Przejdź do głównej treści


Wietrzenie mieszkania a obecność smogu – wietrzyć czy nie wietrzyć?

| tekst sponsorowany | ECO newsy

Każdy z nas pragnie przebywać w czystym oraz schludnym otoczeniu. Nie bez znaczenia jest także sama jakość powietrza, którą oddychamy w będąc domu oraz mieszkaniu. W trosce o jego czystość zaleca się, aby regularnie, dwa razy dziennie dokładnie wietrzyć mieszkanie. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy dane na Airly.eu pokazują, że na zewnątrz panuje smog?

Wpływ wietrzenia pomieszczeń na nasze zdrowie i samopoczucie

Wietrzyć czy nie wietrzyć mieszkanie podczas smogu – to pytanie zadaje sobie większość osób, które są świadome ryzyka związanego z zanieczyszczonym powietrzem. Teoretycznie zaleca się, aby codziennie dbać o wymianę powietrza w każdym mieszkaniu. Najlepiej robić to dwa razy dziennie, rano tuż po wstaniu z łózka oraz wieczorem, przed pójściem spać.

Wietrzenie pomieszczeń sprawia bowiem, że nasz organizm jest lepiej dotleniony, ułatwia nam funkcjonowanie oraz przyspiesza zasypianie. Świeże powietrze obecne w domu pomaga także w zachowaniu lepszej koncentracji oraz sprzyja efektywnej nauce.

Warto jednak mieć świadomość, że takie postepowanie dotyczy jednak wyłącznie dni, w których za oknem mamy dostępne naprawdę świeże powietrze. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się bowiem w dni, kiedy w naszej okolicy obecny jest smog.

Wietrzenie pomieszczeń a smog – otwierać okna czy nie?

Jednym z podstawowych zaleceń zapobiegania negatywnemu oddziaływaniu smogu na nasz organizm jest unikanie wpuszczania zanieczyszczonego powietrza do wnętrza domu. Nie powinniśmy więc otwierać okien oraz przystępować do wietrzenia mieszkania, kiedy w naszym mieście obecny jest smog. W prosty i szybki sposób aktualny poziom zanieczyszczenia powietrza możemy sprawdzić na stronie Airly.eu oraz zdecydować się na świadome wietrzenie mieszkania tylko wtedy, kiedy powietrze na zewnątrz będzie czyste oraz pozbawione zanieczyszczeń. Postępując w taki sposób osiągniemy bowiem cel, jakiemu służy wietrzenie mieszkania: uzyskanie zdrowego, czystego powietrza, które pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

W dni, kiedy na zewnątrz obecny jest smog, powinniśmy z kolei pozostawić okna oraz drzwi szczelnie zamknięte, a także unikać zbyt częstego wchodzenia i wychodzenia z domu po to, aby nie wpuszczać do jego wnętrza szkodliwych zanieczyszczeń. Sytuacja ta dotyczy głównie miesięcy zimowych oraz panującego w naszym kraju sezonu grzewczego, kiedy smog występuje najczęściej.

Jak dbać o jakość powietrza w swoim domu?

Jeśli zależy nam na dobrej jakości powietrza w naszym domu warto także zadbać o obecność w nim zielonych roślin, które posiadają zdolność do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń oraz zainwestować w zakup praktycznego oczyszczacza powietrza. Dzięki temu praktycznemu urządzeniu będziemy mogli zadbać o jakość powietrza w naszym domu bez konieczności jego wietrzenia podczas występowania smogu.

O tym z kolei, kiedy możemy bezpiecznie otworzyć okna oraz starannie przewietrzyć nasze mieszkanie poinformuje nas strona Airly.eu, na której codziennie znaleźć możemy aktualne dane na temat jakości powietrza w naszej okolicy.

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.