Skip to main content


Mapa zagrożeń bezpieczeństwa dla Powiatu Obornickiego

| MP | Bezpieczeństwo

konsultacja UM

Policja przystąpiła do realizacji projektu, którego celem jest stworzenie „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa”, która w graficzny sposób ma prezentować stan bezpieczeństwa dla obszarów województw, powiatów i gmin. Według planów mapa ta ma być ogólnodostępna dla społeczeństwa.

11 lutego odbyło się spotkanie w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Obornikach dotyczące tworzenia „Mapy zagrożeń” na terenie naszego Powiatu. Spotkanie miało charakter konsultacji społecznej, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele instytucji, urzędów oraz mieszkańcy. Wg. zapowiedzi Komendanta Policji podobne spotkania mogą się również odbyć na terenie Rogoźna i Ryczywołu.

Idea graficznego prezentowania informacji o bezpieczeństwie pozwala w prosty i szybki sposób określić stan  zagrożeń w danych obszarze Polski. Dane będą agregowane do poziomu gminy, nie będzie to więc tak, że prezentowane będą informacje szczegółowe przedstawiające np. lokalizacje przestępstw. Forma prezentacji, jak również źródło danych oraz ich zakres stał się przedmiotem dyskusji. Osoby uczestniczące w dyskusji wyraziły swoje obawy dotyczące ewentualnego, zbyt szerokiego prezentowania danych. Tu szczególnie zwrócono uwagę na ogólnodostępność tych informacji. Jak zapewnił Komendant Powiatowy Policji na mapach nie będą prezentowane dane operacyjne, będą to dane za okres poprzedni, czyli w tej chwili na 2015.

Co w takim wypadki jest celem budowania map? Aspekt związany z dostępem społeczeństwa do danych o bezpieczeństwie jest bardzo ważny, jednak mapy mają do spełnienia bardzo ważne zadanie dla samej Policji. Maja one pomagać w jeszcze lepszym zarzadzaniu dyslokacja służb. Chodzi o odpowiednio szybkie reagowanie na występujące zagrożenia i kierowanie w konkretne obszary odpowiednich środków i sił.

Policja w obecnej chwili na mapach będzie prezentowała dane w oparciu o swoje statystyki w obszarach związanych z zdarzeniami komunikacyjnymi, wykroczeniami, rozbojami. Być może w trakcie szerokiej dyskusji prezentowane dane zostaną uzupełnione o dane innych służb.

Mapy zagrożeń maja być dostępne na stronach Policji już pod koniec lutego 2016 roku.

W spotkaniu po za sprawami związanymi z nowym projektem podjęto również temat bieżących bolączek mieszkańców. W swoich wypowiedziach mieszkańcy zwracali się do Policji z konkretnymi problemami, podjęto miedzy innymi tematy:

- bezpieczeństwo na terenie przyległym do pływali w Obornikach

- uciążliwe jazdy motorów crossowych

- wzmożony ruch pojazdów ciężarowych na ulicy Kowanowskiej w Obornikach

- mało skuteczne przekazywanie informacji o bezpieczeństwie do osób starszych

Oborniccy policjanci zatrzymali 3 osoby, które były poszukiwane do odbycia wcześniej zasądzonej kary oraz 1 osobę do ustalenia miejsca pobytu.
Do tragedii doszło w Poznaniu, podczas akcji gaszenia pożaru kamienicy przy ul. Kraszewskiego. Dwóch strażaków zginęło w chwili wybuchu, znajdowali się oni w najniższej kondygnacji budynku.
W Zawadach piorun uderzył w budynek mieszkalny. Obyło się bez dużych strat.
Oborniccy policjanci z wydziału kryminalnego dokonali zatrzymania 29-latniego mężczyzny, podejrzanego o posiadanie znacznej ilości narkotyków.
Zastrzeżenie numeru PESEL staje się w obecnej chwili jednym z najważniejszych zasad bezpieczeństwa swojej tożsamości! Warto go mieć na stałe zastrzeżony, ale trzeba pamiętać o konsekwencjach!
Oborniccy policjanci zatrzymali mężczyznę, który przywłaszczył sobie 2 auta.
Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które tylko w ubiegłym roku były wzywane do prawie 12 tys. wypadków i pilnych, trudnych przypadków, muszą się ciągle szkolić, żeby być w stanie jak najlepiej pomagać pacjentom m.in. po ciężkich urazach, poparzeniach czy nagłym zatrzymaniu akcji serca.