Skip to main content


1,2 promila na drugi dzień!

Jeżeli ktoś myśli, że po kolacji przy winie i odrobinie snu, może wsiąść za kierownicę, bo tak czuje, i uważa, że wszystko jest w porządku, jest w dużym błędzie. Ja ten straszny błąd popełniłam – przestrzega Joanna Liszowska, aktorka, która spowodowała w Warszawie stłuczkę. W jej organizmie było 1,2 promila alkoholu. Na problem wsiadania za kierownicę następnego dnia po spożyciu alkoholu zwracają uwagę organizatorzy ogólnopolskiej kampanii „Przeciw pijanym kierowcom”.

Sen i prysznic po zakrapianej imprezie nie gwarantuje, że w naszym organizmie nie znajduje się alkohol. Ten trawiony jest tylko przez wątrobę, a jej pracy nie jesteśmy w stanie przyspieszyć. Czas potrzebny na wytrzeźwienie zależy od wielu czynników, m.in. płci, wagi i kaloryczności przyjmowanych podczas picia alkoholu posiłków. Szczytowe stężenie alkoholu u osoby pijącej na czczo pojawia się po 0,5–1 godzinie, a u pijącej „na pełen żołądek” – po 1,5–3 godzinach.

Przyjmuje się, że średnia szybkość eliminacji alkoholu z organizmu wynosi ok. 0,15 promila na godzinę.  Jak długo po spożyciu alkoholu nie powinniśmy wsiadać za kierownicę? Jak przeliczyć czas potrzebny na wytrzeźwienie w zależności od ilości wypitego alkoholu, wagi i płci? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z materiałów kampanii „Przeciw pijanym kierowcom” organizowanej przez Krakowską Akademię Profilaktyki. Ulotki obalają mity na temat trzeźwienia.

Kampania „Przeciw pijanym kierowcom” skierowana jest do samorządów. To właśnie w małych społecznościach najłatwiej jest dotrzeć do ludzi z ważnym przekazem. – Codziennie zgłaszają się nowe gminy. Budujemy tym samym wielką koalicję samorządów przeciw nietrzeźwości na drogach – tłumaczy Maciej Zdziarski. Dodaje, że w działania profilaktyczne w gminach włączają się różne środowiska. Dzięki temu przesłanie dociera do większej liczny osób. Przy dystrybucji materiałów kampanii gminy współpracują m.in. z parafiami. Wielu księży proboszczów zaangażowało się w akcję i wykorzystało ulotki  m.in. podczas uroczystości poświęcenia pojazdów w dniu św. Krzysztofa. Do akcji chętnie dołącza także policja i straż miejska. Funkcjonariusze uczestniczą w profilaktycznych pogadankach, festynach, organizują zajęcia w szkołach.

„Przeciw pijanym kierowcom” to jedyna kampania dla samorządów, która tak kompleksowo obejmuje problem nietrzeźwości na drogach. Pozwala dotrzeć z ważnym przekazem nie tylko do kierujących, lecz także do pasażerów, świadków jazdy po alkoholu, uczniów szkół nauki jazdy, młodzieży gimnazjalnej oraz punktów sprzedaży alkoholu.

Znana m.in. z serialu „Przyjaciółki” i show „Twoja twarz brzmi znajomo” Liszowska w poniedziałkowy poranek spieszyła się do pracy. Na plan nie dotarła – jej samochód uderzył w tył innego pojazdu, a ten z kolei w następne auto. Na szczęście nikt nie ucierpiał, ale wydarzenie wstrząsnęło aktorką. W specjalnym oświadczeniu napisała, że „to lekcja na całe życie”. - Mam nadzieję, że inni, za moim przykładem, również je wyciągną i nie popełnią nigdy tak drastycznego błędu – zaapelowała Liszowska.

Oborniccy policjanci zatrzymali 3 osoby, które były poszukiwane do odbycia wcześniej zasądzonej kary oraz 1 osobę do ustalenia miejsca pobytu.
Do tragedii doszło w Poznaniu, podczas akcji gaszenia pożaru kamienicy przy ul. Kraszewskiego. Dwóch strażaków zginęło w chwili wybuchu, znajdowali się oni w najniższej kondygnacji budynku.
W Zawadach piorun uderzył w budynek mieszkalny. Obyło się bez dużych strat.
Oborniccy policjanci z wydziału kryminalnego dokonali zatrzymania 29-latniego mężczyzny, podejrzanego o posiadanie znacznej ilości narkotyków.
Zastrzeżenie numeru PESEL staje się w obecnej chwili jednym z najważniejszych zasad bezpieczeństwa swojej tożsamości! Warto go mieć na stałe zastrzeżony, ale trzeba pamiętać o konsekwencjach!
Oborniccy policjanci zatrzymali mężczyznę, który przywłaszczył sobie 2 auta.
Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które tylko w ubiegłym roku były wzywane do prawie 12 tys. wypadków i pilnych, trudnych przypadków, muszą się ciągle szkolić, żeby być w stanie jak najlepiej pomagać pacjentom m.in. po ciężkich urazach, poparzeniach czy nagłym zatrzymaniu akcji serca.