Skip to main content


Wietrzenie mieszkania a obecność smogu – wietrzyć czy nie wietrzyć?

| tekst sponsorowany | ECO newsy

Każdy z nas pragnie przebywać w czystym oraz schludnym otoczeniu. Nie bez znaczenia jest także sama jakość powietrza, którą oddychamy w będąc domu oraz mieszkaniu. W trosce o jego czystość zaleca się, aby regularnie, dwa razy dziennie dokładnie wietrzyć mieszkanie. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy dane na Airly.eu pokazują, że na zewnątrz panuje smog?

Wpływ wietrzenia pomieszczeń na nasze zdrowie i samopoczucie

Wietrzyć czy nie wietrzyć mieszkanie podczas smogu – to pytanie zadaje sobie większość osób, które są świadome ryzyka związanego z zanieczyszczonym powietrzem. Teoretycznie zaleca się, aby codziennie dbać o wymianę powietrza w każdym mieszkaniu. Najlepiej robić to dwa razy dziennie, rano tuż po wstaniu z łózka oraz wieczorem, przed pójściem spać.

Wietrzenie pomieszczeń sprawia bowiem, że nasz organizm jest lepiej dotleniony, ułatwia nam funkcjonowanie oraz przyspiesza zasypianie. Świeże powietrze obecne w domu pomaga także w zachowaniu lepszej koncentracji oraz sprzyja efektywnej nauce.

Warto jednak mieć świadomość, że takie postepowanie dotyczy jednak wyłącznie dni, w których za oknem mamy dostępne naprawdę świeże powietrze. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się bowiem w dni, kiedy w naszej okolicy obecny jest smog.

Wietrzenie pomieszczeń a smog – otwierać okna czy nie?

Jednym z podstawowych zaleceń zapobiegania negatywnemu oddziaływaniu smogu na nasz organizm jest unikanie wpuszczania zanieczyszczonego powietrza do wnętrza domu. Nie powinniśmy więc otwierać okien oraz przystępować do wietrzenia mieszkania, kiedy w naszym mieście obecny jest smog. W prosty i szybki sposób aktualny poziom zanieczyszczenia powietrza możemy sprawdzić na stronie Airly.eu oraz zdecydować się na świadome wietrzenie mieszkania tylko wtedy, kiedy powietrze na zewnątrz będzie czyste oraz pozbawione zanieczyszczeń. Postępując w taki sposób osiągniemy bowiem cel, jakiemu służy wietrzenie mieszkania: uzyskanie zdrowego, czystego powietrza, które pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

W dni, kiedy na zewnątrz obecny jest smog, powinniśmy z kolei pozostawić okna oraz drzwi szczelnie zamknięte, a także unikać zbyt częstego wchodzenia i wychodzenia z domu po to, aby nie wpuszczać do jego wnętrza szkodliwych zanieczyszczeń. Sytuacja ta dotyczy głównie miesięcy zimowych oraz panującego w naszym kraju sezonu grzewczego, kiedy smog występuje najczęściej.

Jak dbać o jakość powietrza w swoim domu?

Jeśli zależy nam na dobrej jakości powietrza w naszym domu warto także zadbać o obecność w nim zielonych roślin, które posiadają zdolność do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń oraz zainwestować w zakup praktycznego oczyszczacza powietrza. Dzięki temu praktycznemu urządzeniu będziemy mogli zadbać o jakość powietrza w naszym domu bez konieczności jego wietrzenia podczas występowania smogu.

O tym z kolei, kiedy możemy bezpiecznie otworzyć okna oraz starannie przewietrzyć nasze mieszkanie poinformuje nas strona Airly.eu, na której codziennie znaleźć możemy aktualne dane na temat jakości powietrza w naszej okolicy.

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!

Mokradła mają moc – warsztaty dla nauczycieli

Zachęcamy nauczycieli do udziału w warsztatach „Mokradła mają moc!”. Warsztaty organizowane są przez wielkopolskich leśników na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej – Łysy Młyn w Biedrusku.

System kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów i rewolucje w działaniu sklepów

„Wprowadzenie od 1 stycznia 2025 r. powszechnej kaucji za plastikowe, metalowe i szklane pojemniki wymusi zmianę naszych nawyków” – uważa Marcel Rakowski, prezes zarządu PolKa Polska Kaucja. W domach trzeba będzie znaleźć miejsce na przechowywanie butelek czy puszek przed wyniesieniem ich do skle...

Segregacja odpadów w Polsce – jest postęp, ale czy wystarczający? Sprawdź, jak robić to zgodnie z wymogami

Po ponad dekadzie od wprowadzenia obowiązku segregacji odpadów, Polacy wciąż miewają z nią problem. Pomimo wzrostu świadomości ekologicznej i postępów jakie poczyniło społeczeństwo, poziom recyclingu w kraju jest daleki od satysfakcjonującego. Pod względem odzyskiwania surowców i materiałów nadal...