Przejdź do głównej treści


Islandia zakazuje plastikowych jednorazówek

Islandia zakazuje wszystkich jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych, w tym plastikowych sztućców i toreb na zakupy

Plan działań dotyczący redukcji ilości odpadów z tworzyw sztucznych, opracowany przez powołany w Islandzkim Ministerstwie Środowiska, przewiduje całkowity zakaz stosowania plastikowych przedmiotów jednorazowego użycia. Przewiduje on osiemnaście kroków mających na celu zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych, przewiduje eliminację większości rodzajów plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z niebiodegradowalnych tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej. 

Sprzedaż plastikowych sztućców, kubków, naczyń i słomek do picia zostanie zakazana od 1 stycznia 2021 r. Kosmetyki zawierające mikroplastyczne kulki zostaną  zakazane 1 stycznia 2020 r.

W celu ograniczenia stosowania opakowań z tworzyw sztucznych firmy będą zachęcane do używania mniejszej ilości plastiku, podczas gdy sklepy spożywcze będą zachęcane do oferowania klientom, którzy przynoszą własne pojemniki, możliwości zakupu przedmiotów luzem bez opakowania z tworzywa sztucznego. Rząd rozpocznie również kampanię mającą na celu podniesienie świadomości wśród konsumentów na temat sposobów ograniczenia stosowania plastiku.

Państwo i władze samorządowe będą współpracować z przedsiębiorstwami w celu zwiększenia zbiórki i recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Zachętą do recyklingu będą obniżki podatków.

źródło: https://icelandmag.is/

 

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.