Skip to main content

Wietrzenie mieszkania a obecność smogu – wietrzyć czy nie wietrzyć?

| tekst sponsorowany | ECO newsy

Każdy z nas pragnie przebywać w czystym oraz schludnym otoczeniu. Nie bez znaczenia jest także sama jakość powietrza, którą oddychamy w będąc domu oraz mieszkaniu. W trosce o jego czystość zaleca się, aby regularnie, dwa razy dziennie dokładnie wietrzyć mieszkanie. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy dane na Airly.eu pokazują, że na zewnątrz panuje smog?

Wpływ wietrzenia pomieszczeń na nasze zdrowie i samopoczucie

Wietrzyć czy nie wietrzyć mieszkanie podczas smogu – to pytanie zadaje sobie większość osób, które są świadome ryzyka związanego z zanieczyszczonym powietrzem. Teoretycznie zaleca się, aby codziennie dbać o wymianę powietrza w każdym mieszkaniu. Najlepiej robić to dwa razy dziennie, rano tuż po wstaniu z łózka oraz wieczorem, przed pójściem spać.

Wietrzenie pomieszczeń sprawia bowiem, że nasz organizm jest lepiej dotleniony, ułatwia nam funkcjonowanie oraz przyspiesza zasypianie. Świeże powietrze obecne w domu pomaga także w zachowaniu lepszej koncentracji oraz sprzyja efektywnej nauce.

Warto jednak mieć świadomość, że takie postepowanie dotyczy jednak wyłącznie dni, w których za oknem mamy dostępne naprawdę świeże powietrze. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się bowiem w dni, kiedy w naszej okolicy obecny jest smog.

Wietrzenie pomieszczeń a smog – otwierać okna czy nie?

Jednym z podstawowych zaleceń zapobiegania negatywnemu oddziaływaniu smogu na nasz organizm jest unikanie wpuszczania zanieczyszczonego powietrza do wnętrza domu. Nie powinniśmy więc otwierać okien oraz przystępować do wietrzenia mieszkania, kiedy w naszym mieście obecny jest smog. W prosty i szybki sposób aktualny poziom zanieczyszczenia powietrza możemy sprawdzić na stronie Airly.eu oraz zdecydować się na świadome wietrzenie mieszkania tylko wtedy, kiedy powietrze na zewnątrz będzie czyste oraz pozbawione zanieczyszczeń. Postępując w taki sposób osiągniemy bowiem cel, jakiemu służy wietrzenie mieszkania: uzyskanie zdrowego, czystego powietrza, które pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

W dni, kiedy na zewnątrz obecny jest smog, powinniśmy z kolei pozostawić okna oraz drzwi szczelnie zamknięte, a także unikać zbyt częstego wchodzenia i wychodzenia z domu po to, aby nie wpuszczać do jego wnętrza szkodliwych zanieczyszczeń. Sytuacja ta dotyczy głównie miesięcy zimowych oraz panującego w naszym kraju sezonu grzewczego, kiedy smog występuje najczęściej.

Jak dbać o jakość powietrza w swoim domu?

Jeśli zależy nam na dobrej jakości powietrza w naszym domu warto także zadbać o obecność w nim zielonych roślin, które posiadają zdolność do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń oraz zainwestować w zakup praktycznego oczyszczacza powietrza. Dzięki temu praktycznemu urządzeniu będziemy mogli zadbać o jakość powietrza w naszym domu bez konieczności jego wietrzenia podczas występowania smogu.

O tym z kolei, kiedy możemy bezpiecznie otworzyć okna oraz starannie przewietrzyć nasze mieszkanie poinformuje nas strona Airly.eu, na której codziennie znaleźć możemy aktualne dane na temat jakości powietrza w naszej okolicy.

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.
Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...
Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.