Przejdź do głównej treści


Bioodpady - jak je zbierać i segregować?

| tekst sponsorowany | ECO newsy

Segregacja śmieci w wielu miejscowościach jest koniecznością, ale chęć segregacji powinna też wypływać z wewnętrznej troski o środowisko naturalne. Wystarczy chociażby przez kilka dni świadomie sprawdzać ile śmieci wkładamy do kontenerów, aby wyobrazić sobie jak wielkie ilości produkowane są przez każde gospodarstwo w skali roku. Odpowiednia segregacja jest kluczem do właściwej ich utylizacji.

Czym w ogóle są bioodpady?

Z pewnością są one znane każdemu. Bioodpady to inaczej odpady biodegradowalne, czyli takie, które bardzo szybko rozkładają się w samym środowisku naturalnym. Zazwyczaj przyroda potrzebuje na to zaledwie kilka miesięcy czasu. Efektem tego działania jest powstawanie kompostu, który między innymi ma zastosowanie ogrodnicze. Do bioodpadów między innymi zaliczamy:
- Różnego rodzaju psujące się warzywa i owoce oraz obierki.
- Wycinane trawy, opadnięte liście, zwiędnięte trawy.
- Resztki produktów żywnościowych pochodzenia roślinnego, a także np. fusy z kawy.

W jaki sposób zbierać i utylizować bioodpady?

Przede wszystkim na tego rodzaju śmieci przeznaczony jest specjalny pojemnik na bioodpady, w którym może wytworzyć się specjalny kompost. Takie odpady można gromadzić w specjalnym worku foliowym, ale wrzucając je do specjalnie przygotowanego pojemnika na bioodpady (który bardzo często ma brązowy kolor) trzeba je z takiego worka przesypać, a samą folię wyrzucić do pojemnika na plastik. Tylko w takim przypadku bioodpady będą miały szansę szybko się rozłożyć.

Co w takim pojemniku na bioodpady na pewno nie powinno się znaleźć?

Czasem lepiej wyrzucić daną rzecz do czarnego pojemnika niż umieścić w bioodpadach coś, co zakłóci proces kompostowania. Bioodpadem na pewno nie jest mięso czy też padlina, a także zwierzęce odchody, a idąc dalej jednorazowe pieluchy i pampersy. Bioodpadami nie są też te resztki żywności, które nie pochodzą od roślin, więc ich także nie należy umieszczać w brązowych pojemnikach. Warto też wystrzegać się wyrzucania niedopałków papierosów, co też często się zdarza.

Sprawdź ofertę: pojemniki na bioodpady

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.