Skip to main content


Porady dla seniorów

| kpp oborniki | Bezpieczeństwo

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Obornikach przestrzegają seniorów przed oszustami, którzy wyłudzają od nich pieniądze, będące niekiedy dorobkiem ich życia. Dlaczego tak się dzieje?
Ano dlatego, że właśnie osoby starsze mają w sobie tę naturalną ufność do innych, wynikającą z jednej strony z tego, że kiedyś nikomu nie przyszłoby do głowy oszukać staruszkę/staruszka, z drugiej zaś strony, że nie zawsze podążają za „nowinkami” w przestępczych procederach i po prostu dają się oszukać. Ich naturalna troska o bliskich sprawia, że niestety często padają ofiarą oszustów. Zatem, w trosce o bezpieczeństwo seniorów przypominamy o podstawowych zasadach, jakimi należy się kierować, by uniknąć sytuacji przykrych i stresujących.
Seniorze pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest dystans, ostrożność i czujność, także w przekazywanych telefonicznie informacjach!

Zanim otworzysz drzwi:
- spójrz przez wizjer w drzwiach, bądź okno;
- zapnij łańcuch zabezpieczający drzwi, a osobę, która stanęła przed nimi poproś o okazanie dokumentu tożsamości, bądź legitymacji służbowej. Twoja nieufność nie zrazi osoby uczciwej.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to nie wpuszczaj do mieszkania obcej osoby. Jej natarczywość może być sygnałem, że mamy do czynienia z kimś, komu bardzo zależy na oszukaniu nas.

Drogi seniorze! W mieszkaniu przestrzegaj podstawowych zasad:
-nie przeprowadzaj żadnych transakcji z akwizytorami i inkasentami;
-nie przechowuj w mieszkaniu większych kwot pieniędzy, zwłaszcza w miejscach typowych tj. szafki kuchenne, bieliźniarki, barki, torebki usytuowane na korytarzu. Pamiętaj, że pieniądze zdeponowane na koncie w banku są bezpieczne.

W rozmowach z kimkolwiek nie informuj o tym, kiedy otrzymujesz emeryturę/rentę, w jakiej wysokości, ile masz oszczędności. Nigdy nie podawaj osobom obcym swoich danych osobowych, numeru dowodu, numeru PESEL. Chroń swoje dane!

Powszechnym przykładem oszustw na osobach starszych jest metoda „na wnuczka”, która polega na prowadzeniu rozmowy telefonicznej w taki sposób, by wzbudzić litość i chęć pomocy osobie bliskiej, skutkiem czego jest przekazanie pieniędzy osobie „z otoczenia” przysłowiowego wnuczka, jak się później okazuje - oszusta.

Przestępcy niekiedy podają się też za policjantów, funkcjonariuszy CBŚP, by wprowadzić w błąd osobę starszą. Przykładem tego może być poinformowanie o tym, że ktoś z rodziny ma kłopoty, bo spowodował wypadek, jechał pod wpływem alkoholu itd. Działanie takie ma wywołać u seniora chęć pomocy bliskiemu poprzez przekazanie pieniędzy w/w osobom. Seniorze pamiętaj! Policjanci nigdy nie będą chcieli od ciebie żadnych kwot pieniędzy. Jeśli przestępcy mówią ci o tym, że pieniądze zdeponowane na twoim koncie nie są bezpieczne, to zlekceważ to. Nie wykonuj żadnych pochopnych kroków, nie przelewaj pieniędzy na wskazane konta. Zakończ rozmowę i udaj się do banku, by ustalić realia.

Drodzy Seniorzy! Oszuści wchodzą do mieszkań pod różnymi pretekstami. Wszystkich przykładów ich przestępczej działalności nie sposób wymienić. Ich wyobraźnia jest niemal nieograniczona, ale zawsze zmierza w jednym kierunku – by oszukać ofiarę.

Orężem w tej walce może być jedynie Wasz dystans, ostrożność i czujność. Zawsze o tym pamiętajcie. Wszelkie niepokojące sygnały zgłaszajcie Policji na bezpłatny numer alarmowy 997 lub 112.
 
KPP Chodzież/mł. asp. Paweł Witzberg

Oborniccy policjanci zatrzymali 3 osoby, które były poszukiwane do odbycia wcześniej zasądzonej kary oraz 1 osobę do ustalenia miejsca pobytu.
Do tragedii doszło w Poznaniu, podczas akcji gaszenia pożaru kamienicy przy ul. Kraszewskiego. Dwóch strażaków zginęło w chwili wybuchu, znajdowali się oni w najniższej kondygnacji budynku.
W Zawadach piorun uderzył w budynek mieszkalny. Obyło się bez dużych strat.
Oborniccy policjanci z wydziału kryminalnego dokonali zatrzymania 29-latniego mężczyzny, podejrzanego o posiadanie znacznej ilości narkotyków.
Zastrzeżenie numeru PESEL staje się w obecnej chwili jednym z najważniejszych zasad bezpieczeństwa swojej tożsamości! Warto go mieć na stałe zastrzeżony, ale trzeba pamiętać o konsekwencjach!
Oborniccy policjanci zatrzymali mężczyznę, który przywłaszczył sobie 2 auta.
Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które tylko w ubiegłym roku były wzywane do prawie 12 tys. wypadków i pilnych, trudnych przypadków, muszą się ciągle szkolić, żeby być w stanie jak najlepiej pomagać pacjentom m.in. po ciężkich urazach, poparzeniach czy nagłym zatrzymaniu akcji serca.