Skip to main content

Smog w Wielkopolsce!!

| eoborniki, IMiGW | ECO newsy

Niskie temperatury skutkują coraz gorszym powietrzem w Wielkopolsce. Powiatowe Centrum Kryzysowe ostrzega o dużym stężeniu pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu.

Ostrzeżenie wydano na czas od 10.02 do 11.02 z możliwością przedłużenia. Ocenę zanieczyszczenia ocenia się w stacjach pomiarowych w Borówcu, Kaliszu, Koninie, Koziegłowach, Pile i w Poznaniu. Odnotowano tam przekroczenie poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10 dla czasu uśredniania 24 godziny.

Osoby starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy szczególnie podatne na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza powinny unikać spędzania czasu na zewnątrz, pozostała populacja powinna je ograniczyć, nie zalecane są aktywności na zewnątrz (np. bieganie, jazda na rowerze). Zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla osób narażonych na ryzyko (osoby starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy), które mogą odczuwać skutki zdrowotne, pozostałe osoby powinny ograniczyć spędzanie czasu na zewnątrz zwłaszcza gdy doświadczą takich symptomów jak kaszel lub podrażnione gardło.

Czy w naszym powiecie jest tak samo złe powietrze? Nie ma na naszym terenie stacji pomiarowej z tego powodu wyniki badań zapewne sa troszkę inne, nie należy jednak lekceważyć wydanego ostrzeżenia.

Czym są szkodliwe pyły, które występują w ostrzeżeniu:

Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3, a poziom alarmowy 200 µg/m3.
Pył PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Docelowa wartość średnioroczna dla pyłu PM2,5 wynosi 25 µg/m3, poziom dopuszczalny 25 µg/m3, a poziom dopuszczalny powiększony o margines tolerancji dla 2012 r. 27 µg/m3.

Największą emisję pyłów powoduje spalanie węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach i piecach domowych i oczywiście ruch samochodowy. Spalanie odpadów w tych kotłach, które choć jest nielegalne i powoduje poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, jest praktykowane przez niektórych mieszkańców.

Ważne!
- nie spalaj odpadów i reaguj na tego typu zachowania Twoich sąsiadów,
- przejdź na ogrzewanie z sieci miejskiej lub gazowe, albo przynajmniej wymień swój piec węglowy na bardziej nowoczesny np. retortowy,
- używaj paliwa węglowego dobrej i sprawdzonej jakości,
- ograniczaj zużycie ciepła - ociepl swój dom, zużywaj mniej paliw i płać mniejsze rachunki,
- korzystaj z komunikacji zbiorowej lub roweru - nie wszędzie musisz dojechać samochodem (w Obornikach komunikacja działa dobrze!)
- korzystaj z selektywnej zbiórki odpadów zielonych - przekazuj pozostałości roślinne do odzysku - nie spalaj ich w ogrodzie.

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.
Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...
Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.