Przejdź do głównej treści


Poseł Paszyk zgłosił interpelację w sprawie smogu

| eoborniki.pl za biuro poselskie k. paszyka | ECO newsy

Poseł na Sejm Krzysztof Paszyk zgłosił interpelację w sprawie badania jakości powietrza w miastach powiatowych.

Obecnie niestety nie mamy informacji o stężeniu pyłów w miastach wielkości Obornik, czy Szamotuł. Stacje pomiarowe rozmieszczone są niemal wyłącznie w 49 byłych i obecnych miastach wojewódzkich. Poseł Paszyk zgłosił więc na ręce Prezesa Rady Ministra interpelacją. Jej treść prezentujemy poniżej.     

" W odpowiedzi na liczne głosy mieszkańców Wielkopolski, zaniepokojonych jakością powietrza w ich miejscowościach oraz w nawiązaniu do wygłoszonych podczas expose deklaracji Pana Premiera, dotyczących walki ze smogiem, wnoszę interpelację poselską w sprawie pomiarów jakości powietrza w miastach powiatowych.

Od wielu lat normy zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza pyłów zawieszonych PM 10 oraz PM 2.5 są w polskich miastach znacznie przekraczane. W wielu przypadkach zanieczyszczenie powietrza osiąga wartości zagrażające zdrowiu mieszkańców, wielokrotnie przekraczając normy Światowej Organizacji Zdrowia. W województwie wielkopolskim funkcjonują stacje pomiarowe  w Poznaniu, Pile, Koninie, Lesznie, Gnieźnie i Kaliszu. Mieszkańcy mniejszych miast są jednak pozbawieni informacji o jakości powietrza na ich terenie. Przykładowo w powiatach obornickim, czarnkowsko-trzcianeckim czy szamotulskim w ogóle nie prowadzi się pomiarów. W odpowiedzi na moją interwencję poselską z dn. 20.01.2017 r., oraz zawarte w niej pytanie o wysokość stężenia pyłów PM 10 i PM 2.5 na terenie powiatu obornickiego, Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Środowiska odpowiedział, że „WIOŚ nie przewiduje przeprowadzania pomiarów jakości powietrza w powiecie obornickim”, oraz podał przybliżoną wartość stężenia ww. pyłów na podstawie modelowania matematycznego. Taka ocena sytuacji, nie poparta pomiarami w terenie, jest dla mieszkańców mniejszych miejscowości dalece niesatysfakcjonująca.

Dziś mieszkańcy miast liczących mniej niż 100 tys. mieszkańców, pomimo że wielokrotnie zwracają uwagę na zanieczyszczenie powietrza, nie wiedzą jakie wartości osiąga w ich miejscowościach stężenie pyłów zawieszonych PM 10, oraz PM 2.5. Nie sposób podjąć środków zaradczych oraz prowadzić konsekwentnej polityki ukierunkowanej na poprawę jakości powietrza w sezonie grzewczym bez postawienia diagnozy, bez określenia skali problemu.

Mieszkańcy miast powiatowych w całym kraju oczekują, że nie tylko w dużych miastach ale również w mniejszych ośrodkach będą prowadzone pomiary stężenia pyłów zawieszonych PM 10, oraz PM 2.5. W odpowiedzi na ich prośby, kieruje do Pana Premiera następujące pytania:

  1. Dlaczego dotąd nie wprowadzono na terenie miast powiatowych pomiarów stężenia pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2.5?
  2. Czy takie pomiary będą wprowadzone w bieżącym sezonie grzewczym?
  3. Czy samorządy mogą w najbliższym czasie liczyć na wsparcie ze strony Rządu dla własnych działań, podejmowanych w zakresie kontroli i poprawy jakości powietrza?
  4. Jakie kroki podejmie Rada Ministrów celem poprawy jakości powietrza w polskich miastach?"

 

 

Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie od dzisiaj prezentuje wystawę fotografii „Ptaki na wodzie i na ziemi, na drzewach i na niebie, zawsze blisko Ciebie”.
Gwarancja przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju czy też wspieranie ekologii w trakcie codziennego funkcjonowania to zdecydowanie jedne z najważniejszych cech charakterystycznych w przypadku technologii rotomouldingu.
Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...
Mimo postępu technologicznego i obierania przez wiele firm ekologicznych strategii zarządzania firmą, w funkcjonowanie zakładów przemysłowych wciąż wpisane jest generowanie zanieczyszczeń.
Samorządy mogą w tym celu lepiej wykorzystywać dostępne już zasoby. Według ONZ w globalnej skali miasta odpowiadają za 60–80 proc. całkowitego zużycia energii i 75 proc. emisji CO2.