Skip to main content

Rosną opłaty za odbiór śmieci. Przed podwyżkami jest tylko jeden ratunek

| Łukasz | ECO newsy

W całej Polsce rosną opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Możemy jednak przed tym się uchronić.

Portal samorządowy opublikował na ten temat artykuł. Ceny w tej chwili rosną w wielu miejscach w Polsce. Winne temu jest kilka czynników. Z jednej strony są to opłaty narzucane przez ustawodawcę, a z drugiej strony rynek. W wielu miejscach dostrzegane są sytuacje, gdy w konkursach bierze udział niewiele firm. Brakuje konkurencyjnych ofert, więc nie pomagają nawet powtarzane przetargi. Siłą rzeczy to nie jest komfortowa sytuacja dla przysłowiowych Kowalskich. Inaczej na to patrzą oczywiście przedsiębiorcy.

Dodatkowo też Polska jest zmuszona do odzyskiwania jak największego procentu całego strumienia śmieci. Recycling jest tu kluczowy. Niestety do segregowania śmieci nie palą się mieszkańcy gmin. ZM GOAP walcząc o poprawę wskaźników dodał nam już teraz dodatkowy pojemnik na bioodpady. Problem z sortowaniem śmieci szczególnie widoczny jest na dużych osiedlach. Anonimowość jest tutaj istotnym czynnikiem. Ogromna ilość choćby butelek PET trafia do odpadów zmieszanych. Nie brakuje też osób, które podrzucają na osiedla swoje śmieci. Nad tymi problemami trzeba pracować.

Od stycznia wzrosły ceny za odbiór odpadów w Gminie Rogoźno. Na razie GOAP nie uczynił tego, ale to już zapewne kwestia miesięcy. Na ten moment hamulcowym stały się wybory samorządowe na jesieni. Po nich trudno będzie uwierzyć, że gminy w Związku Międzygminnym GOAP nie będą płacić więcej za śmieci. Tak samo pewnie będzie w obu pozostałych gminach przy najbliższych przetargach. Opłaty środowiskowe zrobią swoje.

Segregujmy śmieci, bo to sprawa niezwykle istotna. Polskę czekają ogromne kary za niezrealizowanie celów porozumienia między polskim rządem i Unią Europejską. Musimy osiągnąć wysoki poziom odzysku odpadów komunalnych. Segregacja śmieci nie wymaga dużego wysiłku, a może przyczynić się do pozostawieniu w portfelu każdego miesiąca kilku złotych więcej. 

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.
Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...
Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.