stanie jak najlepiej pomagać pacjentom m.in. po ciężkich urazach, poparzeniach czy nagłym zatrzymaniu akcji serca.