Skip to main content

Bioodpady - jak je zbierać i segregować?

| tekst sponsorowany | ECO newsy

Segregacja śmieci w wielu miejscowościach jest koniecznością, ale chęć segregacji powinna też wypływać z wewnętrznej troski o środowisko naturalne. Wystarczy chociażby przez kilka dni świadomie sprawdzać ile śmieci wkładamy do kontenerów, aby wyobrazić sobie jak wielkie ilości produkowane są przez każde gospodarstwo w skali roku. Odpowiednia segregacja jest kluczem do właściwej ich utylizacji.

Czym w ogóle są bioodpady?

Z pewnością są one znane każdemu. Bioodpady to inaczej odpady biodegradowalne, czyli takie, które bardzo szybko rozkładają się w samym środowisku naturalnym. Zazwyczaj przyroda potrzebuje na to zaledwie kilka miesięcy czasu. Efektem tego działania jest powstawanie kompostu, który między innymi ma zastosowanie ogrodnicze. Do bioodpadów między innymi zaliczamy:
- Różnego rodzaju psujące się warzywa i owoce oraz obierki.
- Wycinane trawy, opadnięte liście, zwiędnięte trawy.
- Resztki produktów żywnościowych pochodzenia roślinnego, a także np. fusy z kawy.

W jaki sposób zbierać i utylizować bioodpady?

Przede wszystkim na tego rodzaju śmieci przeznaczony jest specjalny pojemnik na bioodpady, w którym może wytworzyć się specjalny kompost. Takie odpady można gromadzić w specjalnym worku foliowym, ale wrzucając je do specjalnie przygotowanego pojemnika na bioodpady (który bardzo często ma brązowy kolor) trzeba je z takiego worka przesypać, a samą folię wyrzucić do pojemnika na plastik. Tylko w takim przypadku bioodpady będą miały szansę szybko się rozłożyć.

Co w takim pojemniku na bioodpady na pewno nie powinno się znaleźć?

Czasem lepiej wyrzucić daną rzecz do czarnego pojemnika niż umieścić w bioodpadach coś, co zakłóci proces kompostowania. Bioodpadem na pewno nie jest mięso czy też padlina, a także zwierzęce odchody, a idąc dalej jednorazowe pieluchy i pampersy. Bioodpadami nie są też te resztki żywności, które nie pochodzą od roślin, więc ich także nie należy umieszczać w brązowych pojemnikach. Warto też wystrzegać się wyrzucania niedopałków papierosów, co też często się zdarza.

Sprawdź ofertę: pojemniki na bioodpady

Niskoemisyjna i naturalna przyszłość branży budowlanej 

Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.

Kiedy wejdzie w życie system kaucyjny?

System kaucyjny w Polsce, zgodnie z ustawą, powinien zacząć działać od 2025 roku. To sposób na motywowanie konsumentów do zwrotu zużytych butelek i puszek, by zwiększyć poziom recyklingu.

Protest śmieciowy w Gminie Oborniki

Już za kilka dni będziemy obchodzić Międzynarodowego Dnia Ziemi. Co TY jesteś w stanie zrobić dla Ziemi?

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!