Przejdź do głównej treści


Rosną opłaty za odbiór śmieci. Przed podwyżkami jest tylko jeden ratunek

| Łukasz | ECO newsy

W całej Polsce rosną opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Możemy jednak przed tym się uchronić.

Portal samorządowy opublikował na ten temat artykuł. Ceny w tej chwili rosną w wielu miejscach w Polsce. Winne temu jest kilka czynników. Z jednej strony są to opłaty narzucane przez ustawodawcę, a z drugiej strony rynek. W wielu miejscach dostrzegane są sytuacje, gdy w konkursach bierze udział niewiele firm. Brakuje konkurencyjnych ofert, więc nie pomagają nawet powtarzane przetargi. Siłą rzeczy to nie jest komfortowa sytuacja dla przysłowiowych Kowalskich. Inaczej na to patrzą oczywiście przedsiębiorcy.

Dodatkowo też Polska jest zmuszona do odzyskiwania jak największego procentu całego strumienia śmieci. Recycling jest tu kluczowy. Niestety do segregowania śmieci nie palą się mieszkańcy gmin. ZM GOAP walcząc o poprawę wskaźników dodał nam już teraz dodatkowy pojemnik na bioodpady. Problem z sortowaniem śmieci szczególnie widoczny jest na dużych osiedlach. Anonimowość jest tutaj istotnym czynnikiem. Ogromna ilość choćby butelek PET trafia do odpadów zmieszanych. Nie brakuje też osób, które podrzucają na osiedla swoje śmieci. Nad tymi problemami trzeba pracować.

Od stycznia wzrosły ceny za odbiór odpadów w Gminie Rogoźno. Na razie GOAP nie uczynił tego, ale to już zapewne kwestia miesięcy. Na ten moment hamulcowym stały się wybory samorządowe na jesieni. Po nich trudno będzie uwierzyć, że gminy w Związku Międzygminnym GOAP nie będą płacić więcej za śmieci. Tak samo pewnie będzie w obu pozostałych gminach przy najbliższych przetargach. Opłaty środowiskowe zrobią swoje.

Segregujmy śmieci, bo to sprawa niezwykle istotna. Polskę czekają ogromne kary za niezrealizowanie celów porozumienia między polskim rządem i Unią Europejską. Musimy osiągnąć wysoki poziom odzysku odpadów komunalnych. Segregacja śmieci nie wymaga dużego wysiłku, a może przyczynić się do pozostawieniu w portfelu każdego miesiąca kilku złotych więcej. 

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.