Skip to main content

Bioodpady - jak je zbierać i segregować?

| tekst sponsorowany | ECO newsy

Segregacja śmieci w wielu miejscowościach jest koniecznością, ale chęć segregacji powinna też wypływać z wewnętrznej troski o środowisko naturalne. Wystarczy chociażby przez kilka dni świadomie sprawdzać ile śmieci wkładamy do kontenerów, aby wyobrazić sobie jak wielkie ilości produkowane są przez każde gospodarstwo w skali roku. Odpowiednia segregacja jest kluczem do właściwej ich utylizacji.

Czym w ogóle są bioodpady?

Z pewnością są one znane każdemu. Bioodpady to inaczej odpady biodegradowalne, czyli takie, które bardzo szybko rozkładają się w samym środowisku naturalnym. Zazwyczaj przyroda potrzebuje na to zaledwie kilka miesięcy czasu. Efektem tego działania jest powstawanie kompostu, który między innymi ma zastosowanie ogrodnicze. Do bioodpadów między innymi zaliczamy:
- Różnego rodzaju psujące się warzywa i owoce oraz obierki.
- Wycinane trawy, opadnięte liście, zwiędnięte trawy.
- Resztki produktów żywnościowych pochodzenia roślinnego, a także np. fusy z kawy.

W jaki sposób zbierać i utylizować bioodpady?

Przede wszystkim na tego rodzaju śmieci przeznaczony jest specjalny pojemnik na bioodpady, w którym może wytworzyć się specjalny kompost. Takie odpady można gromadzić w specjalnym worku foliowym, ale wrzucając je do specjalnie przygotowanego pojemnika na bioodpady (który bardzo często ma brązowy kolor) trzeba je z takiego worka przesypać, a samą folię wyrzucić do pojemnika na plastik. Tylko w takim przypadku bioodpady będą miały szansę szybko się rozłożyć.

Co w takim pojemniku na bioodpady na pewno nie powinno się znaleźć?

Czasem lepiej wyrzucić daną rzecz do czarnego pojemnika niż umieścić w bioodpadach coś, co zakłóci proces kompostowania. Bioodpadem na pewno nie jest mięso czy też padlina, a także zwierzęce odchody, a idąc dalej jednorazowe pieluchy i pampersy. Bioodpadami nie są też te resztki żywności, które nie pochodzą od roślin, więc ich także nie należy umieszczać w brązowych pojemnikach. Warto też wystrzegać się wyrzucania niedopałków papierosów, co też często się zdarza.

Sprawdź ofertę: pojemniki na bioodpady

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.
Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...
Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.