Skip to main content

Rosną opłaty za odbiór śmieci. Przed podwyżkami jest tylko jeden ratunek

| Łukasz | ECO newsy

W całej Polsce rosną opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Możemy jednak przed tym się uchronić.

Portal samorządowy opublikował na ten temat artykuł. Ceny w tej chwili rosną w wielu miejscach w Polsce. Winne temu jest kilka czynników. Z jednej strony są to opłaty narzucane przez ustawodawcę, a z drugiej strony rynek. W wielu miejscach dostrzegane są sytuacje, gdy w konkursach bierze udział niewiele firm. Brakuje konkurencyjnych ofert, więc nie pomagają nawet powtarzane przetargi. Siłą rzeczy to nie jest komfortowa sytuacja dla przysłowiowych Kowalskich. Inaczej na to patrzą oczywiście przedsiębiorcy.

Dodatkowo też Polska jest zmuszona do odzyskiwania jak największego procentu całego strumienia śmieci. Recycling jest tu kluczowy. Niestety do segregowania śmieci nie palą się mieszkańcy gmin. ZM GOAP walcząc o poprawę wskaźników dodał nam już teraz dodatkowy pojemnik na bioodpady. Problem z sortowaniem śmieci szczególnie widoczny jest na dużych osiedlach. Anonimowość jest tutaj istotnym czynnikiem. Ogromna ilość choćby butelek PET trafia do odpadów zmieszanych. Nie brakuje też osób, które podrzucają na osiedla swoje śmieci. Nad tymi problemami trzeba pracować.

Od stycznia wzrosły ceny za odbiór odpadów w Gminie Rogoźno. Na razie GOAP nie uczynił tego, ale to już zapewne kwestia miesięcy. Na ten moment hamulcowym stały się wybory samorządowe na jesieni. Po nich trudno będzie uwierzyć, że gminy w Związku Międzygminnym GOAP nie będą płacić więcej za śmieci. Tak samo pewnie będzie w obu pozostałych gminach przy najbliższych przetargach. Opłaty środowiskowe zrobią swoje.

Segregujmy śmieci, bo to sprawa niezwykle istotna. Polskę czekają ogromne kary za niezrealizowanie celów porozumienia między polskim rządem i Unią Europejską. Musimy osiągnąć wysoki poziom odzysku odpadów komunalnych. Segregacja śmieci nie wymaga dużego wysiłku, a może przyczynić się do pozostawieniu w portfelu każdego miesiąca kilku złotych więcej. 

Kiedy wejdzie w życie system kaucyjny?

System kaucyjny w Polsce, zgodnie z ustawą, powinien zacząć działać od 2025 roku. To sposób na motywowanie konsumentów do zwrotu zużytych butelek i puszek, by zwiększyć poziom recyklingu.

Protest śmieciowy w Gminie Oborniki

Już za kilka dni będziemy obchodzić Międzynarodowego Dnia Ziemi. Co TY jesteś w stanie zrobić dla Ziemi?

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!

Mokradła mają moc – warsztaty dla nauczycieli

Zachęcamy nauczycieli do udziału w warsztatach „Mokradła mają moc!”. Warsztaty organizowane są przez wielkopolskich leśników na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej – Łysy Młyn w Biedrusku.