Skip to main content

Poseł Paszyk zgłosił interpelację w sprawie smogu

| eoborniki.pl za biuro poselskie k. paszyka | ECO newsy

Poseł na Sejm Krzysztof Paszyk zgłosił interpelację w sprawie badania jakości powietrza w miastach powiatowych.

Obecnie niestety nie mamy informacji o stężeniu pyłów w miastach wielkości Obornik, czy Szamotuł. Stacje pomiarowe rozmieszczone są niemal wyłącznie w 49 byłych i obecnych miastach wojewódzkich. Poseł Paszyk zgłosił więc na ręce Prezesa Rady Ministra interpelacją. Jej treść prezentujemy poniżej.     

" W odpowiedzi na liczne głosy mieszkańców Wielkopolski, zaniepokojonych jakością powietrza w ich miejscowościach oraz w nawiązaniu do wygłoszonych podczas expose deklaracji Pana Premiera, dotyczących walki ze smogiem, wnoszę interpelację poselską w sprawie pomiarów jakości powietrza w miastach powiatowych.

Od wielu lat normy zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza pyłów zawieszonych PM 10 oraz PM 2.5 są w polskich miastach znacznie przekraczane. W wielu przypadkach zanieczyszczenie powietrza osiąga wartości zagrażające zdrowiu mieszkańców, wielokrotnie przekraczając normy Światowej Organizacji Zdrowia. W województwie wielkopolskim funkcjonują stacje pomiarowe  w Poznaniu, Pile, Koninie, Lesznie, Gnieźnie i Kaliszu. Mieszkańcy mniejszych miast są jednak pozbawieni informacji o jakości powietrza na ich terenie. Przykładowo w powiatach obornickim, czarnkowsko-trzcianeckim czy szamotulskim w ogóle nie prowadzi się pomiarów. W odpowiedzi na moją interwencję poselską z dn. 20.01.2017 r., oraz zawarte w niej pytanie o wysokość stężenia pyłów PM 10 i PM 2.5 na terenie powiatu obornickiego, Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Środowiska odpowiedział, że „WIOŚ nie przewiduje przeprowadzania pomiarów jakości powietrza w powiecie obornickim”, oraz podał przybliżoną wartość stężenia ww. pyłów na podstawie modelowania matematycznego. Taka ocena sytuacji, nie poparta pomiarami w terenie, jest dla mieszkańców mniejszych miejscowości dalece niesatysfakcjonująca.

Dziś mieszkańcy miast liczących mniej niż 100 tys. mieszkańców, pomimo że wielokrotnie zwracają uwagę na zanieczyszczenie powietrza, nie wiedzą jakie wartości osiąga w ich miejscowościach stężenie pyłów zawieszonych PM 10, oraz PM 2.5. Nie sposób podjąć środków zaradczych oraz prowadzić konsekwentnej polityki ukierunkowanej na poprawę jakości powietrza w sezonie grzewczym bez postawienia diagnozy, bez określenia skali problemu.

Mieszkańcy miast powiatowych w całym kraju oczekują, że nie tylko w dużych miastach ale również w mniejszych ośrodkach będą prowadzone pomiary stężenia pyłów zawieszonych PM 10, oraz PM 2.5. W odpowiedzi na ich prośby, kieruje do Pana Premiera następujące pytania:

  1. Dlaczego dotąd nie wprowadzono na terenie miast powiatowych pomiarów stężenia pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2.5?
  2. Czy takie pomiary będą wprowadzone w bieżącym sezonie grzewczym?
  3. Czy samorządy mogą w najbliższym czasie liczyć na wsparcie ze strony Rządu dla własnych działań, podejmowanych w zakresie kontroli i poprawy jakości powietrza?
  4. Jakie kroki podejmie Rada Ministrów celem poprawy jakości powietrza w polskich miastach?"

 

 

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.
Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...
Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.