Skip to main content


Wielkopolska „Dwunastka” na ćwiczeniu RENEGADE/SAREX

12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
foto: DWOT

W Kobylej Górze doszło do wypadku komunikacyjnego. Uszkodzony został autobus Służby Więziennej, który przewoził osadzonych. W wyniku wypadku poszkodowanych zostało dwóch funkcjonariuszy.

Osadzeni wykorzystali sytuację i wzięli jako zakładników dwóch pozostałych funkcjonariuszy SW, z którymi oddalili się do pobliskiego hotelu i zabarykadowali się. Reszta podjęła ucieczkę. To na szczęście tylko scenariusz do rozbudowanego ćwiczenia służb mundurowych i stowarzyszenia Szukamy i Ratujemy.

Gospodarzem ćwiczenia RENEGADE/SAREX było Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Celem ćwiczeń było sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych oraz układu pozamilitarnego. W manewrach uczestniczyli: Policja, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Ratownictwo Medyczne, służba SAR Wojska Polskiego oraz stowarzyszenie SIR . Terytorialsi z 12 WBOT oraz 16 DBOT zostali zaangażowani do epizodu ćwiczeń pk. NOCNY TROPICIEL.

Do działań pościgowych za zbiegami, Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu skierowała śmigłowiec z sześcioma policjantami. Podczas akcji, doszło do awarii śmigłowca. W wyniku katastrofy, poszkodowana została cała załoga. Pilot i jeden z policjantów są ciężko ranni a pozostali, czterej członkowie załogi, w szoku powypadkowym oddalili z miejsca wypadku do pobliskiego lasu. Poszkodowanych trzeba jak najszybciej odnaleźć, udzielić im pomocy medycznej i jak najszybciej przetransportować do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim, ponieważ ich życiu i zdrowiu zagraża niebezpieczeństwo. Rannym - pilotowi śmigłowca i ciężko poszkodowanemu policjantowi, który został na pokładzie, pomocy udzielili medycy i straż pożarna.

SAREX 1 002

foto: DWOT

Do pomocy w odnalezieniu pozostałych funkcjonariuszy skierowano NZPR 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (Naziemne Zespoły Poszukiwawczo- Ratownicze). Podczas tego typu działań największym wyzwaniem jest czas i wartkość prowadzenia akcji, dlatego na wzmocnienie wezwano pluton wsparcia NZPR  z 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Takie ćwiczenia to doskonałe sprawdzenie dla NZPR, które w brygadach WOT pełnią służbę całodobowo. W momencie, gdy zespół otrzyma sygnał o katastrofie lotniczej, musi być gotowy do działania. W skład NZPR wchodzi radiotelefonista, ratownik KPP, poszukiwacz, kierowca oraz dowódca zespołu – tłumaczy płk Zbigniew TARGOŃSKI, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak powszechnie wiadomo, misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest wspieranie i obrona lokalnej społeczności. W czasie pokoju to przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych i zwalczanie ich a także prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

 

Oborniccy policjanci zatrzymali 3 osoby, które były poszukiwane do odbycia wcześniej zasądzonej kary oraz 1 osobę do ustalenia miejsca pobytu.
Do tragedii doszło w Poznaniu, podczas akcji gaszenia pożaru kamienicy przy ul. Kraszewskiego. Dwóch strażaków zginęło w chwili wybuchu, znajdowali się oni w najniższej kondygnacji budynku.
W Zawadach piorun uderzył w budynek mieszkalny. Obyło się bez dużych strat.
Oborniccy policjanci z wydziału kryminalnego dokonali zatrzymania 29-latniego mężczyzny, podejrzanego o posiadanie znacznej ilości narkotyków.
Zastrzeżenie numeru PESEL staje się w obecnej chwili jednym z najważniejszych zasad bezpieczeństwa swojej tożsamości! Warto go mieć na stałe zastrzeżony, ale trzeba pamiętać o konsekwencjach!
Oborniccy policjanci zatrzymali mężczyznę, który przywłaszczył sobie 2 auta.
Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które tylko w ubiegłym roku były wzywane do prawie 12 tys. wypadków i pilnych, trudnych przypadków, muszą się ciągle szkolić, żeby być w stanie jak najlepiej pomagać pacjentom m.in. po ciężkich urazach, poparzeniach czy nagłym zatrzymaniu akcji serca.