Przejdź do głównej treści


Pojemnik na bioodpady - kto nie musi go posiadać?

| eobornik.pl, robert chodyła | ECO newsy

Od 1 stycznia 2018r. mieszkańcy obszaru Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" zobowiązani są do posiadania pojemnika na odpady BIO.

Brązowy pojemnik w określonych sytuacjach nie trzeba posiadać. Najważniejszym argumentem za zwolenianiem z obowiązku jest posiadanie biokompostownika. Sam ten fakt jednak nie jest wystarczającym. Należy bowiem zgłosić posiadanie biokompostownika do ZM GOAP, a ten dokona weryfikacji tej informacji.

Innym wariantem zwalniającym z konieczności zakupu kosza dotyczy osób, które zadeklarowały, że nie będą segregowały śmieci. Te osoby, czy też przedsiębiorstwa muszą jednak wykazać, że nie wytwarzają odpadów zielonych.

Tyle na dzień dzisiejszy mówi regulamin ZM GOAP. Związek jednak w najbliższym czasie planuje dokonać zmian w zapisach co może spowodować, że system zostanie bardziej uszczelniony.

Więcej o śmieciach pisaliśmy wczoraj.

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.