Przejdź do głównej treści


Rosną opłaty za odbiór śmieci. Przed podwyżkami jest tylko jeden ratunek

| Łukasz | ECO newsy

W całej Polsce rosną opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Możemy jednak przed tym się uchronić.

Portal samorządowy opublikował na ten temat artykuł. Ceny w tej chwili rosną w wielu miejscach w Polsce. Winne temu jest kilka czynników. Z jednej strony są to opłaty narzucane przez ustawodawcę, a z drugiej strony rynek. W wielu miejscach dostrzegane są sytuacje, gdy w konkursach bierze udział niewiele firm. Brakuje konkurencyjnych ofert, więc nie pomagają nawet powtarzane przetargi. Siłą rzeczy to nie jest komfortowa sytuacja dla przysłowiowych Kowalskich. Inaczej na to patrzą oczywiście przedsiębiorcy.

Dodatkowo też Polska jest zmuszona do odzyskiwania jak największego procentu całego strumienia śmieci. Recycling jest tu kluczowy. Niestety do segregowania śmieci nie palą się mieszkańcy gmin. ZM GOAP walcząc o poprawę wskaźników dodał nam już teraz dodatkowy pojemnik na bioodpady. Problem z sortowaniem śmieci szczególnie widoczny jest na dużych osiedlach. Anonimowość jest tutaj istotnym czynnikiem. Ogromna ilość choćby butelek PET trafia do odpadów zmieszanych. Nie brakuje też osób, które podrzucają na osiedla swoje śmieci. Nad tymi problemami trzeba pracować.

Od stycznia wzrosły ceny za odbiór odpadów w Gminie Rogoźno. Na razie GOAP nie uczynił tego, ale to już zapewne kwestia miesięcy. Na ten moment hamulcowym stały się wybory samorządowe na jesieni. Po nich trudno będzie uwierzyć, że gminy w Związku Międzygminnym GOAP nie będą płacić więcej za śmieci. Tak samo pewnie będzie w obu pozostałych gminach przy najbliższych przetargach. Opłaty środowiskowe zrobią swoje.

Segregujmy śmieci, bo to sprawa niezwykle istotna. Polskę czekają ogromne kary za niezrealizowanie celów porozumienia między polskim rządem i Unią Europejską. Musimy osiągnąć wysoki poziom odzysku odpadów komunalnych. Segregacja śmieci nie wymaga dużego wysiłku, a może przyczynić się do pozostawieniu w portfelu każdego miesiąca kilku złotych więcej. 

Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie od dzisiaj prezentuje wystawę fotografii „Ptaki na wodzie i na ziemi, na drzewach i na niebie, zawsze blisko Ciebie”.
Gwarancja przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju czy też wspieranie ekologii w trakcie codziennego funkcjonowania to zdecydowanie jedne z najważniejszych cech charakterystycznych w przypadku technologii rotomouldingu.
Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...
Mimo postępu technologicznego i obierania przez wiele firm ekologicznych strategii zarządzania firmą, w funkcjonowanie zakładów przemysłowych wciąż wpisane jest generowanie zanieczyszczeń.
Samorządy mogą w tym celu lepiej wykorzystywać dostępne już zasoby. Według ONZ w globalnej skali miasta odpowiadają za 60–80 proc. całkowitego zużycia energii i 75 proc. emisji CO2.