Skip to main content


Islandia zakazuje plastikowych jednorazówek

Islandia zakazuje wszystkich jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych, w tym plastikowych sztućców i toreb na zakupy

Plan działań dotyczący redukcji ilości odpadów z tworzyw sztucznych, opracowany przez powołany w Islandzkim Ministerstwie Środowiska, przewiduje całkowity zakaz stosowania plastikowych przedmiotów jednorazowego użycia. Przewiduje on osiemnaście kroków mających na celu zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych, przewiduje eliminację większości rodzajów plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z niebiodegradowalnych tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej. 

Sprzedaż plastikowych sztućców, kubków, naczyń i słomek do picia zostanie zakazana od 1 stycznia 2021 r. Kosmetyki zawierające mikroplastyczne kulki zostaną  zakazane 1 stycznia 2020 r.

W celu ograniczenia stosowania opakowań z tworzyw sztucznych firmy będą zachęcane do używania mniejszej ilości plastiku, podczas gdy sklepy spożywcze będą zachęcane do oferowania klientom, którzy przynoszą własne pojemniki, możliwości zakupu przedmiotów luzem bez opakowania z tworzywa sztucznego. Rząd rozpocznie również kampanię mającą na celu podniesienie świadomości wśród konsumentów na temat sposobów ograniczenia stosowania plastiku.

Państwo i władze samorządowe będą współpracować z przedsiębiorstwami w celu zwiększenia zbiórki i recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Zachętą do recyklingu będą obniżki podatków.

źródło: https://icelandmag.is/

 

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!

Mokradła mają moc – warsztaty dla nauczycieli

Zachęcamy nauczycieli do udziału w warsztatach „Mokradła mają moc!”. Warsztaty organizowane są przez wielkopolskich leśników na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej – Łysy Młyn w Biedrusku.

System kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów i rewolucje w działaniu sklepów

„Wprowadzenie od 1 stycznia 2025 r. powszechnej kaucji za plastikowe, metalowe i szklane pojemniki wymusi zmianę naszych nawyków” – uważa Marcel Rakowski, prezes zarządu PolKa Polska Kaucja. W domach trzeba będzie znaleźć miejsce na przechowywanie butelek czy puszek przed wyniesieniem ich do skle...

Segregacja odpadów w Polsce – jest postęp, ale czy wystarczający? Sprawdź, jak robić to zgodnie z wymogami

Po ponad dekadzie od wprowadzenia obowiązku segregacji odpadów, Polacy wciąż miewają z nią problem. Pomimo wzrostu świadomości ekologicznej i postępów jakie poczyniło społeczeństwo, poziom recyclingu w kraju jest daleki od satysfakcjonującego. Pod względem odzyskiwania surowców i materiałów nadal...