Bioodpady - jak je zbierać i segregować?

Segregacja śmieci w wielu miejscowościach jest koniecznością, ale chęć segregacji powinna też wypływać z wewnętrznej troski o środowisko naturalne. Wystarczy chociażby przez kilka dni świadomie sprawdzać ile śmieci wkładamy do kontenerów, aby wyobrazić sobie jak wielkie ilości produkowane są przez każde gospodarstwo w skali roku. Odpowiednia segregacja jest kluczem do właściwej ich utylizacji.

Czym w ogóle są bioodpady?

Z pewnością są one znane każdemu. Bioodpady to inaczej odpady biodegradowalne, czyli takie, które bardzo szybko rozkładają się w samym środowisku naturalnym. Zazwyczaj przyroda potrzebuje na to zaledwie kilka miesięcy czasu. Efektem tego działania jest powstawanie kompostu, który między innymi ma zastosowanie ogrodnicze. Do bioodpadów między innymi zaliczamy:
- Różnego rodzaju psujące się warzywa i owoce oraz obierki.
- Wycinane trawy, opadnięte liście, zwiędnięte trawy.
- Resztki produktów żywnościowych pochodzenia roślinnego, a także np. fusy z kawy.

W jaki sposób zbierać i utylizować bioodpady?

Przede wszystkim na tego rodzaju śmieci przeznaczony jest specjalny pojemnik na bioodpady, w którym może wytworzyć się specjalny kompost. Takie odpady można gromadzić w specjalnym worku foliowym, ale wrzucając je do specjalnie przygotowanego pojemnika na bioodpady (który bardzo często ma brązowy kolor) trzeba je z takiego worka przesypać, a samą folię wyrzucić do pojemnika na plastik. Tylko w takim przypadku bioodpady będą miały szansę szybko się rozłożyć.

Co w takim pojemniku na bioodpady na pewno nie powinno się znaleźć?

Czasem lepiej wyrzucić daną rzecz do czarnego pojemnika niż umieścić w bioodpadach coś, co zakłóci proces kompostowania. Bioodpadem na pewno nie jest mięso czy też padlina, a także zwierzęce odchody, a idąc dalej jednorazowe pieluchy i pampersy. Bioodpadami nie są też te resztki żywności, które nie pochodzą od roślin, więc ich także nie należy umieszczać w brązowych pojemnikach. Warto też wystrzegać się wyrzucania niedopałków papierosów, co też często się zdarza.

Sprawdź ofertę: pojemniki na bioodpady

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież